G20 obsazuje hlavní pozici v novém ekonomickém světovém pořádku
PITTSBURGH (MEDIAFAX) - Skupina dvaceti nejbohatších a nejrychleji se rozvíjejících zemí se chce pasovat na dozorce globální ekonomiky a stoupající hvězdy Číny a Indie zřejmě dostanou větší slovo na mezinárodním poli. Uvedla to v pátek agentura Reuters
Jednání v americkém Pittsburghu jsou zaměřena hlavně na zajištění toho, že se světová ekonomika dostane z globální recese s lepšími bezpečnostními prvky, které budou bránit vzniku další finanční krize. Podle návrhu komuniké, které se agentuře Reuters podařilo získat, chce skupina G20 vyzvat vlády světa k tomu, aby ponechaly všechny ekonomické stimuly v praxi, dokud nebude ekonomická obnova opět zcela zajištěna.
Zástupci jednotlivých zemí se také dohodli na tom, že je nutné udržet na uzdě finanční průmysl a podobné excesy, jaké vedly ke vzniku kreditní krize, která poprvé propukla v roce 2007. Účastníci summitu by se také měli dohodnout na zpřísnění pravidel týkající se toho, kolik kapitálu budou muset banky držet, aby dokázaly absorbovat případné ztráty.
Finální verze komuniké bude vydána až ukončení summitu v pátek večer. Podle agentury Reuters by finální dohoda ze summitu měla pokrývat nejen vybudování stabilnější světové ekonomiky a reformu regulace bankovního sektoru, ale měla by se dotýkat také otázek změny klimatu.
Summit v Pittsburghu je také prvním summitem skupiny G20, který hostí americký prezident Barack Obama a zároveň jde o test jeho schopnosti balancovat mezi domácí a zahraniční politikou. Zatímco Obama vítal delegáty summitu G20 na pracovní večeři v Pittsburghu, zákonodárci ve Washingtonu trhali na cucky kontroverzní návrh reformy zdravotního systému, která patří k základním kamenům Obamovy domácí politiky.
Po dvou letech finančních turbulencí se zdá, že se globální ekonomika uzdravuje mnohem rychleji, než mnozí ekonomové předpovídali. Podle agentury Reuters se tak z velké části děje kvůli prudkému snížení úrokových sazeb, mimořádných úvěrových programů centrálních banky a přibližně pěti bilionům dolarů, které vlády napumpovaly do podpory svých ekonomik.
Kvůli vysoké nezaměstnanosti a tomu, jak se banky stále snaží vyrovnat s vysokými ztrátami z propadu amerického trhu s nemovitostmi, čelí skupina G20 tlakům, aby pokračovala v poskytování hospodářské podpory.
„Delegáti se shodli na tom, že právě G20 má být hlavním fórem mezinárodní ekonomické spolupráce,“ uvedl Bílý dům v prohlášení vydaném po pracovní večeři účastníků summitu.
„Toto rozhodnutí přivádí k jednacímu stolu ty země, které jsou potřeba k vybudování silnější a vyváženější globální ekonomiky, k reformě finančního systému a zlepšení života těch nejchudších,“ uvádí se dále v prohlášení Bílého domu.
Podle diplomatických zdrojů tento krok znamená, že G20 nahradí skupiny G7 a G8, jimž dominovaly bohaté západní ekonomiky. Ty se nyní stanou fórem pro projednávání geopolitických otázek.
G20, v níž zasedají nejen nejbohatší státy světa, ale také rychle se rozvíjející ekonomiky včetně Číny, se tak stala hlavní institucí, která bude sdružovat zástupce světových mocností k projednávání otázek finanční krize. Pittsburghský summit je již třetí schůzkou G20 v posledním necelém roce.
David Vandrovec, vandrovec@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025