Investice do komerčních nemovitostí činily na konci listopadu 215 milionů eru
PRAHA (MEDIAFAX) - Do českých komerčních nemovitostí investovali letos jen Češi a Němci, do konce listopadu do nich vložili 215 milionů eur. Z této částky na Čechy připadá téměř 30 procent (61 milionů eur) uvedla v pondělí společnost Cushman & Wakefield.
Dosud bylo letos uzavřeno pět obchodů, transakce se týkaly výhradně prvotřídních kancelářských budov. Investoři se zaměřili na Prahu, v mimopražských regionech žádná institucionální investice neproběhla.
„Do konce roku se očekává uzavření ještě nejméně jedné institucionální transakce. Pokud se tak stane, celkový objem investic v letošním roce dosáhne 250 milionů eur a trh tak spadne oproti roku 2008 o 70 procent,“ řekl James Chapman, partner a vedoucí investičního týmu v pražské kanceláři Cushman & Wakefield. V jednání je i další transakce. Pokud by se uzavřela ještě letos, navýšil by se objem investic na více než 350 milionů eur.
Průměrná velikost jedné transakce je letos zhruba 43 milionů euro, loni se průměr pohyboval okolo 60 milionů, uvedla firma Cushman & Wakefield. Investoři letos všeobecně snížili své požadavky na objem jednotlivé transakce. Zatímco v předešlých letech stanovili hranici pro velikost jedné transakce nezřídka okolo 100 milionů euro, letos se nejvíce zajímali o investiční příležitosti do 50 milionů.
„Požadavek na maximální objem investice je jedním z důvodů, proč se zatím všechny letošní transakce týkaly kancelářských budov. Nákupní centra tento strop ve většině případů překračují, navíc dobře zavedená nákupní centra nebyla ani k prodeji v letošním roce aktivně nabízena. Obchodní výsledky, kterých nákupní centra dosáhnou v posledním čtvrtletí 2009 a začátkem roku 2010, významně ovlivní pravděpodobnost, zda se nákupní centra budou obchodovat v příštím roce,“ uvedl Chapman.
Letos poprvé české nemovitosti nakupovali výhradně čeští a němečtí investoři. Investoři z Británie, USA či Rakouska nebyli schopni žádné transakce zajistit. V letech 2004 až 2008 přitom z těchto tří zemí přitekly do tuzemska tři miliardy euro. „Za rostoucí podíl českých investic na celkovém objemu vděčíme hlavně odchodu zahraničních investorů. Pro rok 2010 máme indikace, že se k nám někteří zahraniční investoři z trhů jako Anglie, Amerika a Rakousko začnou vracet,“ dodal Chapman.
Investoři se podle společnosti Cushman & Wakefield budou i nadále zaměřovat pouze na prvotřídní nemovitosti. Dominovat bude kancelářský sektor. Celkový objem trhu by se mohl pohybovat kolem 350 až 400 milionů eur. V roce 2010 by se mohla zlepšit dostupnost financování pro nové akvizice.
Cushman & Wakefield je největší soukromá firma poskytující služby v oboru komerčních nemovitostí na světě. Byla založena v roce 1917, má 230 kanceláří v 58 zemích a více než 15 000 zaměstnanců. Společnost zastupuje různorodou klientelu od malých firem až po společnosti z žebříčku Fortune 500.
Dana Rybáková, rybakova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Nemovitosti, reality - byty, domy
Poslední zprávy z rubriky Reality:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?