X-Trade Brokers  (X-Trade Brokers )
Měny-forex  |  07.08.2009 16:23:01

Uplynulý týden na trzích – mírný optimismus zatím převládá

Končící týden na finančních trzích byl vše jen ne nudný. Již jeho začátek přinesl další vlnu růstu akciových indexů napříč celým světem, které opět podpíraly především akcie finančních institucí. Své hospodářské výsledky totiž začaly zveřejňovat Britské banky, který šly ve šlépějích bankovních domů ve Spojených státech a přinášely spíše optimistické zprávy. Po Barclays a HSBC, jejichž akcie na zveřejněné výsledky reagovaly velmi pozitivně, bylo největším překvapením prohlášení britské Lloyds, která, navzdory dalšímu navýšení rezerv ke krytí ztrát ze špatných úvěrů, oznámila, že do budoucna počítá s výrazným snížením tempa růstu opravných položek. Akcie banky pak na tuto zprávu reagovaly více než 10% růstem. Kaňku na celkových výsledcích britských bank však zanechala v pátek Royal Bank of Scotland (RBS), která je společně s Lloyds jednou z těch, jimž britská vláda z obav před bankrotem předala štědré garance.  Tvorba rezerv na krytí ztrát v případě RBS narostla, v porovnání s první polovinou minulého roku, pětinásobně, banka skončila ve ztrátě a jak uvedl její šéf Stephen Hester, postupné zlepšení lze očekávat až v roce 2011.

Přestože akcie ve světě koncem týdne začaly část ze svých pondělních zisků odevzdávat, ještě v pátek odpoledne zůstávaly, v porovnání s koncem minulého týdne, stále v plusu. K tomu vedle překvapivě dobré výsledkové sezóny pomáhají také lepšící se ekonomická data, která přicházejí nejen z Číny, ale postupně i ze Spojených států a Evropy. Výjimkou nebyl ani uplynulý týden, kdy příjemně překvapily hlavně ukazatele aktivity ve výrobním sektoru a sektoru služeb (PMI), které obzvláště silně rostly v červenci především v Británii. Spojené státy také koncem týdne nabídly ostře sledované data z pracovního trhu (NFP), které dokázaly příjemně překvapit, když se počty zaměstnaných snižovaly jen o 247 tis. (oček.: -333 tis.), zatímco míra nezaměstnanosti klesala o desetinu na 9,4%. Za pozornost pak stálo i vyšší tempo růstu výdajů domácností v USA, nebo překvapivě silný růst nových továrních objednávek v Německu, kterému pomohl především více než osmiprocentní meziměsíční nárůst objednávek ze zahraničí.

Tím hlavním však v Evropě bylo tento týden zasedání Britské a Evropské centrální banky. Od těch se tentokrát moc nového nečekalo a zatímco ECB zachovala statut quo a ponechala sazby na 1%, Bank of England nezůstala nic dlužna pověsti centrální banky, u které si obchodníci nemohou být nikdy jisti jejím rozhodnutím. Banka sice ponechala sazby beze změny na 0,50%, zároveň však oznámila, že se chystá ještě více vystupňovat monetární expanzi. Toho hodlá docílit dalším tisknutím peněz, když oznámila, že zvýší své nákupy vládních dluhopisů (Giltů) o dalších 50 mld. liber na 175 mld. To nejvíce překvapivé na čtvrtečním rozhodnutí banky pak bylo jeho načasování, které přišlo po několikatýdenní sérii ekonomických dat, které nasvědčovaly tomu, že se v Británii situace začíná výrazně zlepšovat. Bank of England se tak rozhodla pokračovat v řešení krize na úkor kupní síly libry, na což britská měna reagovala okamžitým výprodejem, který ji připravil o veškeré zisky ze začátku týdne.

Česká republika – koruna slábla, akcie rostly

V Česku byly ze začátku týdne zveřejněny výsledky bilance státního rozpočtu, který zaznamenal další prohloubení deficitu za posledních sedm měsíců z 68,3 mld. korun na 76,2 mld. Příjemné překvapení naopak přinesly ve čtvrtek výsledky obchodní bilance, která skončila v přebytku 20,4 mld. korun, což je její druhý nejlepší výsledek v historii. Hlavní událostí však bylo až zasedání České národní banky, která ve čtvrtek snížila základní sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordně nízkých 1,25%. Očekávání trhu v tomto případě nebylo jednotné, když podstatná část počítala s tím, že by banka mohla sazby podržet beze změny. Koruna však již od začátku týdne právě díky spekulacím na možné snižování sazeb oslabovala jak k dolaru, tak k euru a své ztráty si po oznámení rozhodnutí ČNB dokázala udržet. Ještě v pátek odpoledne se tak koruna proti pondělku prodávala k euru  na ceně kolem 25,78 , zatímco k dolaru slábla na  18,03 . Zatímco koruna slábla, české akcie za sebou mají další růstový týden. I přes jeho horší závěr byl v pátek index PX výše o 3,1%. Z důležitých hospodářských výsledků pak reportovala především Komerční banka, které sice klesal čistý zisk o 10,1%, propad byl ale nižší než se původně čekalo. K tomu pomohly především vyšší úrokové výnosy a nižší tvorba opravných položek.

Autor: Jaroslav Brychta (jaroslav.brychta@xtb.cz)



Přečtěte si také:

21.08.2014Optimismus na trzích opět převládá. Grant Capital (Grant Capital)
20.06.2014V závěru týdne na akciových trzích převažuje mírný optimismus Investiční bankovnictví (Komerční banka)



Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688