Kurzy měn: Euru se v pátek proti americkému dolaru vůbec nedařilo, v prvních hodinách amerického..
Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB
Datum : 24.9.2001Kurz USD/EUR
- Euru se v pátek proti americkému dolaru vůbec nedařilo, v prvních hodinách amerického obchodování se dokonce dostalo na svou nejslabší hodnotu za poslední týden, když se kurz dostal pod hladinu 0,9100. První hodina evropského obchodování však ještě nic takového nenaznačovala, naopak euro se pohybovalo v posilujícím trendu. Z ranních hodnot kolem 0,9200 se kurz vyšplhal až k 0,9230, krátce byla dokonce atakována hladina 0,9250.
- Zlom přineslo zveřejnění německého Ifo indexu za srpen. Ten byl očekáván s velkým napětím, průměrné tržní očekávání totiž bylo nastaveno na červencovou úroveň, skutečné číslo pak mohlo být stejně tak horší jako lepší. Pravdu nakonec měli pesimisté - německý Ifo index v srpnu poklesl na 89,5 z červencových 89,8. Nepříznivý sentiment, který tento indikátor přinesl se snažil zmírnit představitel Ifo institutu Nerb. Podle něj data nenaznačují očekávání recese, naopak spíše věří tomu, že ekonomika začne postupně svůj růst zase zvyšovat, dopad teroristického útoku na USA na německou ekonomiku by prý měl být minimální. Nerb vychází zejména z růstu Ifo Business Expectations Indexu.
- Po německém Ifo indexu již tedy euro neposilovalo, kurz se stabilizoval v pásmu mezi 0,9180 a 0,9220. V odpoledních hodinách však začalo euro ztrácet. Přispělo k tomu zejména uzavírání eurových pozic před nadcházejícím víkendem. Investoři považovali za velmi rizikové nechat si otevřené pozice, odvetný útok Američanů se totiž očekává každým dnem. Euro však ztrácelo nejenom proti dolaru, ale i proti dalším světovým měnám - významný propad zaznamenalo proti japonskému jenu, proti švýcarskému franku se dokonce propadlo na historicky nejnižší hodnotu. To nesvědčí o důvěře investorů v euro v době krize.
- Dolaru pomohla v prvních hodinách amerického obchodování i japonská centrální banka, která opět intervenovala ve prospěch amerického dolaru s cílem oslabit japonský jen, respektive zabránit jeho posilování. Díky kombinaci všech výše diskutovaných vlivů euro během prvních hodin amerického obchodování spadlo až na své týdenní minimum 0,9089. Padající americké akcie však v závěru obchodování přeci jen pomohly euru část svých ztrát zkorigovat. Zavírací kurt minulého týdne činil 0,9147.
- Klíčové pro nejbližší vývoj na tomto trhu bude, jak se bude vyvíjet situace ohledně odvetného útoku Američanů za teroristický útok na USA. V dobách válečných krizí je dolar tradičně považován za bezpečnou měnu, což se vždy promítalo do jeho posilování. Otázkou však zůstává, zda tomu tak bude i v případě současného konfliktu. Investoři se totiž obávají, že tentokráte by tomu tak být nemuselo, situace se totiž přímo dotýká Spojených států. Na druhé straně se nezdá, že by se bezpečným přístavem pro investory stalo euro. Pokud jde o dnes zveřejňovaná data, určitou informaci mohou přinést zajímavá evropská čísla průmyslové výroba a běžný účet za červenec, z Německa přijdou další inflační odhady z jednotlivých německých zemí za září, v USA bude publikován srpnový Leading Indikátor.
- Na korunovém trhu byl v pátek naprostý klid, převažovalo obchodování technického charakteru. Po otevření na 34,25 se kurz po celý den držel bez trendu v pásmu mezi 34,22 a 34,27. Koruna tak zůstala nedotčena poměrně značným oslabováním eura na trhu s americkým dolarem. Protože se ani se vstupem amerických obchodníků na trh v závěru obchodování nic nepřihodilo, skončila koruna na 34,23, což odpovídá v markovém vyjádření hodnotě 17,50 CZK/DEM.
- Dnes ráno byly zveřejněny čísla zahraničního obchodu za srpen. Podle statistického úřadu dosáhl deficit výše -14,3 mld Kč. Tento výsledek ale pro trh nebyl žádným překvapením. Podle agentury Reuters očekával trh v průměru -13,6 mld Kč. Koruna na tento výsledek nijak nezareagovala a v dopoledních hodinách je tak stabilní na hladině cca 34,22.
- Během prvních hodin pátečního obchodování koruna proti dolaru posilovala. Z otevíracích 37,24 se kurz rychle dostal až k 36,98. Ještě během dopoledne se však trend začal otáčet a koruna postupně oslabovat směrem k 37,30. Důvodem bylo posilování dolaru na trhu s eurem v důsledku uzavírání eurových pozic před nacházejícím víkendem. Investoři se totiž obávali, že by k odvetnému útoku Spojených států za teroristický útok na New York a Washington mohlo dojít již o víkendu. Ponechat si otevřené pozice by bylo velmi rizikové. V pozdních odpoledních hodinách trend akceleroval a koruna posílila až k 37,50. Dolar podpořila svou intervencí i japonská centrální banka. Po nepatrné korekci v samotném závěru obchodování skončila koruna uplynulý týden na 37,36.
