Daily: Výprodej na Wall Street vrátil na trhy nervozitu
Páteční obchodování se neslo přesně v duchu první poloviny minulého týdne, kdy se akciové indexy na celém světě dostaly pod silný prodejní tlak. Výprodej sice dokázaly pozastavit čtvrteční lepší než očekávané výsledky amerického HDP, v pátek se však obchodníci začali znovu více zaměřovat na výhled pro americkou ekonomiku do dalších měsíců, nad kterým visí stále ještě velká spousta otazníků. V tomto ohledu se zdá být ocenění akcií po osmiměsíčním rally na akciových trzích až přehnaně optimistické, a tak nebylo třeba hledat příliš zástupných důvodů k tomu, aby obchodníci ve výprodeji akcií ze začátku týdne pokračovali i nadále.
Jen v pátek tak seanci uzavřel celoevropský Eurostoxx50 níže o 2,88 % a podobně si vedl v USA také širší index S&P500, který uzavřel se ztrátou 2,81 %, což byl jeho nejhorší výsledek od poloviny dubna. Výprodejům tentokrát nedokázal zabránit ani překvapivý růst chicagského PMI, který se vyhoupnul ze zářijových 46,1b. na 54,2b., což byl výsledek výrazně lepší, než s jakým počítaly většinová očekávání analytiků. K silnému růstu v říjnu přispěla zejména skutečnost, že firmy začínají zpomalovat vyprazdňování skladů, což do jisté míry pomáhá (krátkodobě) podpírat poptávku. Hůře si naopak ale vedly výsledky osobních příjmů a výdajů když především osobní výdaje v USA v záři překvapily hlubší než očekávanou kontrakcí (-0,5 %), která byla způsobena především výpadkem efektu šrotovného, jež v srpnu pomohlo zvýšit tempo růstu výdajů o 1,4 %.
Výprodej na akciových trzích v pátek výrazně pomohl dluhopisům, jejichž cena začala znovu stoupat a kompletně zlikvidovala ztráty, které nabrala během čtvrteční seance. Jen v pátek tak klesnul výnos z desetiletých T-Notes o 11,5bsp. až na 3,385 %, zatímco v případě dvouletých splatností se výnos snižoval o 8,7bsp. na 0,893 %. Přestože výnos u desetiletých splatností před dvěma týdny vystoupal až nad silnou resistenci 3,50 %, jeho další růst podle našeho názoru nemusí pokračovat, a to ani přes stále velmi bohatý příliv nových emisí ze strany amerického ministerstva financí. Fed sice v říjnu přestal s vykupováním amerických vládních dluhopisů, poptávka po americkém dluhu může ale i do budoucna zůstat poměrně robustní. Svou roli přitom mohou sehrát především dva faktory, a to opětovný nárůst nervozity na finančních trzích, společně s nízkými tlaky na růst CPI, které nebudou nutit americkou centrální banku ke zvyšování úrokových sazeb.
Více z dnešního Daily naleznete na našich stránkách ZDE...
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?