Ministři za zelené zůstávají ve vládě, Liška bude jednat s Fischerem
PRAHA (MEDIAFAX) - Ministři Strany zelených Jan Dusík a Michael Kocáb prozatím zůstávají ve vládě. Předseda zelených Ondřej Liška bude ve středu s premiérem Janem Fischerem jednat o 38 bodech vzešlých z jednání tripartity, chce především vysvětlení toho, jak Fischer vidí další kroky v rámci uplatňování dokumentu.
"Vláda na svém včerejším jednání schválila dva dokumenty, které se týkají boje s dopady hospodářské krize. My považujeme toto jednání vlády za velmi zvláštní až absurdní," uvedl v úterý předseda zelených Ondřej Liška. "Už minulý týden jsme se v této věci vyjádřili tak, že je o návrzích tripartity důležité důkladně diskutovat. Nicméně vláda tyto dokumenty schválila."
Podle Lišky je lepším ze schválených dokumentů jednoznačně konvergenční program, který se těší všeobecné podpoře. Druhým dokumentem je pak 38 bodů protikrizových opatření. "O žádná krátkodobá opatření se ale nejedná, copak je stavba jezů na Labi, modernizace elektrárny Prunéřov či zákaz ministru životního prostředí předkládat zákon o ochraně ovzduší protikrizové opatření? Proti sobě tu stojí ekonomický rozvoj a prosperita s lidským zdravím," vysvětlil Liška s tím, že se do české politické kultury vrací duch 80. let preferující stavby nad životním prostředím.
"My chceme vysvětlení, proč vláda v rámci tripartity odstoupila od sobě vlastních expertních postojů. V květnu 2009 jsme podpořili vládu, která bude úřednická, překlenovací a která nebude schvalovat a prosazovat kontroverzní projekty. Proto jsme požádali premiéra Jana Fischera o schůzku, kde by nám měl počínání vlády vysvětlit," řekl předseda zelených.
Ministři nominovaní do vlády za Stranu zelených podle Lišky odmítají plnit úkoly zadané jim v pondělí vládou, protože jsou často v rozporu se zákonem. Straně zelených vadí i fakt, že byl ministr životního prostředí Dusík na jedné straně pověřen, aby předložil zákon o ochraně ovzduší, na straně druhé mu v tom bylo pondělním rozhodnutím vlády zabráněno.
Ondřej Liška ukázal i na konkrétní problémy: "Modernizace elektrárny Prunéřov má stát 25 miliard korun a má přinést zaměstnání 800 lidem. Vláda chce věnovat 31 milionů korun na vznik jednoho pracovního místa, to je absolutně neefektivní boj s krizí."
Nicméně ministři nominovaní Stranou zelených ve vládě prozatím zůstanou, vedení strany se k jejich možnému odchodu nechce až do středeční schůzky s premiérem Fischerem více vyjadřovat.
"Všechny otázky jsou otevřené, my nejsme ochotni přijmout rozpor mezi tím, co vláda schvaluje a co skutečně dělá. Jde o dlouhodobé projekty, které budou mít efekt v desítkách let a budou stát desítky miliard korun. Proto budeme chtít po premiérovi odpověď na naše otázky. Mohu ale říci, že chceme jít cestou, kdy tato vláda dokončí svůj mandát, nechceme destabilizaci země. Nechtějte po mně žádná ultimáta," dokončil Liška.
Na 38 osmi bodech, které mají vést ke zlepšení hospodářské situace státu, se zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů (Tripartita) shodli na mimořádné schůzi druhého února a osmého února dokument schválila vláda. Zelení již v průběhu minulého týdne vznesli řadu námitek především proti stavbám, které jsou v dokumentu zmíněny (dostavba Temelína, rekonstrukce elektrárny v Prunéřově či splavnění Labe).
Se svou kritikou však narazili nejen na vládu, ale také na odboráře. "V současné době elektrárna v Prunéřově zaměstnává přes 400 lidí, a je tedy důležité zachovat tato pracovní místa i pro budoucnost. Rekonstrukce elektrárny v Prunéřově může přinést 800 - 1000 pracovních míst v regionu a zapojit by se do ní mohlo až 200 dodavatelských firem," prohlásil na pondělní tiskové konferenci Zdeněk Černý, předseda odborového svazu Echo.
Ohledně splavnění Labe zelení uvádějí, že o smysluplnosti této stavby pochybuje řada odborníků, a proto by bylo nesmyslné zlikvidovat jeden z posledních úseků "divokého" toku této řeky. "Jde o to, že na německé straně je Labe splavné, na naší není, a to je stav logicky špatný," reagoval na stanovisko zelených Jan Sábel, předseda odborového svazu hornictví.
Premiér Jan Fischer uvedl, že kritiku zelených bere na vědomí, ale své osobní stanovisko nesdělil. "Dohodu se sociálními partnery považuji za natolik cennou, že další jednání o tomto dokumentu ani nepovažuji za možné," komentoval situaci předseda vlády po pondělním jednání.
Zelení označili 38 bodů za "nákupní seznam průmyslové lobby" a Martin Bursík (SZ) minulý týden dokument dokonce označil za "dílo šejdířů a užitečných idiotů". S tím ovšem odboráři ani vláda nesouhlasí. "Stanovisko strany zelených je zavádějící a chybné. Naším cílem je nastartovat ekonomiku a zachovat pracovní místa," uvedl v pondělí Zdeněk Černý.
Filip Nachtmann, Jiří Táborský, nachtmann@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?