(Kurzy.cz)
ČS - koment 15.10. - včerejší maloobchod, průmysl v USA
· Podle viceguvernéra ČNB M. Singra v české ekonomice převažují dezinflační rizika, ale hlavním rizikem je negativní střednědobý výhled vývoje rozpočtu.
· České maloobchodní tržby sice zmírnily meziroční pokles z -4,9% na -3,5%, ale i tak zaostaly za optimističtějším očekáváním trhu (-3,1%). Příčiny slabého nákupního apetitu zůstávají stejné: kombinace růstu nezaměstnanosti a stále zpomalujícího růstu mezd. Slabost maloobchodních tržeb se pravděpodobně protáhne hluboko do příštího roku.
· Dnešní index cen průmyslových výrobců potvrdí stále silný meziroční pokles primárně vázaný na ceny ropy a posílený slabou poptávkou v době globální recese. Dopad na trh nečekáme.
· Meziroční růst polského CPI zpomalil mírně více než se čekalo na 3,4% a dostal se tak do cílového pásma polské centrální banky (2,5% +-1%). Z hlediska měnové politiky se nejedná o nic převratného. Mírné zpomalení inflace ponechává prostor pro mírné snížení sazeb, pravděpodobnost tohoto kroku je však nízká. Pro posouzení možností dalšího vývoje sazeb bude klíčové zasedání centrální banky tento měsíc, protože ne něm bude zveřejněna nová střednědobá prognóza.
· Měny v regionu včera lehce synchronně posilovaly, což patrně souviselo se zlepšenou náladou na finančních trzích. Koruna tak kompenzovala pokles z úterka a vrátila se na 25,90, takže prozatím nehrozí bezprostřední nebezpečí testování psychologicky důležité hladiny 26,00. Zlotý posílil na 4,20 a forint na 267. Pokud se mírný optimismus na trzích udrží, mohly by regionální měny trochu posílit i dnes.
· Maloobchodní tržby ve Spojených státech mírně překonaly očekávání. Meziměsíčně sice kvůli konci šrotovného klesly o 1,5%, ale bez započtení aut rostly trochu rychleji než se čekalo o 0,5% meziměsíčně. Meziročně však stále maloobchodní tržby klesají nominálně o 5,7%. Klíčová pro další vývoj ekonomiky bude předvánoční nákupní sezóna, Pokud by se opakoval velmi slabý minulý rok, mohlo by to podlomit důvěru v pokračování oživení s významný dopadem na finanční trhy i reálnou ekonomiku.
· Průmyslová výroba ve Spojených státech by měla potvrdit pozvolné oživování ekonomiky. Využití průmyslových kapacit by však mělo zůstat stále relativně velmi nízké, což by mělo tlumit obavy z rychlého návratu inflace.
· Dolar se usadil nad 1,48 k euru, což zvyšuje riziko dalšího oslabování k psychologické hranici 1,50. Náladu na trhu a zatím poměrně vzdálený přechod Fedu k utahování sazeb vytvářejí významné riziko oslabení nad 1,50.
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?