Jan Vejmělek (Komerční banka)
Měny-forex  |  03.04.2001 11:00:00

Kurzy měn: V průběhu převážné většiny včerejšího obchodování euro proti dolaru...

Ranní zpráva Komerční banky

Datum : 3.4.2001

Kurz USD/EUR



       V průběhu převážné většiny včerejšího obchodování euro proti dolaru posilovalo a korigovalo tak své výrazné ztráty, které utrpělo v průběhu minulého týdne. Posilující trend se na euru prosadil i přes zveřejnění horšího než očekávaného evropského indexu PMI. Tento index průmyslové aktivity spadl z únorových 52,3 na březnových 51,2, což bylo mnohem více, než očekával samotný trh. Po masivním nákupu dolaru v minulém týdnu však včera převážil efekt uzavírání pozic, což mělo za následek posilování eura z ranních cca 0,8750 k odpoledním 0,8780.

       V odpoledních hodinách začal rostoucí trend na euru akcelerovat, kurz se z 0,8780 rychle vyšplhal až k 0,8815 a následně až k 0,8835. Zrychlení růstového trendu bylo převážně technického charakteru, jednalo se o důsledek realizace stop-lossů. Z fundamentálního pohledu mohlo k tomuto trendu přispět očekávání poklesu amerického indexu průmyslové aktivity NAPM.

       Březnový výsledek indexu NAPM překvapil svým druhým růstem v řadě, což by mohlo naznačovat, že americká ekonomika se již nachází na dně svého hospodářského cyklu. Oproti očekáváním 41,4 a oproti únorovým 41,9 skončil NAPM v březnu na 43,1. Bezprostředně po zveřejnění indikátoru euro spadlo k 0,8780, aby se však stejně rychle vrátilo k 0,8830. V dalším průběhu amerického obchodování se však přeci jen prosadil posilující trend na dolaru. Euro tak i včerejší den zakončilo pod hladinou 0,8800, když zavírací kurz činil 0,8794.

       Otázkou zůstává, zda se korekce eurových ztrát udrží na trhu i dnes. Mimo jiné může záležet i na výsledku únorové míry evropské nezaměstnanosti a březnového průzkumu evropské podnikatelské, spotřebitelské a stavební aktivity. I když krátkodobě nelze vyloučit pokračování růstové korekce na euru, dlouhodobě předpokládáme prosazení posilujícího dolaru.

      

Kurz CZK/EUR



       Včerejší obchodování bylo podle očekávání vzhledem k nedostatku domácích kurzotvorných impulsů pod vlivem vývoje kurzu eura proti dolaru. Dopolední slabost eura proti americké měně se promítla i do posílení koruny proti evropské měně. Po otevření na 34,56 se koruně velmi rychle podařilo dostat se pod hladinu 34,50, v odpoledních hodinách již byla testována hladina 34,40. Ta však prolomena nebyla. Naopak odpolední hodiny znamenaly otočení trendu na euro/dolaru ve prospěch evropské měny. To znamenalo návrat kurzu koruny nad hladinu 34,50. V závěrečných hodinách obchodování se kurz přiblížil až k 34,60. Nakonec koruna skončila těsně nad touto hladinou, když zavírací kurz činil 34,62. To odpovídá v markovém vyjádření hodnotě 17,70.

       Dnešní obchodování by se od toho včerejší nemělo příliš lišit v tom smyslu, že kurz hráči na trhu budou vzhledem k nedostatku domácích makroekonomických dat sledovat, jak se daří kurzu eura proti americkému dolaru. Pokud se však nepřihodí nic nepředvídaného, neměl by být kurzový vývoj nijak dramatický. Pro dnešek očekáváme, že se kurz udrží v pásmu mezi 34,45 a 34,70.

      

Kurz CZK/USD



       Prakticky po celý včerejší den koruna proti dolaru ztrácela. Zatímco ráno otevírala na 39,45, v pozdních odpoledních hodinách se koruna dokonce dostala až k 39,10. Obchodování bylo převážně technického charakteru – během prvních hodin obchodování působilo posílení koruny proti euru, postupně začalo zvyšovat svůj vliv odpolední posilování eura proti dolaru, které pomohlo i koruně. V samotném závěru zveřejněný příznivý index amerického NAPM znamenal opětovnou podporu dolaru a posun k 39,30. Závěrečný kurz včerejšího dne činil 39,26.

       I na tomto trhu by dnes mělo převládat obchodování technického charakteru, nejvýznamnější determinantou kurzu koruny bude situace na trhu eura proti dolaru. Pokud bude euro pokračovat v korekci předchozích ztrát, mohla by se koruna pokusit otestovat hladinu 39,00. Pokud však začne euro opět oslabovat, zamíří kurz koruny směrem k 39,50.

