(Kurzy.cz)
ČS - koment k 18.8. - týdenní výhled
O Makro data: Tento týden bude v USA celkem chudý na data. Index cen průmyslových výrobců dokreslí situaci na inflační frontě, je však třeba pamatovat na to, že jde o údaj, který ještě nebude ovlivněn prudkým poklesem cen ropy a má tedy spíše historický význam. Zahájené stavby domů a stavební povolení ukáží stav nejbolavějšího místa americké ekonomiky. Jakýkoliv náznak zlepšení by byl vítán, v každém případě je však cesta k zotavení amerického trhu s rezidenčními nemovitostmi ještě hodně dlouhá. Posledním údajem týden bude index filadelfského Fedu, který ukáže stav výrobního sektoru na východním pobřeží USA. Vzhledem k tomu, jak málo podnětů bude mít trh, může obchodování ovlivnit výrazněji než je obvyklé. Tento týden promluví Fisher a především Bernanke (o stabilitě finančního sektoru).
O FX a FI: Bude zajímavé sledovat, zda bude rozjetý dolar pokračovat ve své spanilé jízdě, která mimochodem podle našeho názoru neodpovídá aktuálnímu stavu a perspektivám americké ekonomiky. Obrat trendu eura k dolaru jsem sice čekali, ale to co se momentálně děje je jen další ukázkou schopnosti finančních trhů přestřelovat. U dluhopisů vzhledem k nedostatku závažnějších impulsů nečekáme dramatický vývoj, možný je velmi mírný růst výnosů.
O Makro data: V Evropě budeme mít zajímavé předstihové ukazatele. Německý index institutu ZEW ukáže jak situaci vidí lidé z finančního sektoru (asi zase bledě). Index nákupních manažerů budou blíže reálné ekonomice. Dá se předpokládat, že data budou spíše horší než lepší. Nevalný stav evropského hospodářství můžou potvrdit i zakázky v průmyslu na konci týdne.
O FI: Výnosy evropských dluhopisů by mohly na rozdíl od USA mírně klesat kvůli zhoršujícím se perspektivám evropských ekonomik.
CEE region
O Makro data: Region bude tento týden na data velmi chudý. U nás nebude zveřejněno nic. Nejvíce impulsů dostane Polsko, pozornost se soustředí především na vývoj průměrné hrubé mzdy. Pokračování rychlého růstu průměrné mzdy by ve hře udrželo možnost růstu sazeb, zpomalení by favorizovalo spíše stabilní sazby. PPI a průmyslová výroba by už měly mít podstatně menší vliv. Maďarské průměrné mzdy budou podobně jako v Polsku zajímavé z hlediska měnové politiky. Měny v regionu jsou pod tlakem, což nejspíše souvisí s rychlým posilováním dolaru. Pokud je to tak tak výkonnost měn v regionu bude hodně záviset na chování dolaru k euru. Pokud současné posilování dolaru má tradingově technické příčiny (zavírání nebo otáčení spekulativních pozic) a bude tedy pokračovat v razantním přestřelování, pak čeká celý region ještě další podstatné oslabení.
Ľuboš Mokráš
Česká spořitelna
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- ČS - koment 18.4. - týdenní restart
- ČS - koment 18.11. - týdenní restart
- ČS - koment 18.10. - týdenní restart - dostatek makro údajů
- ČS - koment k 21.7. - týdenní výhled
- ČS - koment k 1.9. - týdenní výhled
- ČS - koment k 26.5. - týdenní výhled
- ČS - koment pro 11.2. - týdenní výhled
- ČS - koment k 12.5. - týdenní výhled
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Ali Daylami, BITmarkets