(Kurzy.cz)
Přechod na Xetru přinese VÝRAZNÉ ZMĚNY POPLATKU za obchody - Fio agresivně útočí, Patria a Brokerjet končí se SPADovými spekulanty? Comeback RMS?
Následuje srovnání základních poplatků pro internetové podání pokynů přes obchodní systémy u trojice největších domácích burzovních zprostředkovatelů provozujících online obchodní systémy a sice společností Fio, Brokejet a Patria Direct.
Fio:
Prvotní změna ve struktuře poplatků je velmi markantní, když došlo k výraznému zjednodušení. Místo 3 různých možností pro AOS, SPAD a futures nový ceník obsahuje pro BCPP pouze jeden jednoduchý výpočtový algoritmus pracující s 0,4% z objemu obchodu s minimálně 40 Kč a maximálně pak 1 190 Kč pro jakkoli velký objem obchodu. Pro zjednodušení lze tedy říci, že od realizovaného obchodu v objemu cca 300 000 Kč je už úplně jedno jestli prodáváte odpovídajících 450 nebo 100 000 kusů ČEZ. Poplatek za obchod bude už stále stejných 1190 Kč !!!
Z toho se mimo jiné dá odvodit, že průměrná výše obchodů realizovaná přes tohot oobchodníka bývá pod zmíněnou hranicí 300 000 Kč.
Zajímavé je srovnání v případě poplatků pro RMS, kde došlo k markantnímu snížení maximáního možného poplatku v režimu EasyClick a sice z původních 3400 Kč na max 1190 Kč, tedy na stejnou úroveň jako v případě BCPP !!! Limit 1190 Kč pak platí také poplatky v rámci standardního aukčního režimu.
V tomto ohledu bude zajímavé sledovat vliv srovnání maximálních poplatků mezi BCPP a RMS na aktivitu investorů v rámci obou trhů.
Marek Polka ředitel klientské divize Fio banky ještě dnes upřesnil, že v rámci snahy přilákat zákazníky bude pro obchodování na BCPP a v aukci RMS (nikoliv v režimu EasyClick se sazbou 0,29%) poskytnuta předem časově neomezená zaváděcí akční sleva ze stávající poplatkové sazby 0,40 % na 0,35 % z objemu.
Starý ceník naleznete ZDE
Nový ceník platný od 30.11.2012 naleznete ZDE
Patria:
Také u tohoto obchodníka je první viditelný rozdíl ve výrazném zjednodušení celého systému poplatků. Místo tří možností (KOBOS,miniSPAD, SPAD) ze starého ceníku, se objeví jen jednoduchá tabulka popisující jeden unifikovaný model.
Na další pohled je zřetelný kontinuální pokles úrovně poplatků od startovních 0,45% až pod 0,3% pro větší objemy obchodů. Doslova šok, ale čeká na některé SPADové hráče operující doposud s loty TOP titulů v podobě ČEZ, KB, TO2 a Unipetrolu. Ti byli doposud zvyklí na 0,1% z objemu obchodu omezených na horní hranici 1090 Kč. Tento limit byl úplně ZRUŠEN a uplatňuje se nadále naplno výpočtový procentuální algoritmus.
Například pro oblíbený lot ČEZu (5000ks) znamená změna systému cca trojnásobný růst poplatku za obdobný objem (z 1090 na 3320 Kč), pro KB (500 ks) pak růst na 2800 Kč, TO2 (5000ks) a Unipetrolu (10000ks) pak cca 2600 Kč !!!
Starý ceník naleznete ZDE
Nový ceník platný od 30.11.2012 naleznete ZDE
U Fia a Patrie je třeba k uvedeným poplatkům ještě připočíst poplatek burze ve výši 0,01-0,04% z objemu obchodu u titulů.
Brokerjet:
Výrazné zjednodušení přichází i v tomto případě. Stejně jako u Patrie mizí "zvýhodnění" pro obchodování lotů ze SPAD, což ovšem výrazně prodraží jednorázové obchody s většími objemy. Modelově pro 5000 kusů akcií ČEZ, klient zaplatil doposud 1290 Kč a podle nového ceníku musí počítat s poplatkem na úrovni 4550 Kč, což je sice pouze 0,14% z realizovaného objemu, ale i tak je to více jak 3x více než doposud.
Starý ceník naleznete ZDE
Nový ceník platný od 30.11.2012 naleznete ZDE
Poplatky Brokerjetu v sobě již obsahují poplatek burze.
Celkově tedy lze říci, že přechod na Xetru s sebou nese "srovnání" struktury poplatků do jednotného jednodušší formy aplikovatelné bez velkých výkyvů v rámci celého pásma objemů obchodů. Až na Fio obchodníci ruší poplatkovou "nespravedlivost", když dříve zobchodování jednoho lotu ČEZ stálo stejně jako zobchodování jednoho lotu Erste a to i přes skutečnost, že celkový objem byl několikanásobně rozdílný. Toto zvýhodnění zachovalo pouze Fio a bude jistě zajímavé sledovat, jaký vliv bude mít toto rozhodnutí na aktivitu investorů respektive jakým způsobem to prověří jejich "loajalitu". Dá se ale očekávat, že tato změna nezůstane klienty konkurenčních obchodníků bez povšimnutí. Jde přeci jen o peníze a ty jsou speciálně u obchodování s cennými papíry jistě až na prvním místě.
Kateřina Sládková ze společnosti Patria Direct v této souvislosti poznamenala, že nastavení maximálního poplatku za obchodování není pro obchodníka dlouhodobě únosné a jeho obchodování musí být v takovém případě dotováno. Otázkou pak je, zda bude obchodník schopen tyto ceny dotovat dlouhodobě či zda se nejedná jen o krátkodobou snahu přilákat zákazníky.
Marek Polka ředitel klientské divize Fio banky k tomuto uvedl "Maximální strop poplatku za obchodování je v duchu dlouhodobé obchodní strategie Fio nabízet nejlepší podmínky na trhu. Budeme tuto strategii držet dlouhodobě, obdobně jako jsme strop poplatků poskytovali na obchody ve starém burzovním systému SPAD".
Přechod na Xetru byl hojně komentován snahou podpořit skomírající objemy obchodů. Nově stanovené ceníky poplatků však s velkou pravděpodobností mají velký potenciál aktivitu spíše utlumit, protože absence doposud platného horního omezení poplatku pravděpodobně sníží aktivitu spekulantů operujících s jednotlivými starými loty ve SPAD, kteří si nyní, v případě objemově podobných obchodů, budou muset výrazně připlatit oproti doposud fungující praxi.
KOMPLETNÍ PŘEHLED VĚCH DOSTUPNYCH DOKUMENTU K PŘECHODU NALEZNETE POD TIMTO ODKAZEM
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?