TNBiz (TN.cz)
Politika a události  |  26.10.2012 11:50:05

Sněmovna kývla na projednání "zeleného" zákona, který chce větší šetrnost k přírodě

PRAHA (MEDIAFAX) - Posílení ochrany životního prostředí by měla zajistit vládní novela zákona, která v pátek prošla Poslaneckou sněmovnou do druhého čtení. Zvýší se tím role nejlepších dostupných technik, šetrných k přírodě a zároveň usnadní život také podnikatelům.

Sněmovna v pátek poslala do druhého čtení novelu zákona o integrované prevenci a omezování znečištění, pro se vyslovilo 125 zákonodárců, proti nebyl nikdo. Předloha posiluje roli nejlepších dostupných technik (BAT) šetrných k životnímu prostředí při povolování průmyslových a zemědělských zařízení a zostřuje podmínky pro výjimky. "Zavádí čtyřletý interval v přezkumu patřičných zařízení," uvedl v pátek za předkladatele ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Výbor pro životní prostředí projedná návrh ve zkrácené lhůtě třiceti dnů.

"K hlavním důvodům novelizace zákona patří posílení role nejlepších dostupných technik, zvýšení důrazu na ochranu půdy a podzemních vod, jednoznačného vymezení inspekce zařízení v režimu integrované prevence. Zahrnuje i snižování emisí a vydávání povolenek, posiluje pravomoci krajských úřadů, což zjednoduší například odvolací proces. Chceme zákon prakticky aplikovat nejen v průmyslu, ale i v zemědělství," dodal za zpravodaje poslanec Tomáš Úlehla (ODS). Zkrácení lhůt v administrativě má podle jeho názoru pomoci podnikatelům.

Evropská komise totiž opakovaně upozorňovala, že země plně nepřejímají principy, které směrnice do ochrany životního prostředí zavedla, především, že se nevyužívají nejlepší dostupné techniky na úrovni jednotlivých národních států.

Vyššího stupně ochrany životního prostředí se dosahuje použitím takzvaných nejlepších dostupných technik (BAT), které představují výrobní postupy nejvíce šetrné k životnímu prostředí. Jsou aplikovatelné za standardních technických a ekonomických podmínek. Souhrn evropských BAT je uvedený v referenčních dokumentech, které připravuje Evropská komise ve spolupráci se zástupci průmyslu a dalšími spolupracujícími institucemi z členských států.

Praktickou aplikací je pak integrované povolování průmyslových a zemědělských zařízení. Pro získání integrovaného povolení musí právnická nebo fyzická osoba podnikající, provozující průmyslovou nebo zemědělskou činnost předložit příslušnou žádost na krajský úřad, jenž povolení vydává (v případě zařízení s vlivem na životní prostředí okolních států vydává povolení ministerstvo životního prostředí). Integrované povolení nahrazuje většinu složkových správních aktů zejména v oblasti ochrany ovzduší, vod a nakládání s odpady.

Účinnost zákona by měla být stanovena na 7. ledna 2013

Katerina Surmanová, surmanova@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688