Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  04.02.2013 11:27:04

Evropským operátorům se nedaří zvyšovat příjmy díky 4G sítím, narozdíl od USA

Evropští telekomunikační operátoři nedokáží následovat své americké protějšky ve snahách zvýšit své tarifní příjmy díky novým službám navázaným na nové 4G sítě.

Britský operátor EE, venture projekt Deutsche T. a France T., minulý měsíc snížil tarify svázané s nejrychlejší 4G sítí. Podobný krok učinila také Vivendi ve Francii s poklesem ceny takových tarifů až o 25%. Snížení těchto tarifů oznámil také německý Vodafone. Podle některých komentářů snížení cen tarifů spjatých s 4G sítěmi naznačuje plány respektive víra operátorů ve zvýšení příjmů v tomto směru selhává. Evropští spotřebitelé nejsou schopni či ochotni si za rychlejší přenos dat připlatit. Na rozdíl od USA, kde toto poměrně dobře funguje. Podle komentářů je to proto, že evropský trh se potýká s vysokou mírou regulace a vysokou mírou konkurenčního prostředí, které samo o sobě růstu cen tarifů brání. 

V USA se příjmy operátorů na klienta za posledních 5 let zvýšily ze 41 na 50 USD měsíčně. Za stejnou dobu příjmy v Evropě ze 41 USD poklesly na 32 USD. Evropským firmám se nedaří promítnout růst přenesených dat do odpovídajícího růstu příjmů.
Americký Verizon dokázal ve 4Q z klientů využívajících chytrá mobilní zařízení a připojení přes 4G sítě vyždímat v průměru 147 USD měsíčně.

Podle průzkumu agentury Bloomberg evropský telekomunikační sektor letos zvedne kapitálové investice o cca 6,8%, celkové tržby ale ve stejném období poklesnou o 2,8%.

Akcie evropských operátorů v loňském roce výrazně zaostávaly za obecným vývojem hlavních indexů. Panevropský index Stoxx 600 na konci ledna za posledních 12 měsíců rostl o 11%. Akcie France T. ve stejném období propadly o 28%, akcie Telefónicy poklesly o 22%. Akcie Vodafonu rostly o 1,7% a Deutsche T. o 3,9%.
Američtí operátoři Verizon a AT&T v uvedeném horizontu rostli o 18 respektive 20%.

Evropští operátoři v loňském roce omezili a nebo dokonce zcela zrušili výplatu dividend a snížili výhledy pro rok 2013 v tomto ohledu.

Evropští operátoři se musí mimo jiné také vypořádat s negativním vlivem vysokých cen za pořizování potřebných licencí pro 4Q sítě. V roce 2011 Španělsko a Francie prodaly potřebné licence za 1,65 respektive 3,5 mld.EUR. V prosinci loňského roku 4 holandští operátoři zaplatili státu již 3,8 mld.EUR, což překonalo odhady trhu a poslalo akcie dotčených operátorů výrazně do červených čísel.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Pá   9:19  Milorad Mišković: Poptávka a nabídka na rezidenčním trhu (nejen) v Praze se... Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
Pá   9:17  Ranní shrnutí (29.03.2024) X-Trade Brokers (XTB)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688