Začátek nového týdne na sebe nepřenesl relativně pozitivní sentiment z pátečního obchodování a trhy otevíraly v červeném. Hlavní příčinou bylo zveřejnění neuspokojivých makrodat z čínského průmyslu, konkrétně PMI v průmyslu dle HSBC, které se drží pod padesátibodovou hranicí. Další ranou bylo vydání dat z obdobné oblasti v Německu. Ukazatel PMI v průmyslu byl nejhorší od poloviny roku 2009, hodnota 46,3 bodů, při očekávání 49 bodů. Jelikož je Německo bráno jako motor EZ, negativní reakce na sebe nenechala dlouho čekat a investoři spustili výprodej. Následující PMI za celou EZ jenom potvrdilo zhoršující se kondici evropského průmyslu. Očekávání na 48 bodech nebylo naplněno a report na 46 bodech jenom prohloubil ztráty.
Další nepříjemnou zprávou pro celou eurozónu je pád nizozemské vlády. Hlavním důvodem jsou neshody politiků na tamních úsporných opatřeních. Současná vláda podporovala politiku EU a také byla velkým spojencem Německa.
Přes víkend zasedal MMF. Výsledek přinesl zvýšení závazků zemí ve fondu o 430 mld. USD, kdy 400 mld. USD bylo kritickou hranicí. Musíme zmínit, že původní záměr ze začátku roku bylo navýšit fond až o 600 mld. USD. USA a Kanada odmítli navýšit svoje závazky.
Z korporátních zpráv investory bude zajímat zítřejší zveřejnění výsledků společnosti Apple, od které se čeká 50% nárůst jak na tržbách, tak na zisku. Objevily se také zprávy o možném nedostatku dílů pro výrobu iPhonů a iPhodů. Jestliže nebudou naplněna vysoká očekávání, je dosti pravděpodobné, že u akcií budeme pozorovat velký propad z vysokých hodnot. Příležitost k nákupu? Uvidíme.
Aktuálně se index DAX obchoduje na hodnotě 6.515 bodů (-3,5%), S&P 1.361 bodů(-1,3%), PX zavřel na hodnotě 911,4 bodů(-1,67%).
Celkově je na trzích vidět, že investorům se otevřely oči a začínají opět vnímat rizika a hrozby, která po novém roce úplně ignorovali. Dát výhled na delší období je velice obtížné, nicméně volatilita, která se opět vrátila na trhy, bude podle mého názoru ještě nějaký čas pokračovat.