Weekly: Akcie zakončily týden v zelených čísel, nervozita ale přetrvává
Minulý týden přinesl na finanční trhy částečné zklidnění nervozity, která se na nich zakotvila poté, co koncem listopadu šokoval překvapené investory dubajský emirát, který oznámil, že se jedna z jeho obřích společností (Dubai World) dostává do problémů se splácením svého dluhu. Již začátkem týdne, po dlouhých dnech mlčení, však nervozitu mezi obchodníky pomohlo částečně utlumit prohlášení, že celkový problémový dluh je podstatně nižší, než se obchodníci ještě do té doby domnívali, což vrátilo do řad investorů opět o něco větší důvěru, která následně pomohla akciovým indexům v Evropě i v USA umazat podstatnou část ze ztrát, které nabraly koncem minulého měsíce.
Velmi pozitivně v týdnu navíc obchodníci reagovali také na překvapivé prohlášení největší americké banky Bank of America, která oznámila, že se rozhodla splatit dluh ve výši 45 mld. dolarů, který vnikl poté, co přijala koncem minulého roku vládní pomoc ze záchranného programu TARP. Část ze zdrojů, kterými banka hodlá získat prostředky potřebné ke splacení dluhu, se přitom rozhodla získat prostřednictvím vydání nových akcií, a to v rekordní výši více než 18 mld. dolarů.
Vedle těchto zpráv, na které obchodníci reagovali velmipozitivně, přinesl minulý týden také několik zajímavých ekonomických dat, včetně netrpělivě očekávaných výsledků zaměstnanosti (NFP). Ty tentokrát překvapily i největší optimisty, když se zaměstnanost v nezemědělských sektorech americké ekonomiky snižovala pouze o 11 tis. pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti v listopadu klesla o dvě desetiny na 10 %. Nová listopadová data, která ze Spojených států v minulém týdnu začala přicházet, ale rozhodně jedním hlasem nemluvila. To platilo především o výsledcích indexu ISM, podle kterého se aktivita ve výrobním sektoru a v sektoru služeb v listopadu začala opět snižovat. To se týká zejména sektoru služeb, který si podle indexu po dvou růstových měsících prochází opět kontrakcí, což přinutilo řadu obchodníků začít opět zpochybňovat sílu amerického oživení.
Mix dobrých a špatných zpráv, společně s dobrými zprávami z Dubaje a amerického bankovního sektoru, v týdnu přispěly k tomu, že nakonec akciové indexy dokázaly týden zakončit mírně v plusu, když se jen americký S&P500 v pátek proti pondělku dostal výše o 1,33 %. Nervozita na trzích z více než 60% růstu akcií od začátku března, je však patrná a zklidnit ji rozhodně nepomohla ani Evropská centrální banka, která ve čtvrtek rozhodovala o dalším osudu měnové politiky. ECB sice sazby podle širokého konsenzu ponechala, dala ale jasně najevo, že si začíná vážně pohrávat s konceptem výstupní strategie, kterou hodlá začít pozvolna uplatňovat již od příštího roku. Prostředkem k navýšení tržních úrokových sazeb a postupnému odčerpávání likvidity z mezibankovního trhu, má být nejprve zpřísnění a poté rušení některých z tendrů, kterými ECB v minulých měsících napumpovala na mezibankovní trh více než 600 mld. EUR čerstvé likvidity. Byla to přitom právě tato likvidita, která v minulých měsících táhla vzhůru ceny akcií a ostatních finančních aktiv, a tak by její případné stahování mohlo do budoucna na finanční trhy velmi nepříjemně dolehnout.
Více z dnešního Weekly naleznete na našich stránkách ZDE...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?