Jiří Dienstbier: Klausovo veto zákona o audiovizi nás vrací do tmářského středověku
PRAHA (MEDIAFAX) - Neochota podpořit kinematografii posouvá republiku na kulturní periferii, zkritizoval v úterý v tiskovém prohlášení jeden z prezidentských kandidátů Jiří Dienstbier (ČSSD) pondělní veto Václava Klause pro zákon o audiovizi. Podle něj by na podporu kinematorafie šlo více peněz od státu.
Vetovaný zákon počítá s tím, že místo Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie vznikne nový Státní fond kinematografie, který bude financovaný například i poplatky z audiovizuálních mediálních služeb.
Dienstbier si myslí, že státní podpora pro český film a kulturu je nezbytná. Naopak prezident Klaus se domnívá, že filmový průmysl je standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem, který by měl být financovaný z veřejných zdrojů. "Klaus tím podává jen další důkaz svého primitivního ekonomistního myšlení, pro které je každá společenská oblast posuzována jako pouhý byznys. Ovšem umění, stejně jako zdraví či vzdělání národa jsou kulturní statky, což je mnohem více než běžný obchodní artikl a zaslouží si proto podporu státu a z veřejných zdrojů," uvedl Dienstbier.
Podle stranického kandidáta na hlavu státu posouvá Klausovo veto republiku do "tmářského středověku". Souhlasí ovšem s prezidentem v tom, že není možné podporovat jen film a nikoli ostatní umělecká odvětví. Jeho závěr je však jiný chtěl by navýšit státní dotace na celou kulturu.
"Řešením dle mého názoru není snížení nebo rušení těchto příspěvků, ale zasazení se o podporu umění jako celku. A zatímco vlády vyspělých evropských zemí jsou si toho vědomy a tuto podporu zvyšují, Klausovým rozhodnutím se dostáváme na evropskou kulturní periferii," uzavřel Dienstbier.
Klaus zákon vetoval v pondělí. Ve zdůvodnění oznámil, že považuje za neobhajitelné a neodůvodněné, že stát tímto způsobem hodlá podporovat podnikatele ve filmovém průmyslu a ne například českou hudbu, české výtvarné umění či architekturu, českou literaturu, české divadlo anebo český sport. "Stále nevidím žádný důvod, proč by právě filmoví producenti a další podnikatelé v kinematografii měli být privilegováni proti jiným, srovnatelným oborům," uvedl.
"Domnívám se, že skutečným problémem současné české kinematografie není ani tak nedostatek financí - i za málo peněz lze natočit velmi dobrý film - ale spíše nedostatek tvůrčí invence. Jsem přesvědčen, že sněmovna by se nad přijatým zákonem měla ještě jednou zodpovědně zamyslet," vzkázal prezident poslancům, kterým zákon svým vetem vrátil.
Katerina Surmanová, surmanova@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?