TNBiz (TN.cz)
Finance  |  21.10.2009 09:11:01

Hlavní část záchranného balíčku pro banky může být stažena, říká ministr financí USA (21.10.2009)

Mediafax

WASHINGTON (MEDIAFAX) - Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy začne pomalu ukončovat hlavní programy finanční záchrany bank z balíčku TARP, do nějž vláda investovala na 700 miliard dolarů. Uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerického ministra finanční Timothy Geithnera.

"Jsme nyní v situaci, kdy můžeme snižovat programy, které na počátcích byly hlavními body balíčku TARP," řekl Geithner agentuře Reuters s odkazem na program, který měl bankám pomoci vyrovnat se s množstvím tzv. toxických aktiv na svých účtech.

Místo toho se má americká administrativa soustředit na "cílenější programy zaměřené na hlavní oblasti, kde se stále ještě projevuje špatný přístup k úvěrům," prohlásil Geithner s tím, že má jít hlavně o bydlení a malé podniky.

Podle Geithnera se však americká vláda zatím formálně nerozhodla, zda prodlouží životnost programů, jejichž platnost vyprší na konci tohoto roku. Podle nejmenovaného představitele ministerstva financí USA budou do konce roku uzavřeny tři programy TARP: program na získání kapitálu, v rámci něhož banky dostávali finanční prostředky, dále program kapitálové asistence, který nakonec nebyl vůbec využit a program cílených investic, který poskytl dodatečnou kapitálovou injekci bankám Citigroup a Bank of America.

Americký Kongres schválil fungování programu na záchranu finančního sektoru před rokem, kdy finanční krize propukla. Program měl ministerstvu financí umožnit vykupovat problémová aktiva. Tehdejší ministr financí Henry Paulson se však rozhodl, že přímé napumpování finančních prostředků do bank by bylo efektivnější.

Paulson si proto nechal předvolat šéfy devíti největších amerických bank na ministerstvo financí a donutil je přijmout peníze daňových poplatníků s tím, že pokud by finanční pomoc dostaly jen ty nejslabší banky, mohlo to poškodit jejich pověst u veřejnosti.

Do současné doby tak americké ministerstvo financí investovalo do více než šesti set amerických bank na 204,64 miliardy dolarů v rámci programu za získání kapitálu, z čehož 70,72 miliardy bylo již splaceno. Vládní pomoc získala například také pojišťovna American International Group (AIG), nebo automobilky General Motors a Chrysler.

David Vandrovec, vandrovec@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688