      

Kurz JPY/USD



       V pondělí jen své oslabování vůči dolaru téměř zastavil. Jen zahájil na úrovni 126,35. Nepatrnou korekci vývoje zastavil na úrovni cca 125,70. Poté začal opět oslabovat, oslaboval ale již jen mírněji. V závěru dne se dostal pod hladinu 126,80. Obchodování pak nakonec zakončil na úrovni 126,64.

       Jev i včera proti dolaru oslaboval. Důvodem je celkově neutěšená situace ekonomiky. Tento fakt jen potvrdil včera zveřejněný průzkum Tankan. Jen ale včera již neoslaboval tak výrazně. Důvody pro slabší razanci byly dva.

       Prvním byl výrok ministra financí. Kiichi Miyzawa prohlásil, že současné razantní oslabování je příliš prudké a mohlo by i dále destabilizovat situaci na finančních trzích a v ekonomice. Druhým důvodem byl včera slabší dolar, proti kterému posiloval jeho největší rival – euro, a to i přesto, že zveřejněné fundamenty hrály pro přesně opačnou situaci, tzn. v prospěch dolaru.

      

Kurz GBP/USD



       V pondělí britská libra proti dolaru mírně oslabila. Obchodní den zahájila na úrovni 1,4151. Za japonského obchodování se pohybovala na nepatrně slabší úrovni, cca 1,4180. Na začátku evropské části nejdříve posílila k úrovni 1,4140, ihned poté ale spadla až k úrovním okolo 1,4220. Podobný scénář se opakoval i v době zahájení amerického obchodování. Obchodní den nakonec zakončila na úrovni 1,4190.

       Libra byla v pondělí z velké části ovlivněna pohyby na trhu euro-dolar. Proti euru pak mírně oslabila. Přestože však byly zveřejněny důležité fundamenty, trh euro-dolar na ně příliš nehleděl.

       Ráno byly v Evropě, stejně jako ve Velké Británii, zveřejněny PMI indexy. Přestože v Evropě dopadla březnová čísla hůře než očekávání, euro posilovalo. Na trhu tak převládla potřeba korekce předcházejících výrazných dolarových zisků. Odpoledne byly zveřejněny americké NAPM indexy, obdoba evropských PMI indexů. Ty dopadly v březnu naopak velmi dobře. Dolar na to zareagoval okamžitým posílením. Trend korigování předchozích pohybů byl ale silnější a dolar začal i po příznivých číslech dále oslabovat.

       Ve Velké Británii byl zveřejněn PMI index taktéž. Jeho březnová hodnota 49,7 byla ale o mnoho horší, než co očekával v průměru trh. Trh předpovídal index na úrovni 51,6. Hodnota 49,7 znamená první zpomalení od října 2000 a také nejnižší hodnotu od dubna 1999. Libra díky tomu pokračovala v oslabování vůči euru.

      

Kurz PLN/USD



       V pondělí polský zlotý proti dolaru razantně posílil. Zlotý zahájil své obchodování na úrovni 4,0950. Po zahájení obchodování nejdříve nepatrně oslaboval, dále v průběhu dne již ale vykazoval výrazný rostoucí trend. Před závěrem dne prolomil hladinu 4,0800. Nakonec pak zlotý uzavřel na úrovni 4,0730.

       Zlotý včera proti dolaru získal, proti euru pak nepatrně oslabil. Důvodem byl pohyb na trhu euro-dolar, kde právě euro korigovalo své předešlé ztráty.

       Domácí fundamenty neměly na trh výraznější vliv. Včera totiž zveřejnila centrální banka výši deficitu běžného účtu. Ten se v únoru snížil na –449 mil $, tzn. „pouhých" 5,7% HDP (v lednu to bylo –932 mil $, 6,1% HDP). Výsledek tak předčil očekávání, která se pohybovala okolo –670 mil $. Grzegorz Wojtowicz, člen bankovní rady, prohlásil, že do konce roku očekává další snížení na 5,0% HDP. Za zlepšením situace stojí robustní růst exportů a také limitované importy, což je výsledkem stabilizace ekonomického růstu.

       Otazníkem v celé situaci zůstává zlotý. Zlotý totiž posílil ze svých minim v roce 2000 již o 13% vůči dolaru, o 11% pak vůči euru. Silný zlotý by totiž mohl ohrozit právě nejvíce dynamickou část běžného účtu, exporty. Zlotý ale zůstane v příštích měsících silný, jelikož se očekávají další kroky bankovní rady centrální banky. V současné chvíli jsou totiž úrokové sazby zhruba 11% nad úrovní inflace.

       Dnes bude zveřejněn vývoj cen potravin ve druhé polovině března.


      Tyto zprávy pro vás vytváří Trading Komerční banky a.s.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688