(Kurzy.cz)
Komentáře k inflaci - pociťovaná míra inflace je vyšší než skutečně uváděná
Vývoj cen v poslední době (září 3,4 %) spotřebitelům vyloženě nepřeje. Celý letošní rok se inflace nedokázala dostat pod tři procenta a ani v září se nic pozitivního nestalo. Ve výsledku to znamená jen prohlubování problémů nejen celé ekonomiky, ale i rodinných účtů všech lidí. Platy nyní neporostou tak rychle, aby dohnaly růst cen, a lidé nemají šanci rozhýbat ekonomiku. Přitom laxní spotřebitelská poptávka ji trápí nejvíce.
Na ceny v Česku mají stále vysoký vliv růsty v oblasti potravin (7,3 %) a pohonných hmot (9,6 %). Letošní rok je v oblasti potravin zasažený slabší úrodou obilí, která je psychologicky umocněna loňskou výbornou úrodou. To dává trhům s komoditami výraznou nervozitu a tendenci k růstu cen. Navíc evropská obilnice - Rusko - je zasažené neúrodou obilnin, což okamžitě poslalo ceny vzhůru. Situace došla tak daleko, že Rusko sáhlo k obilní intervenci, tedy prodeji státních zásob obilí, aby se situace uklidnila a ceny klesly. I české zemědělství letos trpí horší úrodou než loni, a proto by ceny měly spíše růst. Projeví se to jak na cenách pečiva, tak i na cenách masa, protože obilniny jsou důležitou nákladovou položkou ve výkrmu.
Na rostoucích cenách potravin také stojí inflace v restauracích a pohostinstvích. Ceny v nich vzrostly o 3,8 % a jedním z velkých důvodů je i nárůst cen vstupních surovin. To má za efekt potřebu lidí spíše vařit doma a v restauracích tolik neutrácet, protože to považují za zbytečný luxus, který si mohou odpustit. Restauratérům tak dlouhodobě klesají tržby.
Stále pokračují i vysoké ceny pohonných hmot u benzinových pump. Meziročně rostly více ceny benzinu než nafty. Cena ropy na světových trzích aktuálně stagnuje, a díky tomu se drží ceny u benzinových pump na stabilních hodnotách. Stále jsou to vysoké ceny, které nemají daleko k historickým rekordům. Proto i řada Čechů tankuje za hranicemi, aby tak ušetřili aspoň několik desetikorun na nádrži.
Inflace částečně brzdí nepotravinářské zboží. U oblečení a obuvi jsou ceny nižší dokonce o 4 %. Přitom právě v tomto segmentu je dlouhodobá deflace, tedy ceny jsou meziročně vždy nižší a nižší. Přestože v létě probíhaly výprodeje, meziměsíčně výrazně ceny klesly hlavně červenci, v září už rostly o 2,1 %. Ve stejné situaci je i oblast bytového vybavení, které každý rok zlevňuje a i zde je deflace cen. V září ceny poklesly meziročně o 1,4 %
Ing. Michal Kozub
Analytik
Home Credit a.s.
Inflace se nadále drží bezpečně na 3 %. Meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil v září na 3,4 %. Ve srovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny o 0,1 % poklesly. Pod meziroční nárůst cen se výrazně podepsalo zvýšení cen pohonných hmot (meziroční růst o 9,6 %). Meziročně vzrostly rovněž ceny za bydlení, vodu a energii a samozřejmě i za potraviny, tedy bez výjimky za tzv. nezbytné statky. Naopak k poklesu cen došlo u statků zbytných jako v případě obuvi, bytového vybavení a elektrických spotřebičů. Právě vzhledem k nárůstu cen nezbytných statků lze vysvětlit, proč je pociťovaná míra inflace vyšší než skutečně uváděná.
Rostoucí ceny nadále trápí velkou část českých domácností. Nadále platí, že inflaci nejvíce pociťují lidé v důchodovém věku. Podle Českého statistického úřadu, který pravidelně zveřejňuje i index spotřebitelských cen podle sociálních skupin domácností, vzrostla v září inflace domácnosti důchodců meziročně o plných 4,6 %! Vyšší ceny však pociťují i lidé s nižším než průměrným příjmem. Ve většině případů jim totiž klesá reálná mzda a jejich kupní síla se tak zákonitě snižuje. Navíc zhoršující se podmínky na pracovním trhu jim téměř znemožňují žádat o vyšší plat.
Miroslav Novák
analytik společnosti AKCENTA CZ
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Komodity a deriváty - kurzy komodit, potravin, obilnin, surovin, kovů a energii
- Základní potraviny - Cena chleba, másla, mléka, brambor
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?