Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  26.07.2012 11:49:46

Poláci neudělí od roku 2013 povolenky zdarma šesti energetickým projektům, rozhodla EK. Výhoda pro ČEZ? (komentář)

Celkem šest chystaných polských projektů energetických a teplárenských zdrojů od příštího roku nebude moci získat emisní povolenky pro jejich provoz zdarma, rozhodla Evropská komise a potvrdilo polské ministerstvo hospodářství. Dle zveřejněné zprávy opatření zasáhne chystané projekty polských energetik PGE či Tauron Polska, dále také investice divizí PKN Orlen či Synthos SA, cituje Bloomberg zprávu EK ze dne 13. července 2012. Mezi dotčenými projekty by tak měl být např. plánovaný zdroj PGE - elektrárna Opole o výkonu 1800 MW. Polské ministerstvo hospodářství chce nyní situaci konzultovat s dotčenými investory.

Celý 27členný blok EU se postupně posouvá k platbě za emisní povolenky místo jejich udělování zdarma, kvůli cílům ochrany klimatu Osm zemí regionu CEE (včetně Polska a ČR) má vyjednánu blokovou výjimku na udělování emisních povolenek počínaje rokem 2013 v sestupném podílu zdarma (na nulu do roku 2020). Polsku bylo uděleno celkem 405 milionů volných emisních povolenek zdarma pro tamní energetické zdroje, avšak s podmínkou vyloučení některých zdrojů ze seznamu, uvedla EK dne 13. července. Jejich seznam zveřejnilo polské ministerstvo hospodářství.

Náš názor:
Zpráva se jeví negativní nejsilněji pro polské energetiky PGE či Tauron, pro které znamená neočekávaný růst nákladů při případném provozu plánovaných zdrojů po roce 2013, a to i přes relativně nízkou aktuální tržní cenu povolenek (kolem 7 EUR). V Polsku je rozsáhlá obnova zastaralých výrobních zařízení nezbytná a tamní energetiky se jí nejspíše nevyhnou.

ČEZ by se tak vůči polským energetikám měl v tomto ohledu dostat do výhody, vzhledem k tomu, že sám aktuálně připravuje pouze jeden emisní zdroj – CCGT Počerady, a to i v případě, že by podobné nařízení EK v budoucnu aplikovala i pro Českou republiku.

Situace by se ale pro ČEZ podstatně změnila, pokud by došlo k přehodnocení stávajícího schématu české vlády, podle kterého ČR rozdělí mezi lety 20132020 třetinu potřebných emisních povolenek „zdarma“. Očekává se, že ČEZ v tomto období obdrží 75,2 mil. volných povolenek, výměnou za investice do modernizací a čistých technologií. Dodatečné náklady pro ČEZ by v případě neudělení těchto povolenek mohly dosáhnout řádově 20 miliard korun do roku 2020, či 30 na akcii (při naší prognóze budoucí ceny povolenek).  Náznaky změny postoje české vlády v tématu emisních povolenek jsme ale doposud nezaznamenali, a proto by měl být ČEZ vůči polským energetikám v tomto směru ve výhodě.


Tomáš Sýkora, Patria Finance


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Et 19:24  Euforie akciového trhu z Trumpova zvolení slábne X-Trade Brokers (XTB)
Et 17:51  Chytřejší než celý trh? Patria (Patria Finance)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688