Obamova reforma finančnictví neprošla americkým Senátem
WASHINGTON (MEDIAFAX) -
Senát Spojených států v pondělí nepustil reformu finančnictví prezidenta Baracka Obamy k prvnímu čtení. Pro návrh reformy Wall Streetu nezvedl ruku ani jeden republikán, informuje v úterý agentura Reuters.
Demokraté potřebovali 60 hlasů ze stočlenného Senátu, aby mohla začít debata o reformě, sami ale mají jen 59 hlasů. K 60 hlasům jim nakonec scházely hlasy tři proti hlasovali i dva demokraté. I když se podobný výsledek očekával, je pravděpodobné, že v dalším hlasování už návrh reformy projde, neboť oba tábory jsou již údajně blízko shodě.
Další hlasování proběhne příští týden.
Prezidenta Obamu pondělní výsledek hlasování "hluboce zklamal". "Někteří z těchto senátorů si mohou myslet, že tato obstrukce je dobrou politickou strategií. Jiní mohou zpoždění vidět jako možnost jednat za zavřenými dveřmi, kde lobbisté finančního průmyslu mohou reformu oslabit nebo úplně zničit," dodal Obama.
Obama a demokraté chtějí zákonem zabránit opakování krize, která začala v roce 2008. Republikáni jsou také pro reformu, podle nich ale návrh demokratů zachází příliš daleko. "Všichni chceme mít reformu, která utáhne šrouby na Wall Street," řekl šéf republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell. "Nechceme ale další obrovský zákon," dodal McConnell ještě před hlasováním.
Návrh na reformu finančního dohledu se zrodil v kontextu ekonomické krize, které by měl do budoucna pomoci předcházet. Počítá tak se vznikem nové agentury na ochranu spotřebitelů (CFPA), která bude pracovat ve spolupráci s americkou centrální bankou (Fed) a jejíž ředitel bude Fedem jmenován. Hlavním poselstvím agentury je regulovat společnosti poskytující spotřebitelům finanční služby hypoteční agentury, finanční poradce či úvěrové firmy. Vznik této agentury je však jablkem sváru mezi demokraty a konzervativci, podle Konzervativní strany je totiž již v rámci amerického finančního a dohledového systému dostatečný počet regulačních agentur a vytvořením nové dojde jen ke zkřížení jednotlivých kompetencí.
Podle reformy by měla být americká centrální banka rovněž zodpovědná za dohled nad všemi finančními institucemi, jejichž aktiva přesahují 50 miliard dolarů, čímž se dále posílí již beztak dost silná pozice Fedu. Další podstatnou úpravou v reformě je regulace trhu s finančními deriváty.
Nakonec pak reforma počítá s vytvořením speciální Rady řízení rizik, která by měla být složena ze zástupců ministerstva financí, nově vzniklé agentury CFPA, Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) a několika dalších institucí. V Radě by měli zasednout i delegovaní zástupci, kteří by sledovali míru rizik v sektoru pojišťovnictví, protože to je do značné míry regulováno předpisy jednotlivých amerických států.
Obamovi se v březnu letošního roku po dlouhém parlamentním boji podařilo protlačit reformu amerického zdravotnictví, které představovala jednu z priorit jeho vlády. Nyní se Obama zaměřil na další klíčový bod své administrativy prosazení regulace finančních trhů
Ivan Orel, orel@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory