Daily: Expanze výrobního sektoru v USA pomohla akciím k růstu
V prvním dnu nového týdne se obchodníci dokázali otřepat ze studené sprchy výprodejů na akciových trzích, a zatlačili světové akciové indexy opět mírně do zelených čísel. To i přes několik rozporuplných dat, která na dobré náladě mezi obchodníky hned z rána příliš nepřidala. Evropské akciové indexy totiž měly již od brzkého rána co dělat, aby vstřebaly bankrot americké banky CIT group, který se zařadil na pozici pátého největšího bankrotu v historii Spojených států. CIT group doplatila na svou specializaci na malé firmy, které byly krizí v minulých měsících velmi silně zasaženy, což banku zanechalo se značným objemem toxických aktiv v jejich knihách. Obchodníci se však s touto zprávou dokázali poprat a vstřebat se jim podařilo také prudký výprodej akcií britské banky Royal Bank of Scotland (RBS), jejíž akcie ztratily 7,80 % poté, co RBS připustila, že může být Evropskou unií donucena k odprodeji více majetku, než původně předpokládala.
Špatné zprávy z finančního sektoru však dokázalo nahradit několik makroekonomických dat, v čele s výsledky ze Spojených států. Ty zveřejnily v odpoledních hodinách říjnový index výrobní aktivity (ISM), který dokázal překvapit růstem ze zářijových 52,6b. na 55,7b., což byl výsledek výrazně převyšující většinové odhady analytiků (53,1b.). Výrobě v říjnu dokázala pomoci nervozita z minulých měsíců, kdy firmy, povzbuzeny vládní stimulací poptávky, ve velkém vyprazdňovaly sklady, které nyní mohou podporovat pokračující výrobu. Právě proto tak index tvorby zásob vzrostl během čtyř měsíců z 33,5b. na 46,9b., zatímco index produkce rostl v říjnu o silných 7,6b. na 63,8b. Příjemným překvapením pak byl i sub-index zaměstnanosti, který se v říjnu zvyšoval o 6,9b. na 53,1b., zatímco index nových objednávek překvapil spíše negativně poté, co se snižoval o 2,3b. na 58,5b.
Lepší výsledky navíc včera přinesla také data z trhu s bydlením. Výdaje na výstavbu totiž v září vystoupaly o 0,8 %, zatímco rozjednané prodeje domů v záři rostly o skokových 6,1 % (oček.: +0,2 %). Počty rozjednaných smluv ke koupi domu se zvyšovaly již poosmé v řadě, přičemž tempo jejich růstu v posledních třech měsících začíná výrazně akcelerovat. Důvodem tohoto nárůstu je především zvýšené využívání vládního programu, který nabízí slevu na dani ve výši 8 tis. každému, kdo si poprvé kupuje nové bydlení. Program však vyprší již v tomto měsíci, což se může již brzy na trhu s bydlením začít negativně podepisovat.
Lepší data z USA byla včera hlavním impulsem, který odstartoval částečnou korekci ztrát, jež si akcie začaly připisovat během minulého týdne. V Evropě tak index Eurostoxx50 dokázal uzavřít výše o 0,71 % a podobně si vedl také americký S&P500, který rostl o 0,65 % až na 1 042b.
O něco horší den včera měly naopak dluhopisy, které se dostaly pod prodejní tlak. Jen v případě desetiletých amerických T-Notes se tak výnos zvyšoval o 3,2bsp. na 3,416 %, avšak nadále zůstává pod hranicí 3,50 % nad kterou se pohyboval ještě v minulém týdnu. V případě dvouletých splatností se pak výnos zvyšoval o 2,4bsp. na 0,917 %.
Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?