Marek Hatlapatka (Cyrrus)
Okénko investora  |  05.04.2012 10:07:25

Výrazný pokles ceny ropy v nedohlednu

Ropa se v posledních týdnech opět dostává do centra pozornosti ekonomů, investorů, médií i politiků. Cena evropské ropy, která na začátku března dosáhla ceny 128 dolarů za barel, a cena americké ropy na 110 dolarech za barel i přes následný mírný pokles začaly vyvolávat obavy, jaké to přináší rizika, jak na danou situaci reagovat a jak pomoci ceně směrem dolů.

Nejprve si připomeňme, co stojí za vysokými cenami ropy v poslední době. Je to zejména hrozba války s Íránem kvůli jejich pokračujícímu jadernému programu, embargo uvalené na import jejich ropy, ale také naděje na solidní tempo oživení světové ekonomiky. Vysoké ceny ale ohrožují růst a vysoké ceny pohonných hmot zneklidňují řidiče - voliče. Proto politici a představitelé OPEC začali řešit, co s tím.

V prvé řadě je nutno podotknout, že kromě ekonomických dopadů má celá záležitost i politický kontext, a to ne nedůležitý. V USA se totiž v listopadu chystají prezidentské volby a pro potenciální kandidáty je snížení cen pohonných hmot líbivé téma. Stejná situace je také ve Francii, ale politické body chtějí sbírat politici také v ostatních zemích i mimo volební rok. Mezi evropskými a americkými státníky proto začala diskuze o uvolnění strategických rezerv. Myšlenka je to pěkná, ale dle mého názoru k tomu nedojde. Už jen započatá diskuze zastavila ceny v cestě směrem vzhůru, navíc v současné geopolitické nejistotě by dle mého názoru nebylo strategické snižovat strategické zásoby. Z tohoto směru proto podle mne výrazné snížení ceny ropy nepřijde.

V druhé řadě je tu hrozba války s Íránem a uvalené embargo na import jejich ropy. Samotné embargo valný dopad na cenu dle mého názoru nemá, neboť ostatní země jsou schopné výpadek pokrýt a navíc 2 největší odběratelé, Indie a Čína, směle v obchodování pokračují za použití barterových obchodů. Hrozba války je velkým driverem vysokých cen a dokud se situace nevyjasní, tak ani z tohoto směru cena ropy nemá důvod významně vyklesat.

Možným katalyzátorem pro pokles cen by mohlo být opatření Saudské Arábie, která by v případě potřeby mohla navýšit produkci ropy o 25%. Nicméně cena se po jejich vyjádření stabilizovala, evidentně již jen zveřejnění této možnosti trhům stačilo. K samotnému navýšení těžby by dle mého názoru došlo až při dalším vyšším růstu cen. Dalším potenciálním faktorem pro pokles by mohlo být velké neočekávané zpomalení ekonomického růstu hlavních ekonomik, což ale v současnosti není pravděpodobné.

Důvodů pro výraznější pokles ceny ropy nevidím mnoho, mnoho jich ale není ani pro výrazný růst (kromě případné války s Íránem). Cenové pásmo 115 – 130 USD za barel ropy Brent může ještě delší čas přetrvávat.

Tomáš Menčík

Marek Hatlapatka (1978)

Vystudoval ekonomickou fakultu VŠB-TU Ostrava, absolvoval 3-měsíční stáž v Londýně a intenzivní kurz fundamentální analýzy pod vedením bývalého hlavního analytika Erste bank Galea Kirkinga. Ve společnosti CYRRUS, a.s. je zaměstnán od roku 2006, kdy nastoupil na místo analytika akciových trhů se zaměřením na zahraniční trhy, farmaceutický a bankovní sektor. Následně se specializoval na odvětví bankovnictví, elektrárenství a těžby uhlí a v těchto sektorech nyní patří k nejvyhledávanějším odborníkům v České republice. V roce 2008 se stal vedoucím analytického oddělení společnosti CYRRUS, a.s. a v této pozici působí i v současné době. Dlouhodobě patří k nejcitovanějším českým ekonomům, v roce 2010 se stal čtvrtým nejcitovanějším ekonomem v českých médiích.

Společnost CYRRUS, a.s., je licencovaným obchodníkem s cennými papíry. Společnost byla založena v roce 1995 a v současné době je největší mimopražskou makléřskou společností. Je členem Burzy cenných papírů Praha a Burzy cenných papírů ve Varšavě. Společnost CYRRUS, a.s., poskytuje komplexní služby na kapitálových trzích soukromé i firemní klientele, zaměřuje se na burzovní obchody v systému SPAD pražské burzy a obchodování na zahraničních trzích v Polsku, Maďarsku, Turecku, Německu a USA. Společnost patří mezi nejvýznamnější české obchodníky s investičními certifikáty.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Po 14:55  Kdy a komu se vyplatí využít DIP (dlouhodobý investiční produkt) Jiří Cimpel (Cimpel & Partneři)
Po 13:13  Vláda USA prosadila $1,2 bilionový finanční balíček Mgr. Timur Barotov (BHS)
21.03.2024  Konečně se dočkáme! Očekávané IPO Reddit klepe na dveře Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688