Bezděkova komise navrhuje oprášit starý zákon z dob Topolánkovy vlády
PRAHA (MEDIAFAX) - Zavedení druhého pilíře financování penzí nemá oporu v českém právním řádu. Šéf komise pro přípravu penzijní reformy Vladimír Bezděk agentuře Mediafax ve středu sdělil, že jednou z možností je použití starého zákona z doby vlády Mirka Topolánka (ODS).
"Pokud jde o legislativní kroky k zavedení druhého pilíře, shodli jsme se na tom, že nejlepší bude vytáhnout ze šuplíku starý návrh Topolánkovy vlády, který zpracovali tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Jednalo se o reformu penzijního připojištění směrem k penzijnímu spoření. Byl by to vznik penzijních spořitelen, protože penzijní fondy by mohly jako druhý pilíř sloužit pouze za předpokladu, že by byl majetek účastníků oddělen od majetku fondu," řekl Mediafaxu Vladimír Bezděk.
Bezděk tím připomněl zákon, který navrhovala bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS). Smyslem tohoto systému bylo zbavit účastníka spoření rizika spojeného s neodděleným majetkem v penzijních fondech a zefektivnit kontrolu nad poskytováním a vracením státního příspěvku.
Skutečnost, že majetek účastníků není oddělen od majetku samotného fondu, kritizují i experti z oboru. "Hlavní potíž současných penzijních fondů spočívá v tom, že majetek účastníků penzijního připojištění není oddělen od majetku samotného fondu," řekl Mediafaxu již dříve Tomáš Tyl, finanční analytik společnosti Fichtner. Podle Tyla také musí penzijní fond připisovat svým klientům vždy kladné zhodnocení, takže penzijní fondy musí krýt své náklady značně netransparentním způsobem z výnosů investovaných prostředků. Pokud je zhodnocení aktiv nízké a fond tyto náklady nepokryje, vznikají fondu náklady příštích období.
Tato novela však nikdy neprošla sněmovnou, protože se nedostala ani do prvního čtení.
Vladimír Bezděk dále vyvrátil některé mýty, které jsou kolem penzijní reformy. "Například není pravda, že problém stárnutí populace lze vyřešit migrací," uvedl Bezděk. Aby mohlo být stárnutí populace kompenzováno migrací, muselo by do Česka každý rok přijít 80 - 120 tisíc lidí nad rámec 30 tisíc imigrantů, s nimiž počítá demografická prognóza. "Migrace udržitelnost systému neřeší. Zejména ne na dlouhé období," konstatoval Bezděk.
Dalším častým mýtem kolem penzijní reformy je podle Bezděka tvrzení, že penzijní reforma vyřeší problémy veřejných financí a dokonce bude vytvářet přebytky. "Maximum toho, čeho penzijní reforma může v oblasti fiskální politiky dosáhnout, je, že zamezí hrozbě dlouhodobých deficitů," vysvětlil Bezděk s tím, že lze očekávat maximálně stabilizaci, nikoli však přebytky.
Jiří Táborský, taborsky@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?