Arcellor Mittal a ČEZ podle ekologů vydělávají na emisních povolenkách miliardy korun
PRAHA (MEDIAFAX) - Společnosti Arcellor Mittal a ČEZ vydělávají miliardy korun na přebytečných emisních povolenkách, které získávají zdarma a pokud je nepotřebují, tak je mohou prodat. V pátek na to s odvoláním na britskou organizace Sandbag upozornil Ekologický právní servis (EPS).
Podle žebříčku "Tlusté uhlíkové kočky" britské organizace Sandbag dostal koncert Arcellor Mittal na roky 2008 a 2009 pro svá zařízení na území Evropské unie navíc 50 milionů povolenek v hodnotě 17,5 miliardy korun a je tak v čele žebříčku. Jen pro svá zařízení na Ostravsku získaly ocelárny navíc 2,9 milionu povolenek za zhruba jednu miliardu korun.
Povolenky, které Mittalu přebývají kvůli štědrému přídělu a dopadům ekonomické krize, si může nechat a emise tak podle ekologů může paradoxně ještě zvyšovat. Ekologové tvrdí, že díky zmíněné rezervě povolenek mohou být emise Arcelor Mittal v Evropě v roce 2020 až o 72 procent vyšší než loni a firma ani nebude muset dokupovat povolenky.
"ArcelorMittal zjevně ví, jak z každé situace vytěžit maximum. Hovořit by o tom mohli například obyvatelé Radvanic a Bartovic na Ostravsku, jejichž zdraví je díky ArcelorMittal dlouhodobě ohroženo extrémním znečištěním ovzduší. Přestože ArcelorMittal, zjevně disponuje kapitálem, který by mohl jejich problém odstranit, situace lidí za poslední roky se příliš nezlepšuje. To rozhodně nepovažujeme za odpovědné chování," prohlašuje právník EPS Jan Šrytr.
Na polostátní ČEZ zbyly povolenky na sedm milionů tun CO2 v hodnotě 2,5 miliardy korun, v žebříčku tak skončil sedmý. Podle analýzy Centra pro dopravu a energetiku (CDE) nejsou velké přebytky povolenek v případě ČEZu způsobené ekologizací jeho výroby. "Skupina ČEZ vyrábí více elektřiny v zastaralých uhelných elektrárnách a vypouští tak více CO2 na jednu vyrobenou kilowatthodinu. Od roku 2005 se tento uhlíkový emisní faktor elektráren skupiny ČEZ zvýšil o pět procent. To je v rozporu s veřejným závazkem společnosti ČEZ, která usiluje o snížení emisního faktoru o 40 procent," tvrdí analýza.
Ekologové proto politiku rozdávání emisních povolenek zdarma kritizují. "Štědrá politika států v rozdávání povolenek zdarma způsobuje, že podniky získávají miliardy neoprávněných zisků a zároveň nebudou v příštích letech motivovány snižovat emise," myslí si Jiří Jeřábek z CDE.
Studie organizace Sandbag navrhuje několik možností, jak zabránit zhroucení celého systému obchodování s emisními povolenkami, které kvůli masivním přebytkům povolenek hrozí. Jednou z nich je zvýšit evropský cíl ve snižování emisí skleníkových plynů z 20 na 30 procent do roku 2020, další možností je prý omezení možnosti využívat takzvaných externích povolenek, které vznikly podporou projektů v zemích mimo Evropskou unii.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?