Komoditní deník: Včerejší zavřené trhy v USA znásobily dnešní výprodeje
Komoditní trh včera rostl a dlouhou dobu ignoroval akciové a měnové trhy, které byly ovlivněny špatnými zprávami z Dubaje a vyvolaly paniku. Burzy ve Spojených státech byly z důvodu státního svátku zavřené a proto některé komodity včera nemohly zohlednit padající trhy. Změna přišla až s dnešním otevřením trhů, kdy většina komodit otevřela gapem o několik procent. Ze sledovaných 26 komodit dnes všechny padají. Prvotní příčinou je silně posilující dolar, který komodity zdražuje relativně k jiným měnám a ty proto oslabují. Po stabilizaci měnových kurzů očekáváme také stabilizaci komoditních trhů, které jsou nyní ve vleku nejistoty na finančních trzích.
Zlato se včera udržovalo pod těsně pod svými rekordními hodnotami kolem 1190 USD/oz., reagovalo tak na posilující dolar. Dnes ráno však stejně jako ostatní komodity prudce zareagovalo na posílení dolaru a prudce oslabilo až na 1145 USD/oz.
Ropa WTI dnes ráno už spadla o 5 USD/barel stejně jako další energie. Ropě nepomáhají ani zvyšující se zásoby. Ty se sice snížily méně, než se očekávalo, ale pořád byly spíše medvědím signálem. Navíc zásoby všech ropných produktů jsou 26 % nad pětiletým průměrem.
Cukr včera v Londýně vyrostl na týdenní maxima po zprávách, že Pakistán bude importovat více cukru, než bylo odhadováno. Odhaduje se také, že globální poptávka bude o 13,5 mil. vyšší, než celková produkce díky neúrodě, která tento rok postihla Brazílii a Indii.
Argentina včera vydala zprávu ohledně snížení celkové očekávané produkce pšenice o 3,2 % z důvodu dlouhodobého sucha v oblasti La Palma na východě země. Celková produkce poklesne na 7,5 mil. tun. Minulý rok se v Argentině vypěstovalo 8,37 mil. tun.
Problémy těžební firmy Minera Antamina SA v Peru se stávkujícími zaměstnanci by měly brzy skončit. Podepsala totiž dohodu s odbory, které si vynutily zvýšení platů o 4,7 %. Firma se zabývá těžbou mědi a zinku. Problémy se stávkami mají i největší těžařské firmy světa – Rio Tinto a BHP Billiton v Mexiku, Peru a Chile. Občasné protesty jsou příčinou výkyvů na trhu s těmito komoditami.
Zásoby rýže v Japonsku se zvýšily o 3,4 % z důvodu snížené potávky způsobené finanční krizí. Celkové zásoby činí 3,08 mil. tun. Z toho vládní zásoby činí 860 tisíc tun. Produkce rýže se tento rok v Japonsku snížila o 4 %.
Více z dnešního komoditního deníku naleznete ZDE...
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets