TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (16.7.2007)
CZK/EUR
Týdenní komentář
Česká koruna zažila po delší době úspěšný týden. Z hodnot kolem 28,70 CZK/EUR, kde se koruna nacházela v úvodu týdne, posílila do blízkosti 28,30 CZK/EUR. V pátek se dokonce dostala pod 28,20 CZK/EUR.
Za posílením domácí měny nestojí zveřejněné domácí fundamenty. V obchodování s českou korunou hrály hlavní roli vnější faktory v podobě slábnoucího dolaru na světových trzích. To investory přimělo k vystupování tzv. „carry trade“, k jejichž financování je používána také česká koruna.
Z domácí ekonomiky jsme se dočkali množství dat. Důležitá byla data o inflaci v podobě spotřebitelských cen za květen, které podle očekávání meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Významně vzrostla korigovaná inflace, což naznačuje postupné zvyšování poptávkových inflačních tlaků. Lepší než očekávaný výsledek zaznamenal běžný účet platební bilance, když v květnu dosáhl schodku jen 5,4 mld. Kč. Naopak průmyslová výroba zaostala za očekáváním, když v květnu meziročně vzrostla jen o 7,5 %.
V tomto týdnu budou zveřejněny v úterý index výrobních cen za červen a ve čtvrtek maloobchodní tržby za květen. Výraznější vliv na obchodování s korunou nečekáme. Ta by měla opět sledovat převážně vnější faktory. Nemůžeme vyloučit ani korekci předchozích zisků. Pásmo pohybu předpokládáme mezi 28,10 – 28,40 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Současné posílení koruny bylo velmi výrazné, proto by dál pravděpodobně posilovat neměla. Domníváme se, že by se měla v nadcházejících týdnech vrátit zpět k 28,30 CZK/EUR. Nicméně náš dlouhodobý výhled zůstává i nadále pozitivní. Koncem léta by měla koruna začít opět výrazněji posilovat. Na přelomu roku by se měla natrvalo dostat pod hladinou 28,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Týdenní komentář
Dolaru se minulý týden nepovedl. Vůči euru se dokonce dostal na neslabší úroveň v historii, konkrétně na 1,3813 USD/EUR. Začátkem týdne se přitom ještě pohyboval kolem 1,3650 USD/EUR. Koruna vůči dolaru posílila z hodnot kolem 21,00 CZK/USD na 20,50 CZK/USD.
Za propadem dolaru stojí narůstající obavy z vývoje na hypotečním trhu v USA. Zveřejněná makroekonomická data měla na trhy také negativní vliv. Ve čtvrtek zveřejněná americká obchodní bilance vyzněla ještě neutrálně, když skončila v souladu s předpoklady ve schodku 60,04 mld. USD. V pátek publikované maloobchodní tržby už dopadly mnohem hůře. Za červen klesly o 0,9 %, trh očekával růst o 0,1 %. Data v současné době naznačují tendence k ochlazování ekonomiky, které může vyústit ve spekulace na snížení úrokových sazeb na dolaru.
V tomto týdnu se ve středu dočkáme důležitého projevu šéfa Fedu Bernankeho před americkým kongresem. Jeho vyjádření k problémovým hypotékám a k inflačnímu výhledu by mohlo trh ovlivnit. Množství dat se dočkáme v úterý, kdy bude pravděpodobně nejdůležitější čistý příliv kapitálu za květen. Ve středu se dále dočkáme spotřebitelské inflace za červen a zpráv z nemovitostního trhu v podobě nové výstavby za červen. Všechny tyto zprávy budou investoři pozorně sledovat. Případné odchýlení od očekávaných hodnot se může projevit v kurzu amerického dolaru. Pro tento týden předpokládáme pohyb v pásmu 20,30 – 20,70 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Podle přicházejících zpráv je zřejmé, že problémy americké ekonomiky přetrvávají. Americký dolar se dostal na nejslabší úroveň v historii přes 1,3800 USD/EUR. Jeho další výraznější propad v současné době nepředpokládáme. Pokud se situace v USA nezlepší, můžeme se koncem roku dočkat dalších dolarových ztrát. Koruna by mohla na přelomu roku postupně atakovat hranici 20,00 CZK/USD.
CZK/SKK
Týdenní komentář
Stejně jako česká koruna posilovala v uplynulém týdnu i ta slovenská. Její posílení ale nebylo tak výrazné. Z hodnot kolem 33,50 SKK/EUR se dostala až pod 33,30 SKK/EUR. Důvodem je americký dolar. Z jeho oslabení těžily všechny regionální měny.
Ze Slovenska bylo zveřejněno množství dat. Výbornou dynamiku si stále udržuje průmyslová výroba, která v květnu meziročně přidala 17,4 %. Zahraniční obchod skončil hůře než se čekalo, když v květnu dosáhl deficitu 3,54 mld. SKK. Překvapivě vzrostly spotřebitelské ceny, když v červnu meziměsíčně přidaly 0,3 %. Celkově se jedná o dobrá data, která jsou podporou pro slovenskou korunu.
Jedinou zprávou ze Slovenska bude dnes zveřejněný harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) za červen. Výsledek by mohl slovenskou korunu podpořit k dalšímu posilování. Pohyb slovenské koruny předpokládáme v pásmu 0,8550 SKK/CZK – 0,8600 SKK/CZK.
Dlouhodobý výhled
Náš dlouhodobý výhled počítá s posilujícím trendem vůči euru jak u slovenské, tak u české koruny. Očekáváme ale, že slovenská koruna bude posilovat rychlejším tempem, než koruna česká díky rychlejšímu tempu růstu slovenské ekonomiky a příznivějšímu vývoji dalších fundamentů. Z dlouhodobějšího pohledu tak očekáváme, že česká koruna bude vůči slovenské spíše ztrácet. Koncem roku by se měla slovenská měna vůči euru obchodovat pod 32,00 SKK/EUR.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 16. 7. 2007
Německo - Index spotřebitelských cen za červen
Slovensko - HICP za červen
Eurozóna - HICP za červen
Úterý 17. 7. 2007
ČR - Výrobní ceny za červen
USA - Index průmyslových cen za červen
USA - Čistý příliv kapitálu za květen
USA - Průmyslová výroba za červen
Středa 18. 7. 2007
Eurozóna - Zahraniční obchod za květen
USA - Index spotřebitelských cen za červen
USA - Nová výstevba za červen
Čtvrtek 19. 7. 2007
ČR - Maloobchodní tržby za květen
USA - Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
Pátek 20. 7. 2007
žádná data
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Týden na devizovém trhu (16.4.2007)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (16.7.2007)
- Týden na devizovém trhu (14.5.2007)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (26.11.2007)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (2.7.2007)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (26.3.2007)
- TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (18.6.2007)
- Týden na devizovém trhu (5.2.2007)
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna