Nejsledovanějším mužem v pátek byl šéf FEDu Ben Bernanke
Nejsledovanějším mužem v pátek byl, nikoliv poprvé, šéf FEDu Ben Bernanke. Trhy vyčkávaly na jeho projev v americkém Jackson Hole, kdy se očekávalo, zda podobně jako v minulém roce naznačí použití nových opatření na podporu ekonomického růstu (loni QE2). Bernanke částečně „vyslyšel volání“ trhů po jasném výroku, nová opatření však v současné době neplánuje použít. Na druhou stranu vyjádřil ochotu k použití další opatření, pokud to bude potřeba, a uvedl, že FED stále disponuje různými možnostmi. Jako důvod dosavadního vyčkávání uvedl zejména to, že situace je sice mírně zhoršená, ovšem nikoliv tak vážná, aby bylo nutné nyní reagovat v podobně nových opatření. Ačkoliv prvotní tržní reakce byla mírně negativní, po přibližně hodinovém „přešlapování“ se akciové trhy obrátily na růstovou dráhu, na které setrvaly až do konce obchodování. S&P500 si připsal 1,51%, Dow Jones +1,21%, Nasdaq +2,49%. Jistým rizikem pro US trhy byl přes víkend hurikán Irene, díky kterému se např. zvažovalo pozdější otevření amerických burz, nicméně nakonec bylo dohodnuto, že dnešní US obchodování se odehraje dle běžného rozvrhu.
Vývoj v Asii v noci na dnešek byl převážně pozitivní, v Japonsku a Koreji samozřejmě zejména na akciích exportérů a komoditních firem, Nikkei narostl o 0,61%, korejský Kospi +2,84%. Stranou pozitivního vývoje zůstala Čína, kde zprávy o nových restriktivních opatřeních ohledně bankovních rezerv přispěly k poklesu indexu burzy v Šanghaji o více než 1%.
Optimismus z pátečního projevu Bernankeho se na evropských trzích projevuje až dnes, DAX zahajuje růstem 1,70% na 5630b.
Dnešní tisk (HN, E15) se věnuje problematice emisních povolenek, resp. jejich přidělování emitentům v ČR částečně zdarma v období 2013-2020. Téma je aktuální především proto, že ČR musí do konce září předložit Evropské komisi plán přídělu emisních povolenek, což je nezbytná podmínka toho, aby emitenti v ČR měli nárok na část povolenek zdarma v souladu s dříve vyjednanou výjimkou pro ČR a některé další státy CEE. Deník E15 píše o tom, že plán má údajně zvýhodňovat větší emitenty, především ČEZ, ve srovnání s malými producenty CO2. Z pohledu akcií ČEZ se jedná o neutrální zprávy, trh již ví a má započítáno, že ČEZ by podle plánu měl v období 2013-2020 obdržet povolenky v objemu 75 mil. tun (pro první rok 2013 to bude 18,7 mil. t), což představuje hodnotu přibližně 30 mld. CZK (56 CZK/akcii). Rizika pro ČEZ jsou nyní především na politické straně, tzn. v případě, že by z nejrůznějších důvodů nebyl plán EK předložen včas resp. v žádoucí podobě. (Marek Hatlapatka)
Dnes očekáváme:
V 14:30 v USA dnes očekáváme údaje o osobním příjmu a osobních výdajích, stejně jako index spotřebních výdajů PCE, později v 16:00 očekáváme statistiky rozjednaných prodejů domů za červenec a v 16:30 ukazatel Dallas FED. V Evropě nečekáme významná makrodata.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?