(Kurzy.cz)
ČS - koment 2.6. - PMI a ISM indexy míchají kartami
· CZ(D-1) PMI v květnu znovu nahoru, i když tempo zlepšování zvolnilo – což se vzhledem k tomu,jak je vysoko (57,3) a co děje na trzích, dá čekat. Struktura byla povzbudivá: samotná míra výstupu (58,6 ze 60,5) i nových objednávek poklesla (ač stále zůstává nad 50), ale subindex zaměstnanosti dále vzrostl. To ukazuje, že se oživování u nás už ukazuje i na trhu práce – nezaměstnanost po očištění o sezónnost v květnu asi zamíří dále dolů.
· CZ(D-1) Emisní kalendář MinFin-u 3Q/10 zhruba v souladu co se objemu dluhopisů týče (52 mld. oproti 55 v prvních měsících 2010) ale překvapivě víc (než jsme čekali) u SPP (75 mld.) Vypadá to, jak kdyby si MinFin dělal rezervu pokud by nevyšel Eurobond (což se vzhledem ke stavu trhů může stát). Tak jako tak ale bude muset v 4Q/10 přijít další vyšší emise bondů – i když MinFin může vydat ještě cca 95 mld. SPP letos (v rámci Strategie financováni), stále potřebuje ve 2H/10 cca CZK 120 mld. dluhopisů. Růst výnosů by tak dle nás měl následovat – letošní rozpočet se také vyvíjí mírně hůř (60% celoroku za prvních 5 měsíců) a donekonečna rolovat SPP asi taky nepůjde (a ty by měly pod vlivem emise podražit, když jo). Je pravdou, že nová formující se vláda vypadá odhodlána na snižování deficitu, to se ale projeví naplno až ve 2H/11 Konec roku čekáme kolem 4,25%-4,30%.
· PL(D-1) PMI také nad 50, i když méně než v ČR (ale propad předtím byl nesrovnatelně menší) – 17 stotin horší oproti dubnu a to díky poklesu nových objednávek. Tak jako tak ale průmysl mírné roste, což je pozitivní, i když v Polsku to tak důležité jako pro ČR není.
· Měny v regionu pod mírným prodejným tlakem, což sleduje trhy ve světě – dle nás kačka i zloťák jsou stále slabší než fundament (25 resp. 3,90) Opadne nervozita a čekal bych posílení obou měn.
· USA (D-1) Struktura výrobního ISM výborná ač celkový výsledek m/m mírně horší (59,7 vs. 60,4) – průmysl tak stále roste. Nové objednávky stále silné, zaměstnanost se rovněž zlepšila (59,8, nejvíce za posledních 6 let:roste podíl podniků, které nabírají), klesly zásoby (klesá podíl zásob na oživení) a narostl subindex vývozu.
· Čínské výrobní PMI 15. měsíc v růstu, i když slabším tempem: 53,9 (z 55,7), podobný obrázek z EMU 955,8 z dubnového 4Y maxima 57,6): druhý kvartál tak bude dle očekávání mnohem silnější než první ale pak tempo oživení mírně zpomalí To je v souladu s našim výhledem – druhou recesi nečekáme.
· CAN(D-1) Kanada včera jako první země G7 po 2 rychlých kvartálech zvedla sazby + 25 bps na 0,5%, ale upozornila, že výhled je nejistý – což trhy trochu zklamalo. Kanada profituje (podobně jako Austrálie, ta hikla 6x za 8 měsíců) zejména z poptávky po surovinách.
Martin Lobotka
Česká spořitelna, a.s.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?