Kurzy měn: Česká koruna se po převážnou většinu týdne držela bez trendu v pásmu mezi...
Týdenní zpráva Komerční bankyDatum : 9.3.2001 |
Míra inflace – Celková i čistá inflace v únoru stagnovaly, meziročně dosáhly 4,0%, resp. 2,9%. Zveřejněná inflační data tak byla v souladu s naším očekáváním lepší, než kolik očekával v průměru trh. V některých složkách však byl vývoj cen ještě příznivější. To, že růst spotřebitelských cen nepředstavuje problém, dokazuje i fakt, že pro únor typické doznívání lednových deregulací bylo letos poměrně slabé. Významnější růst cen byl zaznamenán pouze v oddílech rekreace a kultura, alkoholické nápoje a tabák a v oddíle stravování a ubytování. Tento růst cen však byl vykompenzován poklesem cen v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, odívání a obuv.
Nezaměstnanost – Míra nezaměstnanosti se v únoru snížila na 9,0% z lednových 9,1%.
Číslo lze hodnotit jako příznivé, zapadá do obrázku zvyšující se dynamiky české ekonomiky, i když únorové snížení počtu nezaměstnaných lze přičíst zejména tomu, že díky příznivému únorovému počasí vznikla nová pracovní místa sezónního charakteru, zejména ve stavebnictví.
Stavebnictví - Stavební výroba si v prvním měsíci letošního roku polepšila o neuvěřitelných 12,4% po prosincových 2,9%. I po očištění o jeden pracovní den navíc v letošním lednu si stavebnictví polepšilo o výrazných 11,0%. Lednový růst ve stavebnictví byl podpořen zejména rychlým růstem na nové výstavbě inženýrských staveb (+23,5%) a větším rozsah stavebních prací v zahraničí. Neméně významným faktorem lednového stavebního skoku byla i nízká srovnávací základna.
Mzdy - Průměrná měsíční hrubá nominální mzda ve 4. čtvrtletí 2000 meziročně vzrostla o 7,2% (na 15 092 Kč), reálná mzda se přitom zvýšila o 2,9%. Za celý rok vzrostla průměrná mzda o 6,6% (13 491 Kč); reálná mzda se zvýšila o 2,6%. Ke zrychlení mezd v posledním čtvrtletí přispělo oživění ekonomiky a výrazný růst produktivity práce. Nůžky mezi vývojem mezd v podnikatelské a nepodnikatelské sféře zůstaly otevřené. V podnikatelské sféře vzrostla mzda v posledním čtvrtletí o 8,2% (za celý rok o 7,8%), zatímco ve veřejném sektoru byl růst nominální mzdy ve čtvrtém čtvrtletí 4,0%, (za celý rok 2,8%).
CZK/EUR
Česká koruna se po převážnou většinu týdne držela bez trendu v pásmu mezi 34,75 a 34,90, když převažovalo obchodování technického charakteru. Ke změně situace na trhu došlo až v závěru týdne, kdy koruna posílila pod 34,70. Naše měna tak příznivě reagovala na zveřejněná makroekonomická data (inflace, stavebnictví, nezaměstnanost), která potvrdila, že naše ekonomika roste bez inflačních tlaků. Koruně pomohl i fakt, že euro ztratilo proti dolaru svou rostoucí dynamiku.
Optimismus na koruně by se mohl udržet i v příštím týdnu, a to zejména pokud již euro nebude mít proti dolaru tendenci posilovat. Koruna by v tomto případě mohla zamířit směrem k 34,50. Z fundamentálního pohledu mohou být pro investory zajímavá v úterý zveřejňovaná data české průmyslové výroby za leden a únorových cen průmyslových výrobců. Pro nejbližší dny očekáváme, že se koruna udrží v pásmu mezi 34,50 a 34,80.
CZK/USD
V průběhu tohoto týdne se koruna proti dolaru nepohybovala v žádném trendu, kurz osciloval v pásmu mezi 37,15 a 37,60. Pozitivní vliv posilujícího eura proti dolaru postupně vyprchal s tím, jak byla v průběhu týdne zveřejněna data indikující zpomalení evropské ekonomiky (horší čísla německé nezaměstnanosti a německých průmyslových objednávek). Ve prospěch dolaru začíná hrát i stabilizace na americkém akciovém trhu. V závěru týdne koruně pomohla příznivá makroekonomická data, kurz testoval 37,00.
Pro nejbližší vývoj kurzu koruny proti dolaru bude důležité, jakou hloubku recese americké ekonomiky naznačí dnes odpoledne zveřejňovaná data z amerického trhu práce. Příští týden budou důležitá únorová čísla amerických maloobchodních tržeb, která budou zveřejněna v úterý. Pokud zveřejněná data potvrdí, že americká ekonomika na tom není zase tak špatně a pokud se udrží příznivý sentiment na amerických akciích, může dolar získat i výraznější podporu. Koruna by v tomto případě mohla oslabit směrem 37,50. V opačném případě hrozí prolomení 37,00.
Tyto zprávy pro vás vytváří Trading Komerční banky a.s.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna