TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (5.11.2007)
CZK/EUR
Týdenní komentář
Začátkem minulého týdne pokračovala česká měna v posilování. Vůči euru dosáhla koruna nového historického maximum na hodnotě 26,82 CZK/EUR. V průběhu týdne koruna své zisky korigovala a vrátila se těsně pod 27,00 CZK/EUR. Česká koruna tak stále sledovala pohyb okolních měn.
Z domácí ekonomiky jsme se minulý týden dočkali zveřejnění zahraničního obchodu za září, který s přebytkem 14,4 mld. CZK překonal očekáváni trhu, což znamenalo meziroční zlepšení o 7 mld. CZK. V přebytku skončil rovněž státní rozpočet za období od ledna do října s výsledkem 27,2 mld CZK. Zveřejnění těchto hodnot devizový trh příliš nezajímaly. Hlavní kurzotvorným faktorem je nyní vývoj kurzu eura k dolaru.
Z domácí ekonomiky se tento čtvrtek dočkáme zveřejnění říjnové inflace. Trh očekává inflaci 3,8%, což je výrazný nárůst oproti září, kde byla hodnota inflace na 2,8%. Vývoj inflace a českých úrokových sazeb je z makroekonomického pohledu důležitý a má vliv na další vývoj kurzu české koruny vůči euru.
Tento týden by se koruna měla pohybovat na silnějších úrovních v pásmu 26,80 – 27,10 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Koruna se v minulém týdnu dostala na nová historická maxima. Aktuální hodnota maxima činí 26,82 CZK/EUR. Posílení koruny je dáno pokračujícím odlivem investorů z dolaru ke středoevropským měnám. Domníváme se ale, že v dalších týdnech by se pokles dolaru mohl již zastavit a americká měna by mohl zkorigovat své ztráty, díky čemuž by mohl opět středoevropský region mírně ztratit. Pro další posílení koruny tak krátkodobě nevidíme velký prostor. S koncem roku se tak pravděpodobně budeme nacházet na současných nebo slabších úrovních.
V příštím roce by se měl udržet posilující trend koruny a v ročním horizontu by se tak kurz mohl nacházet na úrovních kolem 26,50 CZK/EUR.
CZK/USD
Týdenní komentář
Dolar v průběhu minulého týdne ztrácel a ke korekci se nedostal ani po zveřejnění pozitivních zpráv. Nálada na dolarovém trhu je spíše pesimistická. Vůči euru se dolar obchodoval až nad úrovní 1,4500 USD/EUR. Koruna se tak proti dolaru obchodovala v pásmu 18,60 – 18,75 CZK/USD.
Minulý týden byl bohatý na zveřejněná data. Hlavní událostí týdne bylo dvoudenní zasedání americké centrální banky. Členové bankovní rady jednali o natavení měnové politiky. Výsledkem jednání bylo snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na 4,5%, což očekával i trh. Důvodem snížení sazeb je zamezit dalšímu zpomalení americké ekonomiky. Ve středu byl v USA zveřejněn předběžný výsledek HDP za 3. kvartál, který vzrostl na výsledných 3,9%, když trh očekával pouze 3,0%. Čtvrteční zveřejnění počtu dávek v nezaměstnanosti, které klesly z 333 tisíc na 327 tisíc ani páteční zveřejnění dat z amerického trhu práce, kde nárůst pracovních míst v nezemědělském sektoru o 166 tisíc trh mile překvapil, ale americké měna nikterak neposílila.
Dnes se ze států dočkáme zveřejnění indexu ISM za září. Ve středu předběžného odhadu produktivity za 3. kvartál 2007 a v pátek indexu spotřebitelské důvěry university of Michigan a inflace za září.
Pro tento týden předpokládáme pohyb v pásmu 18,60 – 18,90 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Dolar v současné době už není pod tlakem nepříznivého přílivu amerických dat. Proto nadále očekáváme, že v příštích týdnech by dolar neměl dlouhodobě překonat hranice 1,4500 USD/EUR. Očekáváme, že kurz dolaru se vrátí pod 1,4000 USD/EUR a v ročním horizontu by mohl být mírně silnější než nyní kolem 1,3500 USD/EUR. Při předpokládaném posílení koruny vůči EUR bychom se tak v průběhu příštího roku mohli pohybovat mezi 19,00 – 20,00 CZK/USD.
CZK/SKK
Týdenní komentář
Slovenská koruna se minulý týden obchodovala v pásmu 0,8055 – 0,8095 SKK/CZK. Na výsledky zasedání NBS nijak nereagovala. Vůči euru se slovenská měna obchodovala v pásmu 33,15 – 33,40 SKK/EUR.
Hlavní událostí minulého týdne bylo zasedání slovenské národní banky. S očekáváním trhu ponechala NBS klíčovou sazbu beze změny na hodnotě 4,25%, což je 0,25 procentního bodu nad hlavní sazbou ECB. Na Slovensku byl zveřejněn výsledek státního rozpočtu ke konci října, který skončil přebytkem 6,9 mld SKK. Před rokem byl rozpočet schodkový a vykázal deficit 1,08 mld. CZK.
V tomto týdnu se ze Slovenska dočkáme zveřejnění dat průmyslové výroby a zahraničního obchodu. U průmyslové výrobu očekáváme zvýšení na 13,5% oproti 5,7% za srpen. Toto zlepšení se nám pravděpodobně pozitivně promítne i do výsledku platební bilance.
Slovenská koruna se tento týden bude pravděpodobně obchodovat v pásmu 0,8080 – 0,8110 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Náš dlouhodobý výhled počítá s posilujícím trendem vůči euru jak u slovenské, tak u české koruny. U slovenské koruny podle nás nyní existuje větší prostor pro posílení, než u koruny české, díky nadále rychle rostoucí slovenské ekonomice a vyšším úrokovým sazbám. Díky tomu předpokládáme, že česká koruna bude mít v dalších měsících tendenci spíše ztrácet směrem k 0,8500 SKK/CZK.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 05. 11. 2007
Eurozóna - Index PMI ve službách za říjen
USA - ISM ve službách za říjen
Úterý 06. 11. 2007
Eurozóna - maloobchodní tržby za září
Eurozóna – PPI za září
Středa 07. 11. 2007
Německo - průmyslová produkce za září
USA - Produktivita za 3Q/07 – (předběžný odhad)
Čtvrtek 08. 11. 2007
Eurozóna - Zasedání ECB
ČR – inflace za říjen
ČR – průmyslová výroba za září
Pátek 09. 11. 2007
USA - index spotřebitelské důvěry University of Michigan
USA - Obchodní bilance za září
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna