Daily: Středa přinesla klidnou seanci, dnes na řadě zasedání ECB a čerstvá data z USA
Středeční seance potvrdila, že se situace na trzích začíná postupně stabilizovat, když se navrátilo klidné obchodování, které drželo akciové indexy povětšinu dne v bočních trendech. Nižší aktivita v porovnání s předchozími dny byla způsobena také nedostatkem silnějších makroekonomických dat a vyčkáváním obchodníků na fundamenty, které přijdou na řadu dnes a zítra a jejichž dopad na situaci na trzích bude podstatně významnější.
Včera jsme se dočkali mezi nejzajímavějšími výsledy pouze několika málo ukazatelů, jako byl britský PMI pro sektor stavebnictví, nebo ADP report z pracovního trhu. Britský PMI v listopadu dokázal znovu růst, když se vyhoupnul z říjnových 46,2b. na 47b., což byl výsledek ještě o desetinu vyšší, než s jakým počítaly většinové odhady na trhu. Sektor stavebnictví v Británii tak nadále prochází kontrakcí, ta je však podstatně slabší než v minulých měsících a zároveň výrazně nižší než začátkem tohoto roku, kdy se PMI propadal až na historická minima k hodnotám pod 30b. K tomu vydatně přispívá především monetární expanze Bank of England, která výrazně snížila úrokové sazby, čímž stabilizovala (dočasně?) situaci na trhu s bydlením a přispěla k tomu, že ceny domů v Británii začaly znovu stoupat.
Asi největší pozornost si včera ale zasloužila čísla ze Spojených států, kde byly zveřejněny výsledky ADP reportu z pracovního trhu. Podle ADP se v listopadu snižovala zaměstnanost v soukromém sektoru o 169 tis. pracovních míst, což byl o 20 tis. vyšší úbytek, než s jakým počítaly většinové odhady analytiků. Slabší data z USA včera obchodníkům sebrala vítr z plachet a přispěla k tomu, že akcie přišly o část zisků ze začátku obchodní seance. S horšími výsledky se ale indexy včera dokázaly vypořádat, když obchodníci netrpělivě vyčkávají především na páteční výsledky vládní statistiky z tru práce (NFP), která má tradičně značný dopad na celkový sentiment a jejíž výsledky se ne vždy shodují s výsledy ADP reportu.
Ze Spojených států navíc ještě navečer přišly další dvě dobré zprávy, které pomohly americkým akciím udržet si naprostou většinu zisků, které nabraly během úterní seance. Jednou z nich byl výstup z Béžové knihy americké centrální banky, podle které se situace ve všech třinácti okrscích Federálního rezervního systému v říjnu a listopadu pozvolna zlepšovala, díky rostoucím spotřebitelských výdajům. Značnou pozornost si získalo také oznámení Bank of America, která hodlá splatit vládní půjčku z programu TARP ve výši 45 mld. dolarů. Ke splacení by měla využít volnou hotovost a některé ze snadno prodejných cenných papírů, společně s prodejem necelých 19 mld. dolarů v cenných papírech, které budou následně převedeny do akcií společnosti.
Akciové indexy včera uzavřely středeční obchodování mírně v plusu, když si například celoevropský eurostoxx50 připisoval 0,22 %, zatímco v USA uzavřel americký S&P500 výše o pouhých 0,03 %. Poměrně klidná byla včerejší seance také na trhu s dluhopisy. Výnos z desetiletých T-Notes rostl podruhé v řadě, tentokrát o 2,8bsp. na 3,312 % a růstu se dočkal také kratší konec výnosové křivky, když se výnos u dvouletých splatností zvyšoval o 4,7bsp. na 0,722 %, k čemuž přispěla zejména navečer zveřejněná Béžová kniha.
Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?