Hlavní část záchranného balíčku pro banky může být stažena, říká ministr financí USA (21.10.2009)
WASHINGTON (MEDIAFAX) - Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy začne pomalu ukončovat hlavní programy finanční záchrany bank z balíčku TARP, do nějž vláda investovala na 700 miliard dolarů. Uvedla ve středu agentura Reuters s odvoláním na prohlášení amerického ministra finanční Timothy Geithnera.
"Jsme nyní v situaci, kdy můžeme snižovat programy, které na počátcích byly hlavními body balíčku TARP," řekl Geithner agentuře Reuters s odkazem na program, který měl bankám pomoci vyrovnat se s množstvím tzv. toxických aktiv na svých účtech.
Místo toho se má americká administrativa soustředit na "cílenější programy zaměřené na hlavní oblasti, kde se stále ještě projevuje špatný přístup k úvěrům," prohlásil Geithner s tím, že má jít hlavně o bydlení a malé podniky.
Podle Geithnera se však americká vláda zatím formálně nerozhodla, zda prodlouží životnost programů, jejichž platnost vyprší na konci tohoto roku. Podle nejmenovaného představitele ministerstva financí USA budou do konce roku uzavřeny tři programy TARP: program na získání kapitálu, v rámci něhož banky dostávali finanční prostředky, dále program kapitálové asistence, který nakonec nebyl vůbec využit a program cílených investic, který poskytl dodatečnou kapitálovou injekci bankám Citigroup a Bank of America.
Americký Kongres schválil fungování programu na záchranu finančního sektoru před rokem, kdy finanční krize propukla. Program měl ministerstvu financí umožnit vykupovat problémová aktiva. Tehdejší ministr financí Henry Paulson se však rozhodl, že přímé napumpování finančních prostředků do bank by bylo efektivnější.
Paulson si proto nechal předvolat šéfy devíti největších amerických bank na ministerstvo financí a donutil je přijmout peníze daňových poplatníků s tím, že pokud by finanční pomoc dostaly jen ty nejslabší banky, mohlo to poškodit jejich pověst u veřejnosti.
Do současné doby tak americké ministerstvo financí investovalo do více než šesti set amerických bank na 204,64 miliardy dolarů v rámci programu za získání kapitálu, z čehož 70,72 miliardy bylo již splaceno. Vládní pomoc získala například také pojišťovna American International Group (AIG), nebo automobilky General Motors a Chrysler.
David Vandrovec, vandrovec@mediafax.cz
TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna