Změna sentimentu?
Dnešní obchodní den se po dnech nízké volatility konečně vyznačoval vyššími objemy a výraznějším posunem kurzu. Německý index DAX otevřel -0,4 % na hodnotě 7.728 bodů a hned začal ztrácet až na -1,3 %. Index táhly dolů hlavně banky, a to po oznámení dohody o zavedení daně z finančních transakcí od začátku roku 2014. Poté propad zkorigovala zveřejněná pozitivní makrodata z Německa, aby následně trh opět propadal až na současné hodnoty -0,8 %, 7.688 bodů. Propadu nezabránily ani zveřejněné stimuly japonské centrální banky, která v noci na dnešek oznámila své QE, tedy kvantitativní uvolňování v objemu 145 mld. USD měsíčně. To sice je výrazně nad očekáváním trhu a dala by se očekávat i výrazně pozitivní reakce na trzích, kdyby v zápětí na to neoznámili start až na leden 2014. To trhy zklamalo. Nejedná se tedy o okamžitou pomoc ekonomice, jak slibovala nová japonská vlád a, ale jen o příslib budoucích činů.
Česká burza dnes taktéž výrazně propadala, dolů ji táhly hlavně akcie Erste Bank a ČEZ. Erste Bank reagovala na oznámení zavedení daně z finančních transakcí a ČEZ na zprávu o odebrání licence pro albánskou dceřinou společnost. Index PX se ustálil na hodnotě -0,5 %, tedy 1.025 bodů. Akcie společnosti Erste Bank zakončily obchodní den na hodnotě 614 CZK a akcie společnosti ČEZ 642 CZK.
Americké trhy se po včerejším svátku probudily do červeného rána, kdy se, po otevření burzy, hlavní indexy propadaly průměrně o 0,2 %. Tomu napomohl nejen negativní sentiment z Evropy, ale i výrazně horší makrodata z výstavby a prodeje existujících domů. S&P 500 se pohybuje na hodnotě -0,2 %, tedy 1.482 bodů a technologický index Nasdaq -0,4 % na hodnotě 3.124 bodů. Dnes je v Americe na pořadu dne zveřejnění výsledků dvou technologických gigantů, společnosti Google a společnosti IBM. Zatímco u akcií společnosti Google se předpokládají lepší hospodářské výsledky navázané na rostoucí prodej on-line reklamy, tak u IBM se předpokládá nenaplnění cílů, vzhledem ke stagnujícímu trhu s osobními počítači, a následný propad. Obě společnosti mají výsledky hospodaření po uzavření trhu.
Vzhledem k dnešní korekci trhu tu máme otázku, zda se tedy už konečně mění celý sentiment a trh by si mohl projít dlouho odkládanou korekcí, nebo zda je to jen krátké oddechnutí před dalšími růsty. Spíše se přikláním ke korekci; i když nepředpokládám, že by byla výrazná, spíše v řádu několika mála procent.
Lukáš Kudláček
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Horší čísla průmyslové aktivity způsobila změnu sentimentu
- Změna sentimentu?
- Další obrat u dolaru v důsledku změny sentimentu
- Pátek přinesl změnu sentimentu, PX na čele evropských indexů
- V USA se neočekává zásadnější změna sentimentu; americké futures beze změny
- Stručné shrnutí US trhů dne 7.1.12 – mírná změna sentimentu
- Změna sentimentu na trzích? Akcie na nové zprávy nahlížejí z té horší strany
- Ekonomický sentiment v Evropě pravděpodobně nečekají velké změny
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?