TNBiz (TN.cz)
Ze světa  |  09.11.2009 12:46:12

Dvacet let po pádu Berlínské zdi ve světě panuje nespokojenost s kapitalismem

Mediafax

LONDÝN (MEDIAFAX) - V pondělí uplynulo 20 let od pádu Berlínské zdi a s kapitalismem jako ekonomickým systémem je po celém světě nespokojena řada lidí. Pád SSSR ale přitom většina z nich vnímá pozitivně, ukázal nový průzkum, o kterém informuje britská zpravodajská stanice BBC.

Ankety vedené mezi 19. červnem a 13. říjnem se zúčastnilo 29 tisíc lidí z 27 zemí.

Jen 11 procent respondentů si myslí, že tržní hospodářství je dobrým ekonomickým systémem. Celých 51 procent je ale toho názoru, že problémy kapitalismu se dají vyřešit přísnější regulací a zaváděním reforem. K tomuto názoru se přiklání 55 procent Čechů.

Se současnou podobou kapitalismu je spokojena více než pětina obyvatel pouze ve dvou zemích v USA a v Pákistánu.

Podle 23 procent dotázaných lidí kapitalismus "katastrofálně selhává" a je potřeba vytvořit nový ekonomický systém. Myslí si to 43 procent Francouzů, 38 procent Mexičanů, 35 procent Brazilců a 31 procent Ukrajinců.

"Zdá se, že pád Berlínské zdi v roce 1989 neznamenal tak zdrcující vítězství pro kapitalismus, jak se v té době zdálo zejména po událostech posledních dvanácti měsíců," komentoval to Doug Miller ze společnosti GlobeScan, která se na průzkumu spolu s BBC a univerzitou v americkém Marylandu podílela.

Dalším tématem ankety byl rozpad Sovětského svazu. Jeho pád uvítalo 54 procent respondentů, proti se vyjádřilo 22 procent lidí a 24 procent nemá vyhraněný názor.

Konec SSSR vnímá pozitivně nejvíce lidí v USA (81 procent) a v západní Evropě. Zánik socialistického impéria podpořilo 79 procent Němců, 76 procent Britů a o dvě procenta méně Francouzů.

Odlišný názor ale často panuje v zemích někdejší Varšavské smlouvy. V Rusku pád SSSR neschvaluje 61 procent a na Ukrajině 54 procent lidí. Oproti tomu až 80 procent Poláků a 63 procent Čechů si myslí, že pád Sovětského svazu byla "dobrá věc".

Rovnoměrnější rozdělení majetku si přitom podle studie přeje většina lidí ve 22 zemích, obzvláště pak ve Střední a Jižní Americe. Nejvíce příznivců má tato myšlenka v Mexiku, Chile a Brazílii.

"Některých rysů socialismu, zejména pak snah o rovnoměrné rozdělení majetku, se stále dožaduje mnoho lidí po celém světě," řekl k tomu Steven Kull z univerzity v Marylandu.

Průzkumu se zúčastnili respondenti z Austrálie, Brazílie, Velké Británie, Česka, Číny, Egypta, Filipín, Francie, Chile, Indie, Indonésie, Itálie, Japonska, Kanady, Keni, Kostariky, Mexika, Německa, Nigérie, Pákistánu, Panamy, Polska, Ruska, Španělska, Turecka, Ukrajiny a z USA.

Zdenek Gazur, gazur@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688