TNBiz (TN.cz)
Z domova  |  06.10.2010 12:30:05

Vláda zamítla návrh zákona ČSSD na zdanění špinavých peněz

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Povinnost oznámit majetek nad pět milionů korun a nemovitosti nad 20 milionů pořízené v jednom kalendářním roce chtěla zavést ČSSD prostřednictvím zákona o registrovaném majetku. Vláda na svém středečním zasedání normu zamítla.

"Návrh má závažné legislativní nedostatky," konstatoval premiér Petr Nečas (ODS).

Kabinet nesouhlasí také s tím, aby se v případě neprokázaného původu peněz k nákupu majetku jeho hodnota zdanila 76 procenty.

"Navrhovaná právní úprava zakládá povinnost fyzickým osobám podat oznámení k majetku za účelem zjištění, zda nebyl povinnou osobou pořízen z nezdaněných prostředků," vysvětlili sociálně demokratičtí poslanci. Hlavním cílem normy měla tedy být prevence před možnými daňovými úniky.

Daňové přiznání měli podávat ti, kteří si pořídí registrovaný majetek v podobě finančních instrumentů převyšující 625-ti násobek základní sazby minimální mzdy, tedy pět milionů korun. Mezi tento majetek se počítají podíl na společnosti, účast v družstvu, zaknihované investiční cenné papíry, podílové listy podílového fondu a cenné papíry na jméno.

V případě nemovitostí, bytů a nebytových prostor měly fyzické osoby podávat daňové přiznání, pokud by si v jednom kalendářním roce pořídily majetek, přesahující svou hodnotou 2500-ti násobek základní sazby minimální mzdy, tedy 20 milionů korun.

"Konstrukce výše limitu prostřednictvím násobků minimální mzdy byla převzata ze slovenského zákona o prokazování původu majetku, který na Slovensku vstoupí v účinnost k 1. lednu 2011," vysvětlují předkladatelé.
Pokud by majitel neprokázal původ a zdanění peněz, za něž majetek pořídil, tak by finanční úřad tyto prostředky dodatečně zdanil. Částka, kterou se nepodaří fyzické osobě prokázat jako zdaněný příjem, předkladatelé navrhují zdanit sazbou 76 procent.

Norma počítá i institutem přiznání (odlišný od oznamovací povinnosti), který po fyzické osobě může požadovat daňový úřad v případě, že například z evidence majetku, jejího oznámení nebo katastru nemovitostí získá podezření, že k nabytí majetku se použily nezdaněné peníze. Tento nástroj může finanční úřad použít na základě dostatečného množství informací a výzvu musí schválit příslušné finanční ředitelství. Úřad fyzickou osobu vyzve k podání přiznání rovněž na základě žádosti státního zástupce.

Zákon měl dát finančním úřadům možnost vyzvat v podezřelých a odůvodněných případech fyzické osoby k doložení původu majetku po dobu tří let od nabytí příslušného majetku zpětně.

Pavlína Heřmánková, David Jareš, hermankova@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688