Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Investice  |  11.06.2012 10:03:22

Čtvrtá země eurozóny požádá o finanční pomoc

Víkendové události ve Španělsku pořádně zamíchaly karty. Zatímco společná evropská měnapátek zavírala kolem hladiny 1,2520 USD/EUR, tak z neděle na pondělí otevírala o zhruba 1 cent výše – 1,2620 USD/EUR. Tato skutečnost se odrazila i na obdobném posílení středoevropských měn vůči dolaru. V pátek dopoledne bylo přitom jak euro, tak i středoevropské měny, pod výrazným prodejním tlakem, který však během odpoledne ustával.

Páteční obchodování bylo poznamenáno pokračujícím přílivem horších dat z evropských ekonomik. Německá obchodní bilance sice v dubnu skončila vyšším přebytkem, než se očekávalo (14,4 mld. eur), avšak poklesl objem exportu (-1,7 %) i importu (-4,8 %). V dubnu výrazně poklesla i průmyslová výrobaItálii – meziročně o více jak 10 %. Hlavní pozornost však byla upřena na Pyrenejský poloostrov. Ratingová agentura Fitch zhoršila úvěrové hodnocení Španělska na BBB v reakci na eskalaci problémů v tamním bankovním sektoru. O víkendu následně země informovala, že požádá o finanční pomoc na rekapitalizaci bank. Výše záchranného balíku by neměla přesáhnout 100 mld. eur.

Příliv statistik pokračoval i z domácí ekonomiky. Míra nezaměstnanosti v květnu poklesla z 8,4 % na 8,2 %. Snížení lze téměř plně připsat na vrub sezónním faktorům. Počet volných pracovních míst vzrostl na 43 665 a poměr počtu uchazečů na jedno pracovní místo se snížil na 11 osob. Český statistický úřad rovněž zveřejnil revizi údajů o HDP za 1. čtvrtletí letošního roku. V mezikvartálním srovnání pokleslo české hospodářství o 0,8 % a meziročně o 0,7 %. Při detailnějším pohledu je zřejmé, že pokles produktu má na svědomí především výrazné snížení spotřeby domácností, které nedokázal vyvážit ani vysoký přebytek zahraničního obchodu. Vzhledem k útlumu ekonomické aktivity v eurozóně je nutné počítat s poklesem ekonomiky minimálně i ve druhém čtvrtletí letošního roku.

 

Koruně se během dopoledne nedařilo a oslabovala vůči oběma hlavním měnám. Odpoledne se však vývoj obrátil ve prospěch české měny a ta dokázala větší část svých ztrát smazat. V pátek večer se obchodovalo nad hladinou 25,30 CZK/EUR a v případě amerického dolaru nad 20,20 CZK/USD.

Podobně se vyvíjelo i obchodování zbylých středoevropských měn. Polský zlotý se během odpoledne vrátil pod hladinu 4,30 PLN/EUR a maďarský forint k úrovni 295 HUF/EUR.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688