Kdo přežije krvavé lázně?
Jakkoliv jsem proti používání takovýchto až bulvárních nadpisů, nenapadá mne příhodnější pojmenování článku týkajícího se současných podmínek na evropském automobilovém trhu. Kdo sledoval tiskovou konferenci šéfa evropské asociace sdružující automobilové výrobce Sergia Marchionneho, jistě ví, co mě k tomu inspirovalo.
Marchionne, šéf Fiatu i amerického Chrysleru, totiž za krvavé lázně označil současný konkurenční boj automobilek o evropského zákazníka a za jejich vznik obvinil svého konkurenta, automobilku Volkswagen. Ač Marchionne používá nevybíravý slovník a jeho proslovy často vzbuzují silné emoce, jedná se nejen dle mého názoru o nejschopnějšího manažera napříč celým automobilovým průmyslem a jeho volání po koordinované akci vedené Evropskou komisí na snížení obrovského podílu nevyužívaných výrobních kapacit v sektoru má své neoddiskutovatelné opodstatnění.
Evropský automobilový trh letos vykáže další meziroční pokles a s propadem zakázek tak klesá i využívání továren. V celém automobilovém průmyslu by mohlo být kolem 20 % nadbytečných kapacit. To samozřejmě snižuje jejich efektivitu a automobilkám přináší nemalé ztráty. Marchionne už na vlastní pěst ukazuje cestu ostatním automobilkám a v domácí Itálii zavírá již druhý závod.
K uzavření některých továren přitom budou muset přistoupit i další výrobci jako je Peugeot, Renault či Opel. Jelikož je ale automobilový sektor významným zaměstnavatelem, jsou šéfové automobilek pod velkým tlakem odborů a zejména politiků, aby závody nezavírali.
Nejlépe jsou na tom v tomto ohledu němečtí výrobci (s výjimkou Opelu), jejichž využití výrobních kapacit se sice také meziročně snížilo (zhruba o 350 bps na 90 %), ale oproti např. Peugeotu, jehož podíl využitých výrobních kapacit dosahuje jen něco málo přes 60 %, jsou na tom velmi dobře. Odhaduje se, že k rentabilnímu provozu je potřeba alespoň 75% využívání výrobních kapacit.
Je tak jasné, že současná situace není udržitelná a k zavírání závodů a propouštění zaměstnanců nakonec bude muset i přes odpor politiků a odborů dojít. Evropský trh práce tak může přijít o desítky tisíc pracovních míst, což navýší už tak rekordní evropskou nezaměstnanost. Krvavé lázně nejspíše teprve začínají a dle mého názoru z nich vyjdou vítězně němečtí výrobci. Na straně poražených budou v první řadě stát Francouzi.
Jiří Šimara, analytik Cyrrus
Marek Hatlapatka (1978)
Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.
Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.
Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?