LISTOPAD 1989 - Česká ekonomika se přeorientovala z RVHP na západ, obzvláště na Německo
PRAHA (MEDIAFAX) - Za posledních dvacet let se největším obchodním partnerem České republiky stalo Německo. Na českém zahraničním obchodu se podílí zhruba třetinovým podílem.
V revolučním roce 1989 bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v plusu 5,5 miliardy korun. Rok poté se dostala do červených čísel, když za dvanáct měsíců roku 1990 zahraniční obchod ČR vytvořil deficit 19,8 miliardy korun. Následující rok byl pak na dlouhá léta posledním, kdy český zahraniční obchod zaznamenal přebytek tehdy 24,8 miliardy korun.
„Na začátku devadesátých let byl zahraniční obchod České republiky negativně ovlivněn rozpadem východního bloku, rozpadem RVHP a změnou orientace na trhy západní Evropy,“ řekl agentuře Mediafax Petr Sklenář, analytik ze společnosti Atlantik FT. „V polovině devadesátých let tak bilance zahraničního obchodu začala zaznamenávat vyšší deficit,“ dodal.
Od roku 1992 do roku 2004, tedy třináct let, se bilance zahraničního obchodu propadala do deficitu. V roce 1992 činil deficit českého zahraničního obchodu 45,3 miliardy korun. Roku 1996 obchodní deficit poprvé přesáhl částku sto miliard. Deficit obchodní bilance zahraničního obchodu České republiky se v tom roce vyšplhal k 153 miliardám. Byl to největší deficit zahraničního obchodu České republiky v polistopadové historii.
„Další restrukturalizací prošel zahraniční obchod při změně výrobních kapacit a přílivu zahraničního kapitálu. Od roku 2000 se situace začala zlepšovat,“ prohlásil Sklenář. Podle něj za zlepšení bilance zahraničního obchodu může razantní příliv zahraničního kapitálu v souvislosti s plánovaným vstupem České republiky do Evropské unie.
Od roku 2005, tedy rok poté, co Česká republika vstoupila do Evropské unie, se bilance zahraničního obchodu České republiky držela v černých číslech. V roce 2005 dosáhla 38,6 miliardy korun. V loňském roce dosáhla bilance přebytku 67,2 miliardy korun. Za prvních devět měsíců letošního roku se bilance ocitla taktéž v plusu, a to 117,7 miliardy korun. Podle Petra Sklenáře by obchodní bilance zahraničního obchodu České republiky za dvanáct měsíců letošního roku měla dosáhnout přebytku ve výši 100 miliard korun.
Vývoz České republiky se v posledních dvaceti letech razantně zvyšoval. V revolučním roce 1989 export českého zboží dosáhl 216,5 miliardy korun. O rok později nepatrně klesl na 214,1 miliardy korun. Od té doby se až na mírný meziroční pokles v roce 2002 zvyšoval. V roce 2000 export České republiky poprvé přesáhl částku jednoho bilionu korun, když se vyšplhal na 1 121,1 miliardy korun. V roce 2008 export zboží opět meziročně nepatrně klesl a dosáhl hodnoty 2 473,7 miliardy korun. Za prvních devět měsíců letošního roku vývoz z České republiky dosáhl výše 1 569,7 miliardy korun.
Rychlý růst se projevil také na straně dovozu do České republiky. Meziročně klesl pouze dvakrát, a to velmi nepatrně v letech 1991 a 2002. V roce 1989 dovoz do České republiky dosáhl výše 211 miliard korun. Částku přesahující jeden bilion korun dovoz do České republiky dosáhl také v roce 2000, tehdy se vyšplhal na 1 241,9 miliardy korun. V loňském roce se na tuzemský trh dovezlo zboží v hodnotě 2 406,5 miliardy korun. Za prvních devět měsíců letošního roku dovoz do České republiky dosáhl 1 451,9 miliardy korun.
Mezi hlavní exportní partnery České republiky patří Německo, Slovensko, Rakousko, Polsko a Maďarsko. Pro Německo je Česká republika jedenáctým největším dovozcem zboží. Pro Slovensko pak druhým po Německu a pro Rakousko šestým. Mezi hlavní dovozní partnery České republiky patří opět Německo, Slovensko, Rakousko, Polsko a Maďarsko. Pro Německo je Česká republika třináctým největším vývozním partnerem, pro Slovensko opět druhá a pro Rakousko osmá.
„Česká republika se za posledních dvacet let výrazně přeorientovala na trhy západní Evropy, hlavně na země Evropské unie a samotné Německo, které se na českém zahraničním obchodu podílí plnou jednou třetinou,“ uzavřel Sklenář.
V roce 2008 se vývozu zboží do zahraničí věnovalo 18 455 českých firem, dovozu se věnovalo 33 105 českých společností. Před deseti lety, tedy v roce 1999 se vývozem do zahraničí zabývalo 39 476 společností. Dovozu za pak věnovalo 60 615 společností. Za posledních deset let se tedy počet firem provádějící zahraničně obchodní činnost snížil o necelou polovinu.
Za posledních dvacet let se do České republiky nejvíce dovážely stroje a dopravní prostředky. Tento segment zboží se nejvíce podepsal i na exportu České republiky.
(Ke zprávě vydává agentura Mediafax infografiku)
Tereza Peprníková, peprnikova@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Výpočet procent
- Promile a procenta
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory