Ambiciózní plány největšího českého obchodníka s akciemi, společnosti Wood & Company, se zdají být ve světle vzrůstajících ztrát ze zahraničního působení a stálého hledání investora poněkud neaktuální. Loni Wood & Co. snížila náklady a propustila přibližně 20% svých pražských zaměstnanců, nicméně podle zdroje blízkého společnosti se očekává další 50% snížení spolu s významným poklesem platů.
Minulý týden představitelé Wood & Company, včetně majoritního vlastníka Richarda Wooda, ředitele Jana Sýkory a šéfa oddělení corporate finance Vladimíra Jaroše na početné telefonáty nereagovali. Jeden obchodník pracující pro Deutsche Bank v Londýně uvedl, že zvěsti o problémech Wood & Co. už nějaký čas kolovaly na londýnském trhu.
Začátkem tohoto roku najal Richard Wood konzultanty z firmy NM Rothschild, kteří měli poradit s možnostmi možného prodeje – což Wood naznačil již před dvěma roky. Přestože poradci vyzdvihovali Wood & Co. před mnoha finančními institucemi, včetně francouzské Credit Lyonnais, žádná z nich neprojevila dostatečný zájem. Zdroj z Credit Lyonnais potvrdil, že tato francouzská banka zvažovala koupi Wood & Co. „Byla nám nabídnuta prostřednictvím společnosti Rothschild v Londýně“, řekl zdroj. „Credit Lyonnais tuto nabídku zkoumala jako jednu ze svých investičních příležitostí. Ale tato příležitost nebyla realizována.“ Vzhledem k nedostatku zájmů investorů zvažoval Richard Wood prodej společnosti po částech partnerům v různých zemích, řekl zdroj blízký společnosti.
Problémy společnosti se v poslední době začínají hromadit. Několik faktorů snížilo příjmy z pražského obchodování. Pozice v Polsku není právě optimální - nejenom, že Wood & Co. je mnohem menším hráčem ve Varšavě než v Praze, ale společnost rovněž utratila značné zdroje na vybudování a následný marketing e-brokerage, WoodStock Brokerage House. Rovněž dříve úspěšná ukrajinská pobočka Wood & Co. doplatila na osud tamějšího trhu a byla nakonec uzavřena. Pobočka v tureckém Istanbulu musela brzy po otevření čelit makroekonomickým problémům v zemi, které sanovala až pomoc Mezinárodního měnového fondu. Společnost byla zasažena i vnitřními problémy. Diskutovaly se režijní náklady poboček, zvláště té londýnské - tým londýnské pobočky čítající půl tuctu zaměstnanců je z velké části tvořen partnery, jejichž zaměstnávání je velmi drahé. Dodal, že Wood & Co. po uzavření ukrajinské pobočky zvažovala, zdali také uzavřít londýnskou pobočku. Rozhodovalo se rovněž o uzavření turecké pobočky. Konkurence na kapitálovém trhu si povšimla, že Wood & Co. neměla žádný užitek s prudce rostoucího businessu v oblasti správy aktiv, i přes svou silnou zahraniční klientelu. Internetová přítomnost je kromě aktivit WoodStocku limitována a ani aktivity investičního bankovnictví nedominovaly v činnostech společnosti. Wood & Co. pracovala jako místní partner společnosti Schroders, poradce vlády při privatizaci ČSOB. V nadcházejícím prodeji ČEZu a šesti regionálních distribučních společností, získala Wood & Co. spolu se Societe Generale lukrativní mandát a působí jako poradce nejžhavějšího kandidáta na koupi – Electricite de France.
Obchodům s akciemi na pražské burze zvoní vzhledem k jejich malému objemu hrana. Menší brokeři, jako např. Stratego Invest, zmizeli, a nebo, v případě společností Fio nebo Komerio, přesunuli své aktivity na Internet . Mnoho z nich rovněž začala nabízet investování do amerických a dalších akcií, včetně společností Private Investors a Atlantik FT. Některé společnosti, včetně velkých hráčů typu ABN Amro, přestaly s akciemi obchodovat úplně. A konečně ostatní společnosti byly koupeny finančně silnými investory.
I přes tyto nepříznivé zprávy si Wood & Co. zachovávají čelní místo na domácím trhu co se týče zobchodovaného objemu na BCPP. Podle přímých účastníků trhu je však tato pozice do značné míry vytvářena jaksi "uměle" a reálná pozice této společnosti v celkovém řebříčku by měla být skromnější. |