Ministři financí EU ve čtvrtek budou řešit problémy EU a eurozóny (1.9.2011)
BRUSEL (MEDIAFAX) - Ministři financí Evropské unie (Ecofin) budou ve čtvrtek jednat o dluhových problémech eurozóny. Podle analytiků budou zřejmě diskutovat nad návrhy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové.
"Lze čekat, že Ecofin bude diskutovat nad poslední schůzkou Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho, ze které vzešlo několik návrhů na údajnou 'záchranu' eurozóny tedy daň z finančních transakcí, finanční ústava a další. V realitě jde ale zástupné téma. Na Evropskou unii se dost možná žene pohroma v podobě nové hospodářské krize. EU by spíš měla diskutovat o této nové hrozbě, respektive o tom, jak zabránit, aby se rozpočty členských zemí v době krize nepropadly do ještě hlubších deficitů," uvedla pro agenturu Mediafax analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Sarkozy a Merkelová nedávno navrhli vytvoření ekonomické vlády eurozóny, která by se měla skládat z šéfů vlád či států. Summity na nejvyšší úrovni by podle návrhu měly probíhat dvakrát ročně, pokud to bude nutné, tak i častěji. V jejím čele bude stát předseda, který by měl mít mandát na dva a půl roku.
"Nevím, co chce Ecofin projednávat. Ostatně zatím nikdy s ničím převratným nepřišli a žádný průlom v dluhové krizi se nedá očekávat ani teď vzhledem k postoji Německa a Francie, o němž jsme se naposledy přesvědčili po setkání Merkelová-Sarkozy," řekl pro agenturu Mediafax hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Evropská unie (EU) by podle návrhu Německa a Francie měla odstřihnout členské státy eurozóny od financí ze strukturálních a kohezních fondů, pokud se jim nepodaří učinit pokrok na poli snižování rozpočtových schodků. "V budoucnu by platby strukturálních a kohezních fondů měly být pozastaveny pro ty země eurozóny, které nevyhoví doporučením poskytnutým v rámci procedury při nadměrném schodku," napsali Sarkozy a Merkelová v dopise pro stálého předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye. Právě on by měl předsedat nové ekonomické vládě eurozóny.
Změny by měly být zakotveny do nových pravidel pro poskytování financí ze strukturálních a kohezních fondů. K revizi pravidel dojde v souvislosti s novou sedmiletou finanční perspektivou. Podle Sarkozyho a Merkelové by Brusel měl posílit svůj dohled nad tím, jakým způsobem jsou finance z fondů využívány a zajistit, aby státy dostály svým rozpočtovým cílům.
Jedním z hlavních cílů strukturálních a kohezních fondů je snižování hospodářských rozdílů mezi jednotlivými členskými státy. Paříž a Berlín již přislíbily snížit své rozpočtové deficity pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) do roku 2013. Ohrožení plateb z fondů bude pro rozpočtové hříšníky, jako jsou Řecko a Portugalsko, které současně patří mezi nejsilnější příjemce pomoci, představovat silnější motivaci na boj proti schodkům.
Tomáš Králícek, kralicek@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?