Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  24.08.2001 11:02:10

Kurzy měn: Během včerejšího dopoledne euro proti americkému dolaru ztrácelo. Zatímco v brzkých ranních..

Ranní zpráva
Investiční bankovnictví KB

Datum : 24.8.2001

      Kurz USD/EUR

       Během včerejšího dopoledne euro proti americkému dolaru ztrácelo. Zatímco v brzkých ranních hodinách ještě kurz atakoval hladinu 0,9145, těsně po poledni se euro krátce dostalo dokonce pod hladinu 0,9100 k 0,9097. Euru ublížilo především zveřejnění výsledku německého HDP za druhé čtvrtletí. Podle oznámených dat německý HDP ve druhém čtvrtletí stagnoval ve srovnání s prvními třemi měsíci letošního roku, meziročně si polepšil o pouhých 0,6%. To představuje nejpomalejší růst německé ekonomiky od prvního čtvrtletí 1997.

       Reakce ne devizovém trhu nebyla rozhodně nijak přehnaná, výsledek totiž mohl být mnohem horší. Existovala ne nevýznamná skupina investorů, která očekávala, že německý HDP zaznamená pokles. Protože zveřejněná data jednoznačně potvrdila zpomalení dynamiky růstu německé ekonomiky, reagovaly nejvýznamnější německé ekonomické instituty revizí svých letošních odhadů směrem dolů. Německý institut pro ekonomický výzkum IWH snížil předpověď růstu německé ekonomiky v letošním roce na „méně než 1,5%“ oproti předchozímu odhadu 1,7%. V příštím roce by měl být růst vyšší než 2,0%. Institut RWI snížil svou předpověď růstu pro rok 2002 z 2,3% na 2,1%. Prognózu na letošní rok ve výši 1,5% ponechal institut beze změny. Německý institut Ifo očekává letošní růst německé ekonomiky ve výši 1,2%.

       Z relace mezi očekávaným růstem německé ekonomiky v letošním a příštím roce jednoznačně vyplývá, že se v příštím roce očekává zrychlení růstu německé ekonomiky. Ve prospěch této hypotézy hrála i zveřejněná struktura německého HDP. Nepřekvapí, že výrazný pokles zaznamenávají investice, na druhé straně je velmi příjemné zjištění, že spotřeba domácností roste poměrně slušným tempem. To dopomohlo spolu se středečním lepším výsledkem německého Ifo indexu k tomu, že se postupně sentiment na trhu opět měnil ve prospěch eura. Tomu dopomohla i předběžná německá srpnová inflační data. Meziroční inflace stagnovala na červencových 2,6%, ačkoliv se očekával její růst. Příznivé inflační prostředí vytváří prostor pro snížení eurových úrokových sazeb.

       V odpoledních hodinách tak začalo euro opět posilovat, během prvních hodin amerického obchodování se kurz vyšplhal dokonce až k 0,9167. Dolaru na začátku amerického obchodování ublížilo i zveřejnění pravidelného týdenního přehledu o počtu uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Jejich týdenní počet dosáhl 393 tisíc, což bylo více než v předcházejícím týdnu, i více, než kolik trh v průměru očekával. Ve druhé polovině amerického obchodování se kurz eura stabilizoval v pásmu mezi 31,35 a 91,60. Zavírací kurz včerejšího dne činil 91,58.

       Pokud jde o dnešní vývoj na tomto trhu, očekávání dnes zveřejňovaných dat hovoří spíše ve prospěch společné evropské měny. Ráno budou zveřejněna německá a francouzská inflační data za červenec. Ta by měla potvrdit odeznívání inflačních tlaků a existenci prostoru pro snížení evropských úrokových sazeb. Odpoledne pak bude trh s napětím čekat na výsledek amerických průmyslových objednávek za červenec. Jedná se o důležitý konjunkturní indikátor. Bohužel pro americkou ekonomiku se očekává jeho další pokles, i když by neměl být tak výrazný jako v předcházejícím měsíci.

       Kurz CZK/EUR

       Oproti středě koruna sice včera otevřela na silnější úrovni 34,25, během prvních hodin obchodování však pokračovala ve středečním oslabování. Těsně před polednem se kurz krátce dostal dokonce nad hladinu 34,40 až k 34,44. Koruny se zbavovali především zahraniční investoři, kteří stále vnímali negativní vliv středečního zveřejnění výsledku našeho zahraničního obchodu a relativně silného eura proti dolaru. Ještě před polednem se trend na trhu začal otáčet a koruna postupně své ztráty korigovat zpět pod hladinu 34,30. V závěrečných hodinách obchodování se kurz stabilizoval mezi 34,22 a 34,30. Závěr obchodování zastihl naší měnu na 34,24, což odpovídá v markovém vyjádření hodnotě 17,51 CZK/DEM.

       Protože se dnes žádná domácí data neočekávají, budou hráči na trhu především sledovat, jak se vede euru proti americkému dolaru. Vzhledem k tomu, že se blíží konec týdne, lze dnes očekávat vybírání zisků a uzavírání pozic. Koruna by tak již dnes nemusela příliš oslabovat, naopak pravděpodobněji se jeví její posilování pod 34,20. Pro dnešní den očekáváme pohyb v pásmu mezi 34,10 a 34,40.

       Kurz CZK/USD

       Koruně se během včerejšího dopoledního obchodování příliš nedařilo ani proti americkému dolaru. Z otevíracích 37,52 se totiž kurz kolem poledne vyšplhal až k 37,74. Kromě vývoje na trhu CZK/EUR byla naše měna negativně ovlivněna poklesem eura po zveřejněných datech německého HDP. Ten ve druhém čtvrtletí mezikvartálně stagnoval a potvrdil trend snižující se dynamiky. V odpoledních hodinách se však trend na trhu otočil především s tím, jak začalo euro proti americkému dolaru opět posilovat. V závěru obchodování se kurz vracel k ranní úrovni 37,50. Na hladině 37,50 nakonec včera koruna zavírala.

       Protože z domácí ekonomiky se žádná data neočekávají a na trhu koruny proti euru se očekává v závěru týdne spíše zklidnění, bude dnes kurz koruny proti dolaru určován především tím, jak se povede euru proti dolaru. Během brzkých dopoledních hodin budou zveřejněna německá a francouzská inflační data, která by měla potvrdit odeznívání inflačních tlaků v Evropě. Odpoledne budou zveřejněny americké průmyslové objednávky, bohužel se očekává jejich další snížení, i když by nemělo být tak výrazné, jako v předcházejícím měsíci. Očekávání těchto fundamentů hovoří spíše pro euro. Pokud se ukáží správnými, měla by z toho profitovat i koruna.

       Kurz JPY/USD

       Jen zahájil včera své obchodování na úrovni 120,42. Ještě za japonského obchodování jen dokázal posílit z úrovně 120,61 až k úrovni 120,06. Poté se až do odpoledních hodin držel na hladině 120,30. Nakonec ale ještě posílil, a to až na hladinu 119,70. Své obchodování uzavřel na hladině 119,83.

       Dopoledne pomohl jenu horší výsledek německého HDP za druhý kvartál s růstem o 0,6% y/y. Odpoledne pak jenu pomohla slabost dolaru, kterého stáhly dolů mírně nepříznivější výsledky počtu nově nezaměstnaných. V průběhu dne také jenu pomáhaly spekulace o možném přesunu finančních prostředků do jenu. Blíží se totiž konec čtvrtletí a japonské společnosti jsou podle nových pravidel nuceny uzavřít svá účetnictví a musí také převést do své měny část svých zisků ze zahraniční.

       Dnes ráno byl zveřejněn vývoj prodejů v obchodních domech. V červenci zaznamenal pokles o -1,5% y/y.

       Kurz GBP/USD

       Libra včera proti dolaru mírně oslabila. Své obchodování zahájila na úrovni cca 1,4486. Po zahájení evropského obchodování začala libra oslabovat a propadla se až na hladinu 1,4440. Odpoledne ale začal své ztráty postupně mazat. Dokázala posílit ale pouze na hladinu 1,4470. Své obchodování uzavřela na úrovni 1,4471.

       Včerejší pohyby libry byly opět výrazně ovlivněny pohyby na trhu euro-dolar. Proti euru libra oslabovala. Důvodem byly jak horší výsledky průmyslu, tak i nové zprávy ohledně možného vstupu Velké Británie do Evropské měnové unie.

       Konfederace britského průmyslu včera zveřejnila svůj srpnový průzkum, ve kterém index klesl dále z červencových -26 až na hodnotu -29, nejnižší hodnotu na posledních 2,5 roku. Průzkum ale také potvrdil existenci duální ekonomiky. Zatímco zpracovatelský průmysl zažívá nepříznivé období, sektor služeb vykazuje vcelku robustní růst. Výsledky průzkumu tak hovoří pro další snížení úrokových sazeb.

       Libru také oslabila zpráva v jedno z deníků, který hovoří o tom, že premiér Tony Blair se připravuje na vyhlášení referenda ohledně přijetí eura. Mluvčí premiérovy kanceláře později vyvrátil jakékoliv spekulace o možné změně názoru premiéra na referendum o vstupu. Hráči na trhu tak nechtějí libru příliš vzdalovat od potenciální hladiny vhodné pro vstup do eurozóny. Za vhodnou úroveň pro vstup do eurozóny je považována hladina 64 až 65 pencí za euro.

       Kurz PLN/USD

       Zlotý včera proti dolaru posílil. Své obchodování zahájil na úrovni 4,2650. Po zahájení zlotý ihned posílil na hladinu 4,2400. Odpoledne pak zlotý posiloval ještě více. Nakonec své obchodování zakončil až na úrovni 4,2145.

       Včera se na zlotém objevily příkazy uzavírající některé stop-lossy. Posílení tak bylo z větší části technického charakteru. Uzavíraní pozic ale odstartovalo včerejší rozhodnutí centrální banky o snížení úrokových sazeb o 100 bazických bodů. Určitý vliv na posílení zlotého mělo i zlepšení celkové nálady okolo emerging markets poté, co Argentina obdržela další pomoc od Mezinárodního měnového fondu ve výši 8 mld $.

       Odpoledne pak zlotý posílil díky příznivému výsledku cen potravin. Ty totiž v první polovině srpna klesly oproti druhé polovině července o -0,9. Meziměsíčně pak poklesly o výrazná -2,0%.

      Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688