Soud developerovi ECM zakázal nakládat s majetkem
PRAHA (MEDIAFAX) - Městský soud v Praze ve středu zakázal developerské společnosti ECM bez předchozího souhlasu insolvenčního správce nakládat s majetkovou podstatou a s jakýmkoliv majetkem, kdy hodnota majetku přesáhne částku 150 000 Kč. Agentura Mediafax to zjistila z internetové verze insolvenčního rejstříku.
Kromě toho je insolvenční správce developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM) povinen vyžádat si k souhlasu s nakládání s majetkovou podstatou a majetkem v hodnotě vyšší než pět milionů korun stanovisko prozatímního věřitelského výboru.
Dceřiné společnosti ECM jsou podle materiálu "povinny zdržet se nakládání se svým majetkem, a to jen pokud jde o právní úkony spočívající v prodeji, výměně, pronájmu, vkladu, zastavení anebo jiném převodu nebo zatížení majetku v hodnotě přesahující 5 000 000 Kč. S tímto majetkem jsou oprávněny nakládat pouze po předchozím souhlasu insolvenčního správce dlužníka ECM Real Estate Investments, který je povinen si k takovému souhlasu vyžádat předchozí schválení prozatímním věřitelským výborem dlužníka," stojí ve verdiktu soudu.
Návrh na předběžné opatření soudu dodali velcí věřitelé. Ti žádali soud, aby zadlužené firmě a jejím dceřiným společnostem zakázat prodej majetku bez souhlasu insolvenčního správce a prozatímního věřitelského výboru.
Developer ECM je v úpadku od 24. května, insolvenčním správcem soud ustanovil pražského advokáta Ivo Halu. Přezkumné jednání a první schůze věřitelů se uskuteční 20. července 2011.
Městský soud v Praze zahájil s ECM insolvenční řízení 11. dubna, a to na návrh České spořitelny. Ta chce po ECM bezmála 194 milionů korun. Soud sice už druhý den návrh odmítl s tím, že neobsahuje všechny náležitosti, které obsahovat má, po odvolání ale 22. dubna změnil verdikt tak, že se návrh neodmítá. Insolvenční řízení proto pokračuje dál.
K řízení se 20. dubna připojila i Volksbank CZ. Její pohledávka vůči ECM přesahuje 104,8 milionu korun, přičemž po splatnosti déle než tři měsíce je ale jen 2,3 milionu korun. Připojila se k němu i společnost Conseq Investment Management, vlastní insolvenční návrh podala i sama ECM.
Největší pohledávku dosud přihlásila Astin Capital Management, a to na 3,1 miliardy korun. Jde o dluhopisy developera.
Firma čelí insolvenčnímu řízení už podruhé. Poprvé tomu bylo od začátku listopadu 2010, kdy návrh soudu dodala Burzovní společnost pro kapitálový trh. Ta po ECM tímto způsobem požadovala vyplacení úroku z vydaných dluhopisů. Šlo o 234 tisíc korun. Firma ale o měsíc později návrh stáhl a soud řízení zastavil.
Developerská společnost ECM, která na českém trhu působí od roku 1991, se v poslední době potýká s velkými problémy, a to hlavně kvůli stále se prohlubující ztrátě. Některé nemovitosti proto developer prodává. Loni v květnu například prodal City Empiria i s přilehlým konferenčním centrem. Na konci 2009 prodal i kancelářskou budovu City Tower na pražské Pankráci. V roce 2010 firma prohloubila ztrátu na 94,5 milionu eur (zhruba 2,3 miliardy korun).
Libor Popela, popela@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?