Stručné shrnutí US trhů dne 13.12.12 – spadne USA z útesu?
Čtvrteční obchodní seance začala poněkud nevýrazně, když poměrně dlouho se s indexy de facto nic nedělo a oscilovaly kolem neutrálních hodnot. Posléze se ukázalo, že session zřejmě nezaznamená nějaké přírůstky a spíše si připíše záporná čísla. Tak se to nakonec i v závěru potvrdilo a indexy uzavřely kolem negativních hodnot v rozmezí -0,6 – 0,7%.
Vystoupil opět mluvčí Sněmovny Boehner, který se vyjádřil o vyjednáváních o útesu. Údajně prezident Obama nehovoří vážně o krácení výdajů a White House je ochoten jít do rizika pádu z fiskálního útesu po Novém roce. Později odpoledne se ovšem oba reprezentanti setkali a pokračovali v diskusi na současné nejožehavější téma US ekonomického prostředí. Kompromisní řešení ovšem zatím stále není na stole ani náhodou…
Z makrodat žádný velký impuls nevzešel, i když byla celkem solidní. Konkrétně to byly úvodní požadavky v nezaměstnanosti s číslem 343 tis. vs. očekávání 375 tis. a pokračující požadavky skončily víceméně dle koncensu na 3,2 mil. Listopadový index výrobních cen PPI skončil -0,8% oproti předpokladům -0,5% (v jádrové podobě to bylo +0,1%, což znamenalo in-line). Dále maloobchodní prodeje za listopad vzrostly o 0,3% vs. očekávání 0,4% (bez položky aut to bylo na nulové % úrovni v souladu s odhadem). Nakonec říjnové obchodní zásoby vykázaly růst o 0,4% podle koncensu.
Ze sektorového pohledu se dařilo materiálům, průmyslovým titulům a spotřebnímu odvětví, za trhem zaostaly energie a utility se svým defenzivním charakterem. SPDR Energy Select Sector ETF (XLE) ztratil 0,9% a uhelné akcie končily spíše smíšeně. Technologie se rovněž nepřidaly k růstu některých sektorů a Apple opět klesal o 1,7%. Nedávné posílení v sektoru obrany a zbrojařských firem se včera zastavilo, když PHLX Defense Sector Index sestoupil z historických maxim o 1% a 15 ze 17 komponentů ztrácelo.
Na komoditních trzích končila ropa o 1% níže na 85,90 USD a zlato také oslabovalo ke konci o 1,2% na 1697,10 USD. Současný pohled na segment komodit přináší poznatky, že ropa je na kursu 86,72 USD za barel a zlato stojí 1700 USD za trojskou unci. Na forexu byl zaznamenán pokles USD a cross rates EUR/USD jsou na hranici 1,3104.
Z pátečního programu makrodat podle ekonomického kalendáře vyplývá, že se dozvíme maloobchodní inflaci v podobě indexu spotřebitelských cen CPI za listopad s očekáváním -0,2% (v jádrové podobě to má činit +0,1%), dále přijde průmyslová výroba za listopad a ta se předpokládá s nárůstem o 0,4% a využití kapacit má být na 78%.
Na asijských trzích skončil Nikkei Average -0,05%, HangSeng je +0,70% a čínský Shanghai Composite silně posílil a zavřel +4,32%. Evidentním důvodem je prosincový indikátor HSBC Manufacturing PMI, který dokázal vylepšit hodnotu na 50,9 bodů, což je jeho 14 měsíční maximum.
Indikace US futures zatím sdílí kladné stavy a DJIA je +42 bodů, Nasdaq 100 je +5,0 bodů a SP 500 je +4,75 bodů.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?