- Vzhledem k výsledku zahraničního obchodu za srpen, který dopadl podle očekávání, nelze očekávat pohyby zdůvodněné domácími fundamenty. Nejdůležitější determinantou pohybu koruny tak zůstane vývoj na světových devizových trzích, především eura proti dolaru. Z tohoto pohledu bude tedy důležité, jak trhy zareagují na odvetný útok Američanů. Tradičně reaguje dolar posílením. Aktuálně však existují obavy, že tento konflikt se přímo dotýká USA, což může investorům bránit v tom, považovat dolar za bezpečnou měnu. Pokud jde o zveřejňovaná data, zajímavá mohou být čísla evropské průmyslové výroby a běžný účet za červenec, z Německa přijdou další inflační odhady z jednotlivých německých zemí za září, v USA pak bude publikován srpnový Leading Indikátor.
- Jen zahájil své páteční obchodování na úrovni 116,33. V průběhu japonského obchodování zaznamenal jen nejdříve razantnější pád nad hladinu 117,00. Při zahájení evropského obchodování ale začal jen své ztráty korigovat a nakonec se dostal zpět na hladinu 116,30. Dále v průběhu dne již byl méně volatilní a mírně oslabil na hladinu 116,80. Své obchodování nakonec uzavřel na úrovni 116,61.
- V pátečních ranních hodinách přišel v minulém týdnu již třetí zásah centrální banky na trhu. Bank of Japan opět zasáhla v neprospěch jenu a ve prospěch dolaru. Japonská centrální banka se opět snažila oslabit jen, nebo alespoň zabránit jeho dalšímu posilování. Hlavním motorem těchto akcí je skutečnost, že japonská ekonomika nezažívá v současné době příznivé období a podpora exportů je jednou z mála možností, jak následky celé kritické situace alespoň mírně utlumit. Po zbytek obchodního dne se jen již na příliš silných úrovních nepohyboval, trh ze začal obávat dalších zásahů centrální banky. Intervence sice nejsou příliš razantní, ale centrální banka jasně deklarovala svou ochotu dále zasahovat.
- Libra v pátek proti dolaru mírně oslabovala. Své obchodování zahájila libra na úrovni 1,4659. Mírně oslabující trend libra vykazovala téměř po celý den. V závěru dne se pak pohybovala již okolo hladiny 1,4520. Nakonec ale své obchodování uzavřela na silnější úrovni 1,4560.
- Libra byla v pátek opět v závěsu za trhem euro-dolar. Z domácí ekonomiky nebyl zveřejněn žádný důležitý údaj. Libru tak srazilo zveřejnění německého Ifo indexu, který zaznamenal v meziměsíčním srovnání pokles. Proti euru si libra polepšila.
- Zlotý v pátek proti dolaru oslabil. Své obchodování zahájil na úrovni 4,1535. Po zahájení obchodování zlotý nejdříve posílil na hladinu 4,1300. Později ale svůj trend otočil a propadl se až k hladině 4,1800. Své obchodování zlotý uzavřel na úrovni 4,1635.
- Páteční obchodování bylo vzhledem k napjatému očekávání nedělních voleb ovlivňováno trhem euro-dolar. Proti euru zlotý zaznamenal nepatrné posílení, proti dolaru díky oslabujícímu euru zlotý ztrácel.
- V pátek byl zveřejněn výsledek HDP za druhý kvartál, ekonomika si připsala pouhých 0,9% y/y, když zpomalila z předchozích 2,3% y/y. Trh podle agentury Bloomberg přitom očekával mnohem vyšší tempo růstu, 1,4% y/y. Růst HDP tak v roce 2001 zpomalí pravděpodobně na 8leté minimum. Dále byla zveřejněna míra nezaměstnanosti za srpen. Ta vzrostla podle očekávání z 15,9% v červenci na 16,0%.
- V neděli se v Polsku konaly parlamentní volby. Prvotní odhady hovořily o tom, že by dosavadní opoziční strana SLD mohla získat majoritu v parlamentu a jednoduše tak prosadit potřebné reformy. Poslední průzkumy ale již hovoří o menší podpoře a SLD by tak byla nucena vytvořit koalici, která by ale život vítězi voleb neulehčovala. Velkým překvapením voleb se taky stala nízká podpora doposud vládnoucí straně premiéra Jerzyho Buzka. Volební akce Solidarita pravice se pravděpodobně nedostane ani do parlamentu. Oficiální výsledky by měly být známy nejdříve ve středu.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Dolar, Australský dolar AUD, kurzy měn
- Dolar, Kanadský dolar CAD, kurzy měn
- Převod měn - Převodník měn online
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Akcie USA - americké akcie
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna