Aerolinky musejí uvádět ceny letenek včetně příplatků, nemusejí být pojištěny proti úpadku (1.11.2008) (12.4.2009)
PRAHA (MEDIAFAX) - Od soboty platí nařízení Evropské komise pro evropské letecké společnosti, podle něhož musejí uvádět ceny letenek včetně příplatků. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura řekl v sobotu agentuře Mediafax, že nařízení odstraní drtivou většinu problému s cenami letenek.
„Zmizí letenky za korunu nebo 99 korun. Na ty musel klient doplácet v palivovém příplatku a dalších poplatcích, které si letecké společnosti náležitě zvýšily, ale v nabídkách je neuváděly,“ popsal největší změnu Okamura.
Nařízení o společných pravidlech v rámci letecké přepravy podle něho odstraňuje nejkřiklavější klamání spotřebitele. Letecké společnosti musejí uvádět cenu včetně poplatků s jedinou výjimkou, a to je poplatek servisní. Ten přísluší tomu, kdo vydává letenku. „Je dost vysoký, pohybuje se od zhruba 500 korun až třeba do 900 korun,“ podotkl Okamura.
Stoprocentně pak nařízení odstraňuje diskriminaci v oblasti tarifů. „Docházelo k tomu, že Brit si koupil letenku na trasu Londýn-Praha u stejné společnosti levněji než Čech. Stejný let u stejné společnosti teď musí mít jednu cenu,“ vysvětlil Okamura.
Zvýší se také kontrola hospodaření leteckých společností. Důvodem požadavku na dohled nad hospodařením aerolinek byla skutečnost, že v letech 2000 až 2005 jich zkrachovalo zhruba pět desítek. „Chtěli jsme také, aby měly nařízené povinné pojištění proti úpadku. To se ale prosadit nepovedlo, lobbing leteckých společností byl obrovský,“ připomněl Okamura.
Pozitivně vnímají Nařízení o společných pravidlech v rámci letecké přepravy i ČSA. „Pravidla se sjednotí a ceny letenek budou transparentní,“ uvedla pro Mediafax mluvčí ČSA Daniela Hupáková. Největší tuzemské aerolinky se na tento systém uvádění cen letenek začaly připravovat už vloni a najely na něj letos na jaře.
Většinu letenek ČSA prodávají agentury a cestovní kanceláře. Dohlížet na to, aby dodržovaly povinnost uvádět s cenou i poplatky, bude podle Hupákové od začátku příštího roku také Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA).
Nařízení o společných pravidlech v rámci letecké přepravy se připravovalo od roku 2003, kdy na trh přišly nízkonákladové aerolinie a začaly se objevovat nabídky letenek za nereálně nízké ceny. Nařízení se týká letů v rámci Evropské unie a letů z unie do ostatního světa. Neplatí pro lety „zvenku“ do Evropské unie.
Dana Rybáková, rybakova@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI