TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (10.3.2008)
CZK/EUR
Týdenní komentář
Minulý týden se koruně dařilo. Pohybovala se v pásmu 24,90 – 25,30 CZK/EUR. V 1. polovině týdne dosáhla nového maxima vůči euru, když se kotace pohybovaly až na 24,83 CZK/EUR. Ke konci týdne měla koruna tendenci mírně slábnout až k úrovním 25,30 CZK/EUR. V závěru týdne skončila na průměrných hodnotách 25,10 CZK/EUR.
V ČR bylo zveřejněno plno zpráv. Příjemným překvapením byl výsledek bilance zahraničního obchodu, který v lednu skončil v přebytku 12,2 mld. CZK. Tržní očekávání se pohybovala na úrovni 10 mld. CZK. Tempo růstu exportů meziročně dosáhl 11,0 %, import 10,3 %. Dále byl zveřejněn index PMI (průmyslová aktivita), který se zlepšil z lednových 56,1 bodu na 56,5 bodu v únoru. Kromě makroekonomických údajů jsme se dočkali slovní intervence Z. Tůmy, který vystoupil proti silné koruně. Vyjádřil se, že „koruna je mimo všechny myslitelné úrovně, velmi rychlé posilování nemá žádné fundamentální příčiny“. I přes tyto komentáře koruna dokázala posílit na maxima. Podporou pro všechny měny v regionu je stále slábnoucí dolar na světových trzích.
Tento týden bude v ČR v pondělí zveřejněn index spotřebitelských a nezaměstnanost. Ve středu přijdou na řadu data ze stavebnictví a průmyslu (za leden). Ve čtvrtek to bude platební bilance za únor.
Nepředpokládáme, že by tato data výrazně zasáhla do obchodování s českou korunou. Koruna bude sledovat vývoj ostatních regionálních měn. Stále platí, že čekáme korekci a oslabení české koruny. Pro tento týden předpokládáme pohyb v pásmu 24,85 – 25,45 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Předpokládáme, že koruna by mohla v 1. polovině tohoto roku korigovat své zisky a oslabit až k blízkosti 26,50 CZK/EUR. Dalším důvodem může být letní repatriace zisků zahraničních společností u nás. V následujících měsících čekáme, že se vrátí zpět pod úroveň 25,50 CZK/EUR. Ke konci tohoto roku se kurz koruny může pohybovat na současných silných hodnotách pod 25,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Týdenní komentář
Domácí měna se držela na silných úrovních i oproti dolaru. Během týdne se pohybovala v rozmezí 16,33 – 16,50 CZK/USD. V závěru týdne byl dolar pod tlakem a koruně se tak otevřely dveře, aby se dostala na rekordních 16,275 CZK/USD. Následně se stabilizovala kolem hranice 16,35 CZK/USD.
Oproti euru americká měna ztrácela celý týden. Z úrovní mírně pod 1,520 USD/EUR se dostala až na 1,540 USD/EUR. Slabší úrovně (mírně pod touto hladinou) si dolar drží i nadále.
V USA byla minulý týden zveřejněna řada dat. Hned v pondělí to byl index ISM (index průmyslové aktivity), který v únoru klesl na 48,3 % (z lednových 50,7 %). V souladu s očekáváním skončily také objednávky dlouhodobé spotřeby, které v lednu klesly o 2,5 % (oproti nárůstu v prosinci o 2 %). Překvapením pro trh byl výsledek reportu ADP, který za únor vykázal úbytek 23 tis. pracovních v soukromém sektoru. Předpokládal se nárůst 20 tis. pracovních míst. Negativně pro dolar vyzněl i projev šéfa Fedu B. Bernankeho, který řekl, že problémy na hypotečním trhu v USA budou pokračovat. Ke konci týdne byla zveřejněna nezaměstnanost, která v únoru klesla na 4,8 % (oproti předpokládaným 5 %). Nicméně tato mírně lepší data zazdil nečekaný propad počtu pracovních míst, které klesly o 63 tis. (čekal se nárůst o 25 tis.). Právě po těchto datech dolar ztratil a raketově se dostal na 16,275 CZK/USD (oproti euru 1,546 USD/EUR). Americké měně pomohl Fed, který uvedl, že zvýší objem finančních prostředků, které půjčí na březnových aukcích (tím poskytne na úvěrovém trhu potřebnou likviditu). Dolar se po této zprávě vrátil k úrovni 1,540 USD/EUR.
Tento týden nás v USA čeká lednová obchodní bilance (v úterý), ve čtvrtek přijdou maloobchodní tržby za únor a v pátek index spotřebitelské důvěry (předběžný za březen). Z eurozóny se dočkáme dat v podobě průmyslové produkce za leden a harmonizovaného indexu spotřebitelských cen.
Čekáme, že se dolar může ještě propadat. Předpokládáme pohyb v pásmu 16,20 – 16,60 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Dolar byl v posledním půlroce pod obrovským tlakem, který neustal ani začátkem roku. Americká ekonomika má v prvních měsících vykazovat nejnižší dynamiku růstu od roku 2003. FED intenzivně bojuje se zpomalováním ekonomiky snižováním sazeb a můžeme počítat, že v tom bude pokračovat.
V průběhu roku by se situace měla vylepšit a očekáváme, že s koncem roku bude dolar mírně silnější na 1,4000 USD/EUR. Vůči české koruně bychom se tak mohli vrátit k hodnotě 18,00 CZK/USD.
CZK/SKK
Týdenní komentář
Minulý týden se dařilo i slovenské koruně. Ta se na začátku týdne pohybovala v blízkosti 32,40 SKK/EUR. Ve středu se slovenská koruna dostala na nová maxima oproti euru a to na 32,28 SKK/EUR. V závěru týdne své zisky ztratila, když se obchodovala až na 32,70 SKK/EUR. Kurz se následně stabilizoval mírně pod 32,50 SKK/EUR. Oproti české koruně se SKK pohybovala v pásmu 0,764 – 0,774 CZK/SKK.
Ze Slovenska jsme se minulý týden dočkali zveřejnění státního rozpočtu, který ke konci února vykázal přebytek ve výši 1,6 mld. SKK (oproti loňskému – 8,5 mld. SKK). Pozitivní pro SKK byl zvýšený rating Slovenska agenturou S & P (z „A-„ na „A“). Toto rozhodnutí, dle agentury, souvisí s očekáváním vstupu Slovenska do eurozóny v roce 2009. Oproti tomu byl však proti sílící koruně guvernér NBS I. Šramko, který uvedl, že posilování SKK v takové míře není pro ekonomiku (exportéry) pozitivní. SKK reagovala oslabením ze svých rekordních hodnot.
Tento týden budou v pondělí zveřejněny slovenské maloobchodní tržby (za leden). Ve čtvrtek se dočkáme únorového indexu spotřebitelských cen, inflace (také za únor) a lednového zahraničního obchodu.
Pro tento týden předpokládáme pohyb v pásmu 0,7630 – 0,7750 CZK/SKK. Oproti euru 32,30 – 32,80 SKK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Náš dlouhodobý výhled počítá s posilujícím trendem vůči euru jak u slovenské, tak u české koruny. U slovenské koruny podle nás existuje větší prostor pro posílení, než u koruny české. Slovenská ekonomika roste dvojnásobným tempem než ekonomika česká. Díky nadále rychle rostoucí slovenské ekonomice a vyšším úrokovým sazbám předpokládáme, že česká koruna bude mít v dalších měsících tendenci spíše ztrácet nad 0,8000 CZK/SKK.
KALENDÁŘ UDÁLOSTÍ PRO TENTO TÝDEN
Pondělí 10. 3. 2008
ČR - Nezaměstnanost za únor
ČR - Spotřebitelské ceny za únor
Slovensko - Maloobchodní tržby za leden
Úterý 11. 3. 2008
USA - Obchodní bilance (za leden)
Středa 12. 3. 2008
ČR - Průmysl (za leden)
ČR - Stavebnictví (za leden)
Eurozóna - průmyslová produkce (za leden)
Čtvrtek 13. 3. 2008
ČR - Platební bilance (za leden)
Slovensko - Index spotřebitelských cen (za únor)
Slovensko - Zahraniční obchod (za leden)
Slovensko - Jádrová a čistá inflace (za únor)
USA - maloobchodní tržby (za únor)
Pátek 14. 3. 2008
ČR - Produkční ceny (za únor)
Eurozóna - harmonizovaný index spotřebitelských cen (za únor)
USA - index spotřebitelské důvěry, předběžný - University of Michigan (březen)
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- ROHLIK FIN.10,0/26 - Dluhopis ROHLIK FIN.10,0/26 aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (10.3.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (10.11.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (25.2.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (30.6.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (28.1.2008)
- Týden na devizovém trhu (24.11.2008)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (21.1.2008)
Benzín a nafta 15.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.46 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna