(Kurzy.cz)
ČEZ se důrazně ohrazuje proti tomu, že by chtěl kupovat další projekty fotovoltaických elektráren
Energetická Skupina ČEZ se důrazně ohrazuje, že by chtěla, nebo jen uvažovala, kupovat další fotovoltaické elektrárny, tak jak zaznělo ve včerejší reportáži České televize. ČEZ dokončuje jen své stávající projekty a od poloviny letošního roku s nikým o koupi dalších nejedná, tedy dávno předtím než se začalo diskutovat o problému fotovoltaických elektráren natož než se objevila vůbec zmínka o možnosti zdanění abnormálních výnosů z těchto elektráren.
O půjčce od EIB, která je v reportáži zmiňována, ČEZ začal jednat již v lednu tohoto roku, v červnu pak proběhlo šetření projektů ze strany banky v ČR a jde o projekty v procesu realizace, již dávno ze strany ČEZ zveřejněné. V podmínkách půjčky je jasně psáno, že jde o financování projektů již ve vlastnictví ČEZ a ČEZ tuto půjčku použije na doplatky stávajících projektů. Na nové projety půjčku nelze podle podmínek ani použít.
Jde o záměrně šířenou nepravdu ze strany vlastníků solárních elektráren před projednáváním vládních opatření v parlamentu ve snaze získat pro sebe desítky miliard korun od zákazníků, kteří musí přispívat na dotovaný výkup elektřiny z těchto zdrojů. Výkupní cena je více jak 12 Kč/kWh oproti tržní na úrovni 1,50 Kč/kWh.
ČEZ zároveň vyzývá pana Martina Langa, který v reportáži ČT vystupoval jako vlastník solárních elektráren a pronesl „"ČEZ nám nabízel přímo cenu za odkoupení naší fotovoltaické elektrárny. Bylo to pod našimi pořizovacími náklady", aby zveřejnil veškeré dokumenty k této nabídce ze strany ČEZ. ČEZ pana Martina Langa nezná, není si vědom, že by kdy s panem Langem jednal. Rozhodně však ČEZ vylučuje jakýkoliv kontakt po 1. červenci letošního roku. V citaci však není uveden časový rámec ani není jasno, zda pan Lang není utajeným vlastníkem a proto před chystanými právními kroky vůči panu Langovi, dáváme prostor, aby svá tvrzení doložil.
ČEZ v první polovině letošního roku zastavil všechny své vlastní projekty solárních elektráren v lokalitách uhelných elektráren (Chvaletice, Tušimice/Prunéřov) o výkonu až 300 MW, aby nepodporoval nekontrolovatelný nárůst těchto zdrojů, a realizoval jen nákup elektráren, kde bylo již naprosto jasno, že budou realizovány i bez ČEZ a finanční prostředky mohou odplynout zcela mimo ČR:
Do konce letošního roku hodlá Skupina ČEZ v ČR zahájit zkušební provoz na fotovoltaických elektrárnách o celkovém instalovaném výkonu cca 100 MW (lokality Ševětín, Vranovská Ves, Pánov a skupinu fotovoltaických elektráren v lokalitě bývalého vojenského prostoru Ralsko).
Na konci letošního roku zůstane Skupina ČEZ instalovanými výkony svých FVE na tržním podílu v řádu jednotek procent, mezi 7-8 procenty (zhruba 120 MW, včetně již provozovaných elektráren). Naším záměrem není zisk pozice lídra trhu, chceme ale podporovat fotovoltaický obor ve smyslu vývoje a výzkumu, což by do budoucna mělo znamenat zvýšení účinnosti zařízení. To bude souběžně se snižováním výkupních cen elektřiny z FVE znamenat i standardizaci podmínek na trhu a větší konkurenceschopnost FVE v příštích letech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?