Amerika musí definovat strategii
Amerika musí definovat svou politickou strategii |
Během tří dnů bombardování cílů v Afghánistánu se Američanům a Britům podařilo vyřadit z provozu vzdušné síly, letiště a komunikační a velitelská centra Talibanu. Zvláštní jednotky zatím údajně pročesávají hory a hledají řídící mozek teroristů – Usámu bin Ládina.
Útoky se však dosud nezaměřily na tanková a dělostřelecká postavení Talibanu v okolí Kábulu. Spojenci tak chtějí pozdržet útok opoziční Severní Aliance na hlavní město. Jelikož v této chvíli neexistuje žádná alternativa post-talibanské vlády, mohl by předčasný pád Kábulu do rukou Severní Aliance způsobit ještě větší chaos a rozvrat.
Bez Paštunů to nepůjde
Obavy z předčasného ovládnutí Kábulu Severní Aliancí vyplývají především ze značné vnitřní (etnické i politické) nesourodosti tohoto politického uskupení. Aliance se dělí zhruba na čtyři etnické frakce: Uzbeky, Tádžiky, Hazary a persky mluvící Heraty na západě země. Jestliže každá z frakcí zároveň s dobytím metropole ovládne hlavní správní středisko „svého“ etnika, hrozí opakování scénáře z roku 1992, kdy si zemi rozparcelovali jednotliví polní velitelé. Navíc by velmi pravděpodobně došlo k odcizení Paštunské většiny, obývající jih země, zbytku obyvatelstva. Právě z řad Paštunů se přitom rekrutuje drtivá většina talibanských bojovníků.
Spojené státy a Velká Británie jsou přesvědčeni o tom, že bez významné role umírněných Paštunů nemůže být v Afghánistánu nastolena stabilita. Proto vkládají naděje do v současnosti jediné legitimní autority - bývalého krále a Paštuna Záhira Šáha. Ten prvního října zřídil ze svého římského exilu Nejvyšší radu národní jednoty Afghánistánu, která má však k organizované politické entitě daleko. Rada má sto dvacet členů a zahrnuje i zástupce Severní Aliance. Její přeměna v akceschopný politický orgán, který bude moci utvořit prozatímní vládu, si však vyžádá ještě týdny diskusí a tahanic. Nic na tom nemění ani potenciální ochota Severní Aliance, delegovat na Radu kompetence k utvoření prozatímní vlády.
V současné době jsou jednotky Severní Aliance v pohybu. Legendární velitel Ismail Chán obsadil letiště za hlavním městem provincie Ghor – Čakčaranem. Tím se dostal do pozice, která umožňuje ovládnutí strategického západoafghánského města Herátu a zároveň otevírá zásobovací trasy z Íránu. Jak Ismail Chán uvedl v rozhovoru před několika dny “Nejdůležitější je skutečnost, že civilní obyvatelstvo povstává proti Talibanu a nechce již nadále žít pod jeho vládou.“
Podle Chána, který se v létě vrátil z íránského exilu, je klíčovou podmínkou vítězství více peněz, mužů a zbraní: „Jsme ochotni přijmout pomoc z kterékoli strany, která má s námi dobré úmysly,“ prohlásil Chán, který však na americké dotace stále čeká.
S Pákistánem proti teroru
Při návštěvě Islamabádu minulý týden, zdůraznil britský ministerský předseda Tony Blair, že žádná vláda v Kábulu nemůže být nepřátelská vůči Pákistánu. Znovu tak vyjádřil obavy spojenců z předčasného dobytí Kábulu silami Severní Aliance.
Své rozladění nad přílišným zapojováním Pákistánu do jednání vyjádřila obratem Severní Aliance. Její velvyslanec ve Washingtonu Mohammed Ešaq prohlásil: „Bude-li Pákistánu dovoleno, aby hrál v utváření afghánské budoucnosti klíčovou roli, bude to katastrofa.“
Velká role Pákistánu při formování nového politického údělu Afghánistánu, vyvolá zároveň okamžitou opozici Ruska, Íránu a středoasijských republik. Všechny tyto státy podporují Severní Alianci a vždy odmítaly úzké vazby pakistánských fundamentalistů na Afghánistán. Takové tlaky by v oblasti mohly rozdělit křehkou vojenskou alianci, kterou Spojené státy a Británie těžce budovaly.
Klíčová role OSN
Možné východisko z tohoto dilematu představuje pro Spojené státy a Evropu návrat na půdu Rady bezpečnosti OSN a přijetí rezoluce, která by dala Spojeným národům mandát vytvořit v Kábulu spravedlivou vládu založenou na širokém konsensu. Podle Záhira Šáha by OSN mohla hrát v Afghánistánu podobnou roli, jakou sehrála v devadesátých letech v Kambodži.
Přípravy na podobné angažmá již probíhají. Generální tajemník OSN Kofi Annan jmenoval zkušeného politika a bývalého ministra zahraničí Alžíru Lachdara Brahimi hlavním koordinátorem politiky OSN v oblasti humanitární a politické strategie. Zahájení jeho činnosti je však zatím limitováno chybějícím mandátem ze strany mezinárodního společenství a Washingtonu.
Úkol, který v tuto chvíli před Spojenými státy leží, jasně vyjádřil jeden z evropských diplomatů. „Amerika musí během několika dnů jasně definovat svou politickou strategii, jinak její bomby pouze přispějí k politickým troskám, které představuje dnešní Afghánistán.“
Ahmed Rašíd Článek byl publikován na stránkách Eurasianet . Uveřejněno se souhlasem serveru |
Poslední zprávy z rubriky Boj s terorismem:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Amerika musí definovat strategii
- Vláda schválila národní strategii prevence závislostí do roku 2027, definovala také, co je rodinné podnikání
- Základ dobré investiční strategie: Jíst a pít se musí, ví dobře i Buffett
- Obce musí do léta zpracovat strategii sportu. Velká část o tom neví
- Každá inovační strategie musí brát v úvahu, že kapitál má národnost, upozorňuje RUT BÍZKOVÁ (Video)
- OPEC+ musí naplánovat „exit“ strategii
- Bremmer a Roubini: Fed musí začít s únikovou strategií
- Alternativní paliva: Česko musí předložit EU svoji strategii
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?