Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
Finance  |  06.11.2006 11:04:35

Týden na devizovém trhu (6.11.2006)


CZK/EUR

Uplynulý týden byl pro českou korunu velmi úspěšný. Navzdory přetrvávající nejasné situaci na domácí politické scéně koruna zpevnila o 35 haléřů. Hned v úvodu týdne se odpoutala od hodnot kolem 28,35 CZK/EUR, na kterých se nacházela téměř měsíc. Společně s regionem těžila z negativního sentimentu vůči americkému dolaru, díky kterému koruna dokázala posílit až do blízkosti historického maxima pod 28,00 CZK/EUR. Koncem týdne už bylo obchodování o poznání klidnější, když se kurz držel v pásmu 28,00 – 28,12 CZK/EUR. Jedinou událostí z domácí ekonomiky bylo zveřejnění obchodní bilance za září. Přebytek 7,5 mld. byl sice lepší výsledek než trhem očekávaných 5 mld. , na ovlivnění vývoje kurzu to ale nestačilo. Za lepší výsledek vděčíme hlavně nižším cenám ropy.

Tento týden bude na ekonomické zprávy bohatší. V pondělí bude publikovaná zářijová stavební výroba, která by ale do kurzu zasáhnout neměla. Ve středu to pak bude index spotřebitelských cen za říjen a ve čtvrtek průmyslová výroba za září. Zatímco data spotřebitelské inflace by mohla koruně uškodit, očekává se meziroční pokles indexu o 1 %, čtvrteční průmyslová výroba by měla mít naopak pozitivní dopad. Důležitý pro korunu bude také vývoj na dolaru. Pokud bude americká měna pokračovat v oslabování, bude z toho těžit celý region včetně české koruny.

Dlouhodobý výhled

Náš dlouhodobý výhled zůstává i nadále beze změny. Koruna by se měla na konci roku nacházet v blízkosti 28,00 CZK/EUR, začátkem příštího roku počítáme s dlouhodobějším prolomením této hranice. Rizikem pro rostoucí korunu zůstává politická nestabilita a hospodaření v příštím roce v rámci rozpočtového provizoria.

CZK/USD

Koruna posilovala také vůči americkému dolaru. Z hodnot kolem 22,30 CZK/USD, na kterých se obchodovala v úvodu týdne, se dostala až na 21,95 CZK/USD. Za zpevněním české měny stál především negativní sentiment na dolaru, díky kterému investoři přelili svá aktiva do měn rozvíjejících se trhů. V závěru týdne dolar své ztráty na krátko zkorigoval, když byla publikovaná dobrá data z trhu práce. Kurz se tak nakrátko dostal k 22,10 CZK/USD, během chvíle se ale vrátil na hodnoty kolem 22,05 CZK/USD. Na eurodolarovém trhu se kurz pohyboval v pásmu 1,2650 – 1,2800 USD/EUR. Důležitou zprávou bylo zasedání Evropské centrální banky, které ale do obchodování nijak nezasáhlo. Podle očekávání ponechala úrokové sazby nezměněné na úrovni 3,25 %. Komentář J. C. Tricheta ničím nepřekvapil, když připravil trhy na prosincové zvýšení sazeb.

V tomto týdnu se dočkáme zajímavých dat z USA až ve čtvrtek. Zveřejnění zářijového zahraničního obchodu a indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity by mohlo hovořit pro dolar, který by tak mohl částečně zkorigovat své ztráty z posledních dnů. Do obchodování v tomto týdnu mohou také zasáhnout četné projevy amerických i evropských centrálních bankéřů. V návaznosti na optimističtější výsledky z americké ekonomiky si dolar může připsat mírné zisky. V delším horizontu ale počítáme spíše se slabším dolarem.

Dlouhodobý výhled

Náš výhled na dolaru se nemění. Americký FED čeká postupné zmírnění inflačních tlaků v důsledku klesajících cen pohonných hmot a zpomalující se americké ekonomiky. Další zvýšení sazeb už tedy pravděpodobně nechystá. To, kdy začne sazby naopak snižovat, je v tuto chvíli zatím nejasné. My se stále kloníme ke slábnoucímu dolaru v rámci pásma 1,2700 – 1,3000 USD/EUR. Hranice 1,3000 USD/EUR vnímáme jako silně rezistenční. Dolar by se mohl na začátku příštího roku obchodovat za 21,50 CZK/USD.

CZK/SKK

Nejdůležitější událostí v minulém týdnu bylo zasedání slovenské národní banky. Výsledek jednání byl pro trhy překvapením, když se banka rozhodla ponechat sazby nezměněné na stávající úrovni 4,75 %. Hlasování bylo jednomyslné. Toto rozhodnutí bylo ovlivněno hlavně výrazně posilující slovenskou korunou, když v minulosti několikrát prolomila své historické maximum. Vůči euru se v minulém týdnu nacházela na úrovni 36,40 SKK/EUR. Vůči české koruně se obchodovala v pásmu 0,7720 – 0,7800 CZK/SKK.

Tento týden bude bohatý na klíčová ekonomická data. Zářijová průmyslová výroba by měla oproti předchozímu měsíci vzrůst. Zahraniční obchod by si měl také polepšit, a to hlavně díky oživení automobilové produkce. Koncem týdne bude zveřejněný říjnový index spotřebitelských cen, u kterého se očekává meziroční pokles.

Dlouhodobý výhled

Náš dlouhodobý výhled se již začíná naplňovat. I nadále ale vnímáme slovenskou korunu z fundamentálního pohledu jako podhodnocenou. Do budoucna má stále potenciál k posílení. Na začátku příštího roku vidíme kurz dlouhodobě nad hranicí 0,7800 CZK/SKK.

Kalendář událostí pro tento týden

Pondělí 6. 11. 2006
ČRstavební výroba za září
Eurozóna – Index cen výrobců za září

Úterý 7. 11. 2006
Německoprůmyslová výroba za září

Středa 8. 11. 2006
ČRIndex spotřebitelských cen za říjen
Německozahraniční obchod za září

Čtvrtek 9. 11. 2006
ČRprůmyslová výroba za září
USAzahraniční obchod za září
USAIndex spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Pátek 10. 11. 2006
Slovenskozahraniční obchod za září
SlovenskoIndex spotřebitelských cen za říjen





Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.


Společnost CITCO - Finanční trhy a.s. je největším nebankovním obchodníkem s devizami v ČR, s téměř dvěmi tisícovkami firemních klientů a ročním obratem přesahujícím 17 mld. Kč. Firemním klientům nabízí nákup a prodej deviz za výhodné směnné kurzy a rychlé a levné provádění zahraničních plateb i inkas.

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)

Přečtěte si také:

06.06.2011Týden na devizovém trhu (6.6.2011) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
11.06.2007TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (11.6.2007) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
11.12.2006Týden na devizovém trhu (11.12.2006) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
20.11.2006Týden na devizovém trhu (20.11.2006) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688