TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (7.5.2007)
CZK/EUR
Týdenní komentář
Obchodování s českou korunou bylo v minulém týdnu poznamenáno sníženou aktivitou na devizovém trhu zapříčiněnou úterním státním svátkem a absencí nových kurzotvorných zpráv. Koruna se tak pohybovala v úzkém pásmu 28,10 – 28,15 CZK/EUR. V závěru týdne z tohoto pásma vybočila a oslabila k 28,18 CZK/EUR. Koruna šla proti vývoji v regionu, kde ostatní měny mírně posilovaly. Nejvíce polský zlotý, který se vůči euru dostal na nové pětileté maximum 3,74 PLN/EUR.
Ve středu zveřejněný státní rozpočet ČR od začátku roku do konce dubna skončil ve schodku 17 mld. Kč, což je o necelé 3mld. Kč lepší výsledek než před rokem. Do obchodování ale nijak nezasáhl.
V úterý je opět státní svátek, aktivita na trhu tak bude v úvodu týdne omezená. Ve středu se dočkáme zveřejnění statistiky březnového zahraničního obchodu v ČR, kde se očekává přebytek kolem 11 mld. Kč. Ve čtvrtek bude následovat domácí index spotřebitelských cen za duben, kde se čeká meziroční růst o 0,4 %. Zmíněné výsledky by měly korunu podpořit v růstu.
Pro tento týden předpokládáme pohyb kurzu v pásmu 28,00 – 28,20 CZK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Ekonomika je v dobré kondici, navíc i eurozóna je v růstové fázi ekonomického cyklu, což bude podporovat exportní aktivity českých firem. Jestliže nedojde ke ztrátě důvěry v emerging markets, koruna by měla postupně obnovit svůj růstový trend z konce loňského roku. V polovině letošního roku můžeme očekávat postupné posilování měny směrem k 27,50 CZK/EUR.
CZK/USD
Týdenní komentář
Minulý týden jsme se z USA dočkali množství dat. Kurz dolaru vůči euru se v průběhu týdne nacházel v širokém pásmu 1,3550 USD/EUR až 1,3670 USD/EUR. Vůči české koruně to byl pohyb mezi 20,60 CZK/USD a 20,75 CZK/USD.
V úvodu týdne nejdříve přišla horší data z americké ekonomiky, když index chicagských manažerů s hodnotou 52,9 bodů nenaplnil tržní očekávání. Naopak index nákupních manažerů ISM v průmyslu zveřejněný v úterý, který za duben výrazně vzrostl na 54,7 bodů, byl po sérii špatných dat pro dolar podporou. Jedná se dokonce o nejvyšší úroveň za posledních 11 měsíců. Index nákupních manažerů ISM ve službách také výrazně předčil očekávání, když za duben vzrostl na 56 bodů. Dolar tak reagoval posílením k 1,3550 USD/EUR. Páteční důležitá data z trhu práce byla zklamáním, když bylo vytvořeno jen 88 tisíc nových pracovních míst (trh očekával 100 tisíc míst). Po 177 tisících nových pracovních míst vytvořených minulý měsíc se jedná o výrazný propad. Dolar tak v závěru týdne oslabil na 1,3610 USD/EUR. Horší data z trhu práce v kombinaci s nepříznivou situací na trhu nemovitostí a stoupajícími cenami ropy vytváří riziko ztráty dynamiky spotřeby Američanů.
V tomto týdnu bude jednat o úrokových sazbách americký FED (středa) a Evropská centrální banka (čtvrtek). Ani v jednom případě se neočekává změna v úrokových sazbách. Důležité budou až doprovodné komentáře, ve kterých by v obou případech měla zaznít zmínka o inflačních tlacích. Na straně ECB trh očekává zvýšení sazeb až na červnovém zasedání. Ve čtvrtek bude z USA zveřejněn březnový zahraniční obchod, kde se očekává schodek kolem 60 mld. USD.
Dolar by se měl nacházet pravděpodobně v pásmu 20,60 – 20,80 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Činit dlouhodobější závěry ohledně budoucího kurzu dolaru není v současnosti moc zodpovědné. Je třeba si počkat na další vývoj a data z americké ekonomiky. Eurozóna potvrzuje předpoklady růstové fáze ekonomického cyklu. USA je za vrcholem svého cyklu a vzhledem k velmi špatnému výsledku HDP za první kvartál 2007 není vyloučeno, že se dolar dostane opět pod tlak a tím by se koruně otevřel prostor k dalším ziskům a koruna by mohla směřovat v horizontu měsíců k 20,00 CZK/USD.
CZK/SKK
Týdenní komentář
Slovenská koruna nejdříve v úvodu týdne oslabila k 33,90 SKK/EUR v důsledku výrazného oslabení na emerging markets. V dalších dnech se ustálila v pásmu 33,55 – 33,70 SKK/EUR. Vůči české koruně se obchodovala mezi 0,8330 – 0,8400 CZK/SKK.
Ze slovenské ekonomiky jsme se nedočkali žádných nových zpráv, které mohli do vývoje kurzu zasáhnout. Jedinou událostí bylo zveřejnění dubnového státního rozpočtu, který potvrdil stabilní vývoj.
V tomto týdnu bude ze Slovenska publikováno množství zajímavých dat, která by měla potvrdit dobrý stav slovenské ekonomiky. Ve středu bude zveřejněná průmyslová produkce za březen, která by s růstem přes 13 % měla potvrdit expanzi slovenského průmyslu a celé ekonomiky. V pátek se dočkáme indexu spotřebitelských cen, kde trh předpokládá meziměsíční růst jen o 0,2 %. V důsledku nižšího růstu inflace se otevírá možnost dalšího snížení úrokových sazeb. Díky dobrým ekonomickým zprávám by si slovenská koruna měla zachovat apreciační trend.
Slovenská koruna se bude v tomto týdnu pravděpodobně nacházet v pásmu 0,8300 – 0,8450 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Pokud zůstane zachován rozdíl růstu české a slovenské ekonomiky ve prospěch slovenské, slovenská koruna bude posilovat rychlejším tempem. Na rychlost apreciace měny má v neposlední řadě vliv konvergenční program pro přijetí eura ERM 2, který motivuje investory k nákupu slovenské měny. Za dva roky v době přijetí eura se kurz může pohybovat na úrovních kolem 31,50 SKK/EUR.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 7. 5. 2007
Velká Británie - Státní svátek, trhy jsou uzavřeny
Německo - Průmyslové objednávky za březen
Úterý 8. 5. 2007
Česko - Státní svátek, trhy jsou uzavřeny
Slovensko - Státní svátek, trhy jsou uzavřeny
Středa 9. 5. 2007
Česko - Zahraniční obchod za březen
USA - Zasedání FEDu, sazby na programu
Slovensko - Průmyslová výroba za březen
Čtvrtek 10. 5. 2007
Česko - Index spotřebitelských cen za duben
Eurozóna - Zasedání ECB, sazby na programu
Velká Británie - Zasedání BoE, sazby na programu
USA - Zahraniční obchod za březen
USA - Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
Pátek 11. 5. 2007
Slovensko - Zahraniční obchod za březen
Slovensko - Index spotřebitelských cen za duben
USA - Index průmyslových cen za duben
USA - Maloobchodní tržby za duben
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna