Czech Coal tlačí uhlí vzhůru
PRAHA (MEDIAFAX) - Skupina Czech Coal ovládaná finančníkem Pavlem Tykačem tlačí na teplárny, aby platily až dvojnásobek za dodávky hnědého uhlí v případě uzavírání nových dlouhodobých kontraktů. Uvádí to pondělní vydání deníku E15.
Skupina argumentuje, že vláda odmítla v tomto funkčním období jednat o prolomení těžebních limitů, a na trhu tak bude nedostatek volného uhlí. Za limity leží Czech Coalu 750 milionů tun uhlí.
„Cena se odvíjí od poptávky a nabídky na trhu. Pochopitelně i blokování zásob za územními limity, kde má skupina Czech Coal v souladu se zákonem platný dobývací prostor, tuto nabídku snižuje,“ uvedl pro E15 ředitel strategických vztahů firmy Radek Stavěl. „Nebylo by však od nás korektní zveřejňovat detaily obchodního jednání s jakýmkoli zákazníkem. Ceny ani další smluvní ustanovení, včetně délky kontraktu, nezveřejňujeme.“
Podle spekulací na trhu požaduje firma až 70 korun za gigajoule, dosavadní průměrná cena se pohybuje kolem 35 korun. Zdražení se přitom většinou týká tepláren, které ovládá nebo bude ovládat Energetický a průmyslový holding, což je společný podnik finančních skupin PPF a J&T s pětinovým majetkovým podílem Daniela Křetínského. „Czech Coal uměle vytváří atmosféru nedostatku uhlí, čímž vyvolává tlak na domácí teplárny ve snaze vnutit jim podstatné zdražení uhlí,“ říká mluvčí EPH Martin Maňák. EPH loni vyfoukl Czech Coalu vysoce ziskovou elektrárnu a teplárnu v Opatovicích, kterou koupilo tehdy ještě J&T za 22,5 miliardy korun od International Power. Czech Coalu se tak nepodařilo získat velkou vlastní elektrárnu a teplárnu (a zajištěný odbyt téměř pro dva miliony tun uhlí ročně), která by vzhledem k zásobám hnědého uhlí výrazně zvýšila hodnotu společnosti.
Proti ostatním producentům je Czech Coal jediným, kdo může nabídnout dlouhodobé dodávky hnědého uhlí. Sokolovská uhelná omezuje těžbu, což se dotýká kupříkladu teplárny v Plzni. „Uhlí z Czech Coalu je o tolik dražší, že se snažíme na příští rok zajistit pro naše kotle lepší a levnější ze Sokolova,“ uvedla mluvčí teplárny Petra Siegerová. Zároveň však připustila, že v dlouhodobějším horizontu se teplárny dohodě s Czech Coalem nevyhnou. Ten si je podle některých tepláren svého dominantního postavení na trhu vědom a odmítá s nimi uzavírat dlouhodobé kontrakty. Což za EPH tvrdí i Maňák. Neplatí to však bezvýhradně. Nové dlouhodobé smlouvy mají s Czech Coalem uzavřeny například teplárny ve Strakonicích či v Žatci.
„Tvrdá jednání o cenách jsme vedli již dříve a uhlí máme nasmlouváno do roku 2020 s nevelkým cenovým výkyvem,“ uvedl ředitel strakonické teplárny Aleš Seitz. „Navíc máme zaručeny dodávky uhlí do roku 2050 s přesně daným nárůstem ceny, pokud vláda prolomí limity těžby,“ dodal. Podobně jsou na tom i v Žatci. Také tamní teplárna má uzavřenu dlouhodobou smlouvu s přesným vzorcem nárůstu cen na příští léta. Na rozdíl od Strakonic v ní však chybí dodatek pro případ prolomení limitů. Czech Coal drží ve Strakonicích necelých 13,5 procenty akcií.
Libor Popela, popela@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory