Firmy v insolvenci mizí z dosahu věřitelů
PRAHA (MEDIAFAX) - Utíkají nám dlužníci, hlásí svou zkušenost s novým insolvenčním zákonem čtvrtečnímu vydání deníku E15 stále více tuzemských firem.
Nepoctiví dlužníci využívají možnosti prodat zadlužený podnik i v době insolventního řízení. „Pokud je společnost během krátkého času několikrát přeprodána, skutečný majitel nebo jednatel se hůře dohledává a vlastnická struktura se úspěšně zamlžuje,“ říká odborník na insolvenční právo Daniel Kaplan. To se podle právníků, které oslovil deník E15, děje v desítkách případů. Vrací se tak v rozsáhlejší míře praxe nastrčených majitelů, takzvaných bílých koní. „Situace, kdy jednatel a společník ukončí svou účast ve společnosti a převedou ji na třetí osobu, která není dostižitelná a závazky společnosti neplní, je velmi častá,“ potvrzuje Pavlína Čírtková z advokátní kanceláře Pelikán-Lužová.
Takovou zkušenost má třeba obchodník se vzduchotechnikou C.I.C., kterému dluží firma Kovelta přes tři miliony korun. Aniž by se to zástupci C.I.C. dozvěděli, společnost byla několikrát po sobě prodána a nynější majitel nekomunikuje s úřady. Dluh se tak stal nedobytným. „Insolvenční soudce i insolvenční správce nám otevřeně řekli, že s tím nemá smysl nic dělat,“ říká Jan Hřebec z firmy C.I.C. Poškozené firmy sice mohou podat trestní oznámení, ale aby uspěly, musely by prokázat, že šlo o trestný čin, tedy úmysl jednatelů či vlastníků poškodit věřitele. A to je podle právníků velmi složité, ne-li nemožné. „Dokazovat nekalý úmysl musí vždycky žalobce a neumím si představit, jak by to šlo prokázat,“ říká Čírtková.
Přeprodej na „bílého koně“ není úplně novým jevem. Dokonce i prodat firmu v konkurzu bylo možné již dříve. Ale rostoucí počet firemních insolvencí a alarmující nedobytnost pohledávek vytvářejí problém, který může ohrozit desítky firem, pokud jsou na pohledávkách existenčně závislé. Novela insolvenčního zákona platí od léta 2009. Jak ukazují zkušenosti předních advokátních kanceláří, které se specializují na konkurzní právo, správci často nemají při několikanásobné změně majitele zájem jednat. Buď případům nerozumějí, nebo nechtějí ztrácet čas na proniknutí do právního klubka, jež se nemusí podařit rozmotat.
Poškozené firmy zase nemají dostatek financí, aby si najaly špičkové právníky, kteří by pohnali viníky k trestní odpovědnosti. „Konkurzní a insolvenční právo je v praxi velmi složité,“ potvrzuje Kaplan. Počet firemních insolvencí v České republice roste. V roce 2008 se ocitlo v insolvenci 2913 firem, v loňském roce již 4570 společností. Hospodářská krize zvyšuje počet insolvencí i v západní Evropě (v průměru o pětinu) a Spojených státech.
Vojtech Kristen, kristen@